|

دیدار قریب‌الوقوع رئیس سیا با رئیس موساد و نخست‌وزیر قطر برای آزادی گروگان‌ها

دیوان بین‌المللی دادگستری: عملیات رفح متوقف شود

قضات دادگاه عالی سازمان ملل روز گذشته به اسرائیل دستور دادند تا حمله نظامی خود به شهر رفح در جنوب غزه را متوقف کند. دیوان بین‌المللی دادگستری اعلام کرد که «متقاعد نشده است» تخلیه رفح و سایر اقدامات اسرائیل برای کاهش درد و رنج فلسطینیان کافی بوده باشد.

دیوان بین‌المللی دادگستری: عملیات رفح متوقف شود

قضات دادگاه عالی سازمان ملل روز گذشته به اسرائیل دستور دادند تا حمله نظامی خود به شهر رفح در جنوب غزه را متوقف کند. دیوان بین‌المللی دادگستری اعلام کرد که «متقاعد نشده است» تخلیه رفح و سایر اقدامات اسرائیل برای کاهش درد و رنج فلسطینیان کافی بوده باشد. نواف سلام که ریاست جلسه را بر عهده داشت، گفت اقدامات موقتی‌ای که دادگاه در ماه مارس دستور داده بود، در حال حاضر به طور کامل جواب‌گوی وضعیت غزه نیست و شرایط برای «یک وضعیت اضطراری جدید» فراهم شده است. وی اضافه کرد: «اسرائیل باید فورا حمله نظامی خود را در رفح متوقف کند». در واکنش به حکم صادرشده، حماس از تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری استقبال کرد، اما گفت این تصمیم کافی نیست و خواستار پایان حمله اسرائیل به تمام غزه شد. یکی از مقامات حماس از شورای امنیت سازمان ملل خواست تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری را اجرا کند و قول داد این گروه با بازرسان همکاری خواهد کرد.

از طرف دیگر قرار است رئیس سیا با هدف احیای مذاکرات آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی با رئیس موساد و نخست‌وزیر قطر دیدار ‌کند. این نشست در سطح بالا نخستین دیدار پس از شکست مذاکرات دو هفته پیش خواهد بود. ویلیام برنز، رئیس سیا، در روزهای آینده برای دیدار با دیوید بارنیا، رئیس موساد و محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، نخست‌وزیر قطر، در تلاش برای احیای مذاکرات برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی در دست حماس، به اروپا سفر خواهد کرد. این نشست در سطح بالا اولین دیدار از زمانی خواهد بود که مذاکرات غیرمستقیم بین اسرائیل و حماس بر سر معامله احتمالی گروگان‌گیری که می‌توانست به آتش‌بس موقت در غزه منجر شود، پس از چندین روز گفت‌وگو در قاهره و دوحه به بن‌بست رسید. به نوشته اکسیوس، جو بایدن رئیس‌‌جمهوری آمریکا، ویلیام برنز رئیس سیا و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی و دیگر مقامات ارشد آمریکایی شخصا در تلاش‌ها برای دستیابی به توافقی برای آزادی افرادی که حماس در حمله به اسرائیل در هفتم اکتبر به گروگان گرفته بود، مشارکت داشتند. مشخص نیست که آیا عباس کامل، رئیس اطلاعات مصر، نیز مانند گذشته در نشست آتی اروپا شرکت خواهد کرد یا خیر، اما قاهره همچنان در روند میانجیگری شرکت خواهد کرد. اکسیوس نوشته است که کاخ سفید معامله گروگان‌ها را تنها راه مناسب برای آتش‌بس در غزه و احتمالا پایان‌دادن به جنگی می‌داند که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری برای بایدن به یک مشکل سیاسی تبدیل شده است. کابینه جنگ اسرائیل روز چهارشنبه با احیا و گسترش مأموریت تیم مذاکره‌کننده برای آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی موافقت کرد. مذاکره‌کنندگان اسرائیلی در روزهای اخیر پیشنهاد جدیدی برای احیای مذاکرات آزادسازی گروگان‌ها ارائه دادند که شامل برخی مصالحه‌ها در موضع اسرائیل در مقایسه با آخرین دور مذاکرات در قاهره است. اکسیوس به نقل از مقامات اسرائیلی نوشت که پیشنهاد جدید اسرائیل شامل تمایل به سازش بیشتر درباره تعداد گروگان‌های زنده است که به دلایل بشردوستانه در مرحله اول توافق آزاد می‌شوند. 

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها