|

اختصاص بودجه به سازمان جدید شهرداری

بررسی لایحه بودجه شهرداری تهران در دو نوبت صبح و عصر به اتمام رسید. در نوبت دوم دویست‌و‌هفدهمین جلسه شورای شهر تهران منابع و مصارف لایحه بودجه شهرداری تهران در سال ۱۴۰۳ بررسی شد.

اختصاص بودجه به سازمان جدید شهرداری

بررسی لایحه بودجه شهرداری تهران در دو نوبت صبح و عصر به اتمام رسید. در نوبت دوم دویست‌و‌هفدهمین جلسه شورای شهر تهران منابع و مصارف لایحه بودجه شهرداری تهران در سال ۱۴۰۳ بررسی شد.

محمد آخوندی در نوبت دوم دویست‌و‌هفدهمین جلسه شورای شهر تهران در جریان بررسی منابع و مصارف لایحه بودجه شهرداری تهران در سال ۱۴۰۳ با اشاره به بودجه مناطق و ضمن اشاره به پیشنهادهای اصلاحی گفت: یکی از این پیشنهادها در خصوص ردیف‌های تاکسیرانی است؛ کمک به جایگزینی و بهسازی ناوگان تاکسیرانی در بودجه ذکر شده است. وقتی درخصوص کمک به جایگزینی صحبت می‌کنیم، یعنی کمک به خرید و نوسازی است. همچنین در ردیفی دیگر درباره کمک به نوسازی ناوگان ون از محل منابع عمومی صحبت شده است. در جای دیگر نیز کمک فنی و عمرانی نوسازی تاکسی مطرح شده و در نهایت از خرید ون صحبت شده و به نظر می‌رسد هر چهار ردیف باید اصلاح شوند.

وی با بیان اینکه ۱۵۰ دستگاه ون که دریافت شده از میدان ونک به سمت صادقیه و میدان آزادی تردد می‌کنند، گفت: در شأن شهرداری نیست که تاکسی‌داری کند. ما می‌خواهیم مشکل تاکسیرانی تهران را حل کنیم. آقای زاکانی دلسوز است و ما نیز این موضوع را قبول داریم.

تشکری‌هاشمی ادامه داد: سهام‌داری در شرکت سهامی عام بسیار محترم است. اینکه شهرداری ون بخرد و شرکت خودروسرویس شهر از این میدان به آن میدان مسافربری کند، مناسب نیست و باید به راننده‌ای که خودروی او فرسوده شده کمک کنیم تا نوسازی انجام دهد.

علی‌اصغر قائمی، عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا با بیان اینکه یکی از ردیف‌های بودجه تحت عنوان ایجاد، توسعه، بهسازی باشگاه شهروندی توسط شرکت تجارت الکترونیک شهر در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: سازمان فاوا می‌تواند این سرویس را ایجاد کند. اینکه شرکتی در نظر گرفته شود تا این سرویس را راه‌اندازی کند، جای سؤال است. همین ایراد به شرکت رایانه شهر نیز وارد است.

او افزود: ردیف‌های انبوهی در این بخش‌ها تعیین شده که تکه‌پاره‌کردن وظایف و مأموریت‌های بخش فناوری است.

مهدی اقراریان، رئیس کمیته حقوقی شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه ما امروز یک سؤال داریم و سؤال این است که نحوه حسابرسی این شرکت‌ها به چه شکل صورت می‌گیرد، گفت: حسابرسی این شرکت‌ها بر عهده ما نیست و ما به شرکت‌هایی ردیف‌هایی اختصاص می‌دهیم که در حوزه فناوری فعالیت می‌کنند و داستان فعالیت آنها کاملا مشخص است. گزارش‌هایی که از این شرکت‌ها دریافت می‌کنیم، نگران‌کننده‌ است.

او ادامه داد: شرکت یادمان‌سازه در همین مدت کوتاه چه مقدار از املاک را دریافت کرده و چه میزان پروژه را به اجرا رسانده است و پروژه‌های اجرائی چه میزان پیشرفت داشته است؟ ما آزادسازی‌هایی در مدت اخیر انجام داده و وعده‌هایی مطرح کردیم. شرکت یادمان‌سازه زمین دریافت کرده و وعده پارک علم و فناوری داده است.

اقراریان با بیان اینکه ما نمی‌دانیم اعتبارات این شرکت‌ها چگونه هزینه می‌شود، چون حسابرسی آن برعهده شورا نیست، تصریح کرد: از شهردار تهران رفتارهایی را در قالب رفتار سازمانی می‌بینیم که متفاوت از آن چیزی است که توقع داریم. در مورد یادمان‌های شهدا وضعیت رسیدگی مطلوب نیست. تقاضای بنده این است که تدبیر اساسی در این زمینه اندیشیده شود. اگر بودجه وجود دارد، مشکل هماهنگی داریم.

در ادامه ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا با بیان اینکه دوستان این تصور را دارند که ما اساسنامه سازمان فناوری‌های نوین را موردایراد قرار دادیم، گفت: ما این اساسنامه را در شورا به تصویب رساندیم و بنده با وجود مخالفت در هیئت تطبیق از اساسنامه حمایت کردم. موضوع مدنظر بنده تغییر مأموریت از سمت عمرانی به فناوری اطلاعات است و این تغییر اساسنامه باید به تصویب شورا برسد. اگر قرار است شرکت یادمان‌سازه مبنای تأسیس سازمان فناوری‌های نوین باشد، باید در شورا به تصویب برسد و انحلال این شرکت اعلام شود.

تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا هم با بیان اینکه موضوع شرکت کنترل ترافیک و شرکت یادمان‌سازه مسبوق به سابقه است، اظهار کرد: چه اتفاقی، چه ضرورتی و چه مسائل پیدا و پنهانی وجود دارد که یک شرکت مادر‌تخصصی در حوزه آی‌تی‌اس و با قدمت بیش از ۳۰ سال در حوزه هوشمندسازی در شهر در طول یک سال گذشته رو به نابودی می‌رود. این نشان می‌دهد که هیچ عزمی در شهرداری تهران برای استفاده از سیستم هوشمند حمل‌ونقلی وجود ندارد و احتمالا این کار با اهدافی انجام می‌شود.

او افزود: در جلسه هم‌اندیشی دلایلی مطرح و کمیته‌ای تشکیل و مقرر شد هیچ اتفاقی نیفتد تا بررسی‌ها صورت بگیرد. پروژه‌های این شرکت تعطیل شد و نیروها از این شرکت رفتند و اقدامات تکه‌پاره و به شرکت رایانه شهر منتقل شده که از سال‌های سال مسئولیت تأمین نیروی انسانی داشته و هیچ ظرفیت و نیروی انسانی در بخش هوشمندسازی حمل‌ونقل ندارد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا با بیان اینکه بیش از یک سال از فعالیت مدیریت شهری دوره ششم باقی مانده است، خاطرنشان کرد: ما هنوز پس از گذشت نزدیک به سه سال، آزمون و خطا می‌کنیم و فعالیت‌های عجیب‌و‌غریب انجام می‌دهیم.

صادقی، رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا با بیان اینکه بازنگری اساسنامه این سازمان انجام شده است، اظهار کرد: دستور درج‌شده در نامه سازمان امور اداری و استخدامی مبنی بر اقدام است. ما با افزایش نیروی انسانی و ساختار تشکیلاتی مخالفت کردیم و بر ادغام نیروها و ساختارها تأکید داشتیم. باید این موضوع را تمام‌شده فرض کنیم و نباید به دو سال قبل بازگردیم.

سید‌احمد علوی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با بیان اینکه در روزهای اول اقدامات در شرکت کنترل ترافیک در انتقال مسئولیت‌ها به شرکت رایانه شهر مبهم بود، تصریح کرد: به‌تدریج توضیحاتی مطرح شد که شرکت کنترل ترافیک به اندازه‌ای درگیر ایجاد زیرساخت‌های فنی شده بود که ظرفیت نرم‌افزاری و دیجیتالی در آن وجود نداشت. گرچه می‌شد شروع کار بهتر صورت بگیرد.

میثم مظفر رئیس کمیته بودجه شورا نیز با بیان اینکه شرکت کنترل ترافیک هیچ‌گاه نتوانسته از اطلاعات هوشمند برای مدیریت ترافیک استفاده کند، گفت: شرکت کنترل ترافیک عهده‌دار حمل‌ونقل هوشمند خواهد بود و مسئولیت سخت‌افزاری به شرکت رایانه شهر و ایجاد باشگاه شهروندی به شرکت تجارت الکترونیک واگذار شده است.

او ادامه داد: برای سازمان فناوری‌های نوین نیز از پست‌های دو شرکت موجود استفاده می‌شود و نمی‌توانند پست جدیدی به کار بگیرند.

مهدی بابایی، رئیس کمیته ایمنی شورا در ادامه جلسه با بیان اینکه هیچ‌گونه خروجی نوآورانه‌ای در حوزه فناوری‌های نوین وجود نداشت و در همین راستا سازمانی تحت این عنوان تشکیل شد، خاطرنشان کرد: تقاضای ما این است که مقداری در اقدامات نو‌اندیش‌تر باشیم.

او اضافه کرد: همان‌طور‌که از شهردار تهران انتظار داریم وارد تصمیمات شورا نشود، ما نیز نباید در امور اجرا دخالتی داشته باشیم.

امانی تأکید کرد: این موضوع را می‌گویم که در تاریخ بماند؛ برای اولین بار است پس از پیروزی انقلاب، در زمان تصویب بودجه شهرداری تهران مجوز تأسیس یک سازمان را می‌دهیم. خودمان نباید به دست خودمان اقتدار شورا را تضعیف کنیم.

او افزود: قواعد و قوانین باید رعایت و باید اختیارات شورا توسط شهرداری پذیرفته شود. در قالب واگذاری مسئولیت‌ها دو شرکت را تأسیس می‌کنیم.

تشکری‌هاشمی نیز گفت: آقای زاکانی اگر روزی فسادی، نقصی و اشکالی دیدید، نباید آن شرکت را منحل کنید‌ بلکه باید آن را اصلاح کرد یا اگر نیرویی متخلف بود، برداشته شود. کارهای شرکت کنترل ترافیک توزیع نشده بلکه تکه‌پاره شده است.

او ادامه داد: انتظار ما این است مواردی که در شورا مطرح می‌شود، همان‌طور‌که احترام، احترام می‌آورد هیچ کاری انجام نشود تا زمانی که در شورا به تصویب برسد.

مهدی اقراریان رئیس کمیته حقوقی شورا با بیان اینکه به جای تذکر باید خواهش کنیم که برای صیانت از شورا باید تدبیری اندیشیده شود، اظهار کرد: اگر در جلسه حضور داشته باشیم حرف‌هایی را می‌شنویم که تحمل آن برای ما سخت است و مجبور به تحمل هستیم. اگر جلسه را ترک کنیم، جلسه دچار چالش خواهد شد و به همین دلیل از رئیس شورا می‌خواهیم فکری به حال صیانت از شورا کند.

علی‌اصغر قائمی، عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا تأکید کرد: پیشنهاد بنده این است که تمام ردیف‌های مربوط به شرکت رایانه شهر حذف شود؛ چراکه توضیحات شهردار تهران در این زمینه قابل‌قبول نیست.

مهدی چمران رئیس شورا نیز با تأکید بر اینکه بودجه شرکت‌هایی که از آن نام برده شده، باید پس از تصویب در شورا عملیاتی شود، گفت: وقتی بودجه می‌دهیم، یعنی پذیرفته شده است در‌حالی‌که ما مصوب نکرده‌ایم. پیشنهاد بنده این است که کد بودجه‌ای برای این مجموعه‌ها پیش‌بینی شود تا بتوانند کار خود را انجام دهند و اختصاص بودجه را منوط بر این کنیم که اساسنامه این شرکت‌ها در شورا تصویب شود. اگر اساسنامه تصویب نشد، اعتبارات به مجموعه‌های سابق بازمی‌گردد.

این پیشنهاد با ۱۸ رأی موافق به تصویب رسید.

محمد آخوندی، رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا در پایان با بیان اینکه بودجه یک ماه پیاپی در شورا مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: تلاش شهرداری تهران در تدوین بودجه نیز قابل‌تقدیر است.

کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ شهرداری تهران تصویب شد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها