|

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان:

دو محصول ارزش‌افزا در راستای صنعتی‌سازی ساختمان و کمک به تسریع در طرح نهضت ملی مسکن شامل H26 و H28 رونمایی شد‌

بر اساس برنامه تحولی ذوب‌آهن اصفهان، دو محصول ارزش‌افزا در راستای صنعتی‌سازی ساختمان و کمک به تسریع در طرح نهضت ملی مسکن شامل H26 و H28 رونمایی شد. نشست خبری مهدی کوهی، مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان، با حضور اصحاب رسانه و جمعی از مدیران و معاونان این مجتمع عظیم صنعتی دوشنبه 16 بهمن در تالار تشریفات شرکت برگزار شد. در این نشست، بر اساس برنامه تحولی ذوب‌آهن اصفهان، از دو محصول ارزش‌افزا در راستای صنعتی‌سازی ساختمان و کمک به تسریع در طرح نهضت ملی مسکن شامل H26 و H28 رونمایی شد.

دو محصول ارزش‌افزا در راستای صنعتی‌سازی ساختمان و کمک به تسریع در طرح نهضت ملی مسکن شامل H26 و H28 رونمایی شد‌

بر اساس برنامه تحولی ذوب‌آهن اصفهان، دو محصول ارزش‌افزا در راستای صنعتی‌سازی ساختمان و کمک به تسریع در طرح نهضت ملی مسکن شامل H26 و H28 رونمایی شد. نشست خبری مهدی کوهی، مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان، با حضور اصحاب رسانه و جمعی از مدیران و معاونان این مجتمع عظیم صنعتی دوشنبه 16 بهمن در تالار تشریفات شرکت برگزار شد. در این نشست، بر اساس برنامه تحولی ذوب‌آهن اصفهان، از دو محصول ارزش‌افزا در راستای صنعتی‌سازی ساختمان و کمک به تسریع در طرح نهضت ملی مسکن شامل H26 و H28 رونمایی شد. مهدی کوهی ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر و گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی‌(ره)، شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی گفت‌: ذوب‌آهن اصفهان با 53 سال قدمت به‌عنوان بنیان‌گذار تولید فولاد در ایران، همواره با افتخار نقش بی‌بدیلی در عمران و آبادانی میهن عزیزمان ایفا کرده است. وی افزود: تیرآهن‌های بال‌پهن H26 و H28 که با سه گرید فولاد St37، St44 و St52 تولید شده است، مقاومتی بالا در برابر زلزله نسبت به سازه‌های سنتی دارند و همچنین افزایش ایمنی ساختمان، مقاومت مناسب خمشی، مقاومت مناسب برشی، افزایش فضای مفید ساختمان نسبت به سایر انواع تیرآهن و‌... از‌جمله مزایای آنها محسوب می‌شود.

سه محصول راهبردی ذوب‌آهن اصفهان که پیشران توسعه در کشور هستند

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد‌: این مجتمع عظیم صنعتی با تلاش و کوشش همکاران عزیزم در بخش‌های مختلف، سه محصول راهبردی شامل «ریل، تیرآهن بال‌پهن و آرک» را تولید کرد که هر یک بر اساس مزیت‌های بی‌شماری که دارند، پیشران توسعه در بخش‌های مختلف کشور محسوب می‌شوند. کوهی افزود‌: ریل تولیدی این مجتمع عظیم صنعتی بر اساس استاندارد روز دنیا هم‌اکنون در خطوط راه‌آهن کشور مانند میانه-اردبیل، همدان-سنندج، چابهار-زاهدان و... همچنین خطوط متروی کلان‌شهرهایی نظیر مشهد، تهران، تبریز و اصفهان نصب شده است. مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان گفت‌: با تولید ریل سخت در این مجتمع عظیم صنعتی نیز 250 تن از این محصول به متروی کلان‌شهر مشهد تحویل داده شد. وی بیان کرد‌: این مجتمع عظیم صنعتی از طریق تعامل با معاونت اقتصاد و دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، گام‌های مهمی را در پیشبرد پروژه‌های زیست‌محیطی در سه بخش آب، خاک و هوا برداشته است که به‌زودی نتایج این پروژه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

افزایش سرمایه و اصلاح ساختار مالی

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان همچنین گزارشی از عملکرد مالی ذوب‌آهن اصفهان و اصلاح ساختار مالی و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها ارائه کرد که این اقدام باعث خروج این مجتمع عظیم صنعتی از ماده 141 و گشایش حد اعتباری ذوب‌آهن نزد بانک‌ها می‌شود.

پروژه‌های توسعه ذوب‌آهن اصفهان در ریل پیشرفت

وی در ادامه به پروژه‌های توسعه شرکت پرداخت و خاطرنشان کرد‌: پلنت اکسیژن به پایان رسیده و آماده افتتاح است و ان‌شاءالله در آینده نزدیک طی آیینی با حضور مسئولان افتتاح می‌شود. همچنین در تلاشیم پروژه LF3‌ نیز تا پایان سال جاری به اتمام برسد. پروژه تصفیه‌خانه ذوب‌آهن اصفهان نیز که توسط گروه مپنا در حال ساخت است، از‌ سایر پروژه‌های توسعه این مجتمع عظیم صنعتی است که از طریق آن پساب شهرهای مجاور تصفیه شده و در خط تولید شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. کوهی در‌خصوص تأمین پایدار مواد اولیه نیز گفت‌: به دلیل عدم توازن در زنجیره فولاد، متأسفانه با کمبود مواد اولیه در سطح کشور مواجه هستیم؛ زیرا معادن به سمت تکمیل زنجیره تولیدشان رفته‌اند و مواد معدنی را در مجموعه‌های خودشان به فولاد تبدیل می‌کنند و این موضوع در کنار محدودیت‌های تأمین انرژی، تاب صنعت فولاد را با چالش جدی مواجه کرده است. وی اظهار کرد‌: ذوب‌آهن اصفهان از طریق حضور در مزایده‌های معدنی، فعالیت‌های بسیار خوبی داشته است و معدن ققنوس در منطقه سنگان با ظرفیت خوبی در حال کار است و همچنین با معاونت معدنی وزارت صمت نیز جهت تأمین پایدار مواد اولیه این مجتمع عظیم صنعتی برای تولید با ظرفیت اسمی مکاتبات بسیار خوبی انجام داده‌ایم. مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان همچنین گزارش کاملی از پروژه‌های زیست‌محیطی انجام‌شده و در دست اقدام این مجتمع عظیم صنعتی ارائه داد و به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت.

دو محصول H26 و H28 ثمره طراحی جسورانه و بهره‌گیری از روش‌های ابتکاری در فرایند تولید

مهرداد تولاییان، معاون بهره‌برداری شرکت، در ادامه گفت‌: ذوب‌آهن اصفهان در راستای صنعتی‌سازی ساختمان و تکمیل سبد محصولات ارزش‌افزا در این مجتمع عظیم صنعتی در سال جاری، چهار محصول جدید را تولید کرد که از H24 و آرک TH29 در نیمه اول سال جاری در حضور اصحاب رسانه رونمایی شد و امروز هم از دو محصول H26 و H28 رونمایی شد. وی افزود‌: طراحی جسورانه و دقیق این دو محصول جدید، ثمره تلاش و کوشش همکاران عزیزم است که از همین‌جا شایسته می‌دانم به همه تلاشگران ذوب‌آهنی خسته نباشید بگویم و این موفقیت بزرگ را صمیمانه تبریک می‌گویم. معاون بهره‌برداری شرکت تصریح کرد‌: نکته درخور توجه درباره این محصولات جدید، روش تولید آنها‌ست؛ زیرا استانداردهای جهانی برای تولید این محصولات استفاده از شمش بیم‌بلانک است، اما در کارخانه با ابتکار همکاران عزیزم در مدیریت مهندسی نورد شرکت، با استفاده از محصول چهارگوش این دو محصول جدید به سبد محصولات ارزش‌افزای کارخانه اضافه شد. تولاییان درباره میزان مصرف آب در ذوب‌آهن اصفهان نیز اظهار کرد: مصرف آب در این مجتمع عظیم صنعتی در مقایسه با مصرف در فصل تابستان دو هزار مترمکعب بر ساعت است. با ساخت تصفیه‌خانه آب در ذوب‌آهن با ورودی هزار مترمکعب بر ساعت پساب، حدود 800 مترمکعب آب تصفیه‌شده قابل استفاده در صنعت را تحویل می‌دهد که از این طریق 30 درصد آب مورد نیاز ذوب‌آهن اصفهان به دست می‌آید و به همین میزان برداشت آب از زاینده‌رود کاهش می‌یابد. همچنین این مجتمع عظیم صنعتی با مشارکت در پروژه انتقال آب خلیج فارس، برداشت آب از زاینده‌رود را به صفر می‌رساند.

هیچ‌گاه بابت افزایش تولید از معیارهای زیست‌محیطی عبور نکرده‌ایم

مهدی بهرامی، معاون پشتیبانی و خدمات اجتماعی ذوب‌آهن اصفهان نیز در ادامه گفت‌: ذات همه صنایع در دنیا با آلایندگی همراه است، اما نکته مهم در این زمینه کنترل و مهار آلایندگی است که در این راستا ذوب‌آهن اصفهان با سرمایه‌گذاری عظیم، پروژه‌های زیست‌محیطی متعددی را در سه بخش آب، خاک و هوا تعریف کرده است که بخشی از آنها به پایان رسیده و تعدادی از پروژه‌ها نیز با جدیت تمام در دست اقدام قرار دارد. وی افزود‌: ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان بنیان‌گذار تولید فولاد در ایران، هیچ‌گاه بابت افزایش تولید از معیارهای زیست‌محیطی عبور نکرده است و حتی در شرایط وارونگی هوا که طی چند ماه گذشته رخ داد، کاهش تولید در برخی از کارگاه‌ها اجرائی شد.  

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها