|

افزایش دو‌برابری پروژه‌های افغانستان در ایران

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی اعلام کرد که شمار پروژه‌هایی که افغانستانی‌ها در 10‌ماهه امسال در ایران اجرا کرده‌اند، نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد و ارزش، رشد دو برابری داشته است.

افزایش دو‌برابری پروژه‌های افغانستان در ایران

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی اعلام کرد که شمار پروژه‌هایی که افغانستانی‌ها در 10‌ماهه امسال در ایران اجرا کرده‌اند، نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد و ارزش، رشد دو برابری داشته است.

حسین سلیمی، رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی و رئیس پیشین اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، در گفت‌وگو با ایلنا از افزایش ساعت کاری رفت‌و‌آمد کامیون‌ها در مرز ایران و افغانستان خبر داد و گفت: تردد کامیون‌ها در مرز دوغارون از هشت ساعت به 16 ساعت افزایش یافته تا این ماشین‌ها کمتر معطل شوند و انتقال کالا در مرزها با سرعت بیشتری صورت گیرد و هزینه حمل کالا کاهش پیدا کند و بیشترین انتقال کالا میان ایران و افغانستان از همین مرز صورت می‌گیرد.

او افزود: شمار پروژه‌هایی که افغانستانی‌ها در 10‌ماهه امسال در ایران اجرا کرده‌اند نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد و ارزش رشد دو‌برابری داشته است.

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی گفت: بیشتر سرمایه‌گذاری‌های افغانستانی‌ها در ایران در شهر مشهد و در حوالی آستان قدس رضوی متمرکز شده، چون این منطقه به مرز ایران با افغانستان نزدیک است و افغانستانی‌ها بیشتر در بسته‌بندی کالاهایی که در افغانستان مشتری دارد در مشهد فعال هستند؛ این کالاها شامل خشکبار، سبزیجات خشک و حبوبات می‌شود که در مشهد آماده‌سازی و به افغانستان ارسال می‌شود. صاحبان این کسب‌و‌کارها با دریافت اقامت و اخذ مجوز فعالیت دارند. افغانستانی‌ها همچنین در ایجاد اقامتگاه و مهمانسرا برای کسانی که با هدف گردشگردی زیارتی و سلامت به مشهد می‌آیند فعالیت چشمگیری داشته‌اند. اینها اصلی‌ترین فعالیت‌های افغانستانی‌ها در ایران را تشکیل می‌دهد، اما مجموع کسب‌وکارهای آنها فقط به این موارد خلاصه نمی‌شود.

رئیس پیشین اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان توضیح داد: مزیتی که کسب‌وکارهای افغانستانی‌ها برای ایران دارد این است که آنها بازار مقصد را به خوبی می‌شناسند و متناسب با آن در ایران تولید و صادرات می‌کنند.

سلیمی ارزش کل سرمایه‌گذاری خارجی ایران را در سال جاری چهار میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: افغانستانی‌ها سهمی 15‌درصدی از این رقم دارند و می‌توان گفت از حدود 700 پروژه‌ای که در ایران با سرمایه‌گذاری خارجی پیش می‌رود، حدود 150 پروژه به دست افغانستانی‌ها انجام می‌شود.

او همچنین گفت: افغانستان ذخایر معدنی بکری دارد و خاک این کشور حاوی تیتانیوم به‌عنوان ماده‌ای است که در کمتر جایی از دنیا پیدا می‌شود؛ جدا از فلزات صنعتی ذخایر فیروزه و زمرد افغانستان هم چشمگیر است و همین ذخایر افغانستان را برای اقتصادهای بزرگی مانند آمریکا، چین و ژاپن به گزینه‌ای جذاب تبدیل کرده است. چین تاکنون در دو مناقصه بهره‌برداری از معادن سنگ آهن این کشور برنده شده است.

سلیمی اضافه کرد: با‌این‌حال بی‌ثباتی سیاسی هنوز بر افغانستان سایه افکنده و تغییر مستمر حکومت‌ها در این کشور به سرمایه‌گذاران امنیت خاطر لازم را برای سرمایه‌گذاری سنگین و طولانی‌مدت نمی‌دهد. طالبان همچنین باید ارتباطات سیاسی خود را در سطح بین‌الملل تقویت و تأیید رسمی کشورهای جهان را دریافت کند. با‌این‌حال توسعه اقتصادی افغانستان می‌تواند برای ایران مثمرثمر باشد. افغانستان محصور در خشکی است و بنادر جنوبی ایران نزدیک‌ترین نقطه دسترسی این کشور به آب‌های آزاد به شمار می‌آید.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها