|

تخفیف دقیقه ۹۰ شهرداری به محصلان

باز هم خبرنگاران با تأخیر مجوز ورود به صحن علنی شورای شهر را پیدا کردند؛ آن هم به دلیل برگزاری جلسه هم‌اندیشی قبل از آغاز صحن علنی و احتمال اینکه صدای گفت‌وگوها به تالار اصلی شورا برسد‌. موضوع جلسه صبحگاهی اعضای شورای شهر و شهردار تهران، خط تراموای شرق به غرب تهران بود.

تخفیف دقیقه ۹۰ شهرداری به محصلان

شرق: باز هم خبرنگاران با تأخیر مجوز ورود به صحن علنی شورای شهر را پیدا کردند؛ آن هم به دلیل برگزاری جلسه هم‌اندیشی قبل از آغاز صحن علنی و احتمال اینکه صدای گفت‌وگوها به تالار اصلی شورا برسد‌. موضوع جلسه صبحگاهی اعضای شورای شهر و شهردار تهران، خط تراموای شرق به غرب تهران بود. جزئیات چندانی از این جلسه خبری نشد؛ تنها پرویز سروری نایب‌رئیس شورای شهر تهران، قبل از آغاز صحن علنی به خبرنگاران گفت: در جلسه هم‌اندیشی موضوع «تراموا» مطرح شد؛ بحثی که اعضای شورا در رابطه با آن سؤالات مهمی داشتند که از ابعاد مختلف موضوع مورد توجه قرار گرفت و مطالعاتی که در سال‌های گذشته انجام شده بود تشریح شد. اما این جلسه طولانی شد، بنابراین مقرر شد در دو محور، جلسات هم‌اندیشی و برگزاری جلسات با کارشناسان مرتبط با این موضوع‌، ادامه پیدا کند. قطعا موضوع «تراموا» بحث حائز اهمیتی است که باید همه ابعاد آن مرکز توجه قرار گیرد. این جلسه با حضور اعضای شورا، شهردار تهران، معاونت مربوطه و کارشناسان ذی‌ربط برگزار شد. در حال حاضر تفاهم‌نامه با وزارت دفاع به امضا رسیده تا موضوع مورد بررسی دقیق قرار گیرد؛ اما قطعا آغاز عملیات اجرائی آن پس از تأیید شورای اسلامی شهر تهران امکان‌پذیر خواهد بود.

 

 تذکر دوباره به انتصاب مدیران وارداتی

روز گذشته یکی از کم‌تذکرترین جلسات علنی شورا بود. دو عضو شورا به آخرین انتصاب شهردار تهران انتقاد داشتند و معتقد بودند باید رئیس سازمان بازنشستگی شهرداری از داخل بدنه شهرداری انتخاب شود. حبیب کاشانی در‌خصوص جذب نیرو در بدنه شهرداری تهران گفت: پس از این سال‌ها که در شهرداری نیروهایی در دوره‌های مختلف تربیت شده‌اند، این حق را دارند که به آنها فرصتی داده شود. در اینجا صحبت از بازنشستگانی است که بیش از 30 سال در شهرداری خدمت کرده‌اند و کسانی که قرار است به خیل این بازنشستگان افزوده شوند؛ درک این موضوع بسیار حائز اهمیت است. وی ادامه داد: در بحث جذب نیرو، آشنایی با بدنه بسیار مهم است. در مسائلی این‌چنین که نیاز به شناخت عمیقی دارد، بهتر است از نیروهایی که سال‌ها در این بدنه تربیت شده‌اند، استفاده شود. محمد آخوندی نیز در این رابطه گفت: شهرداری تهران بیش از صد هزار نیروی انسانی دارد و قبلا هم تکرار کردم که کاری در شهرداری تهران نیست که پرسنل از پس آن برنیاید و ما باید از نیروی انسانی درون شهرداری برای انجام امور استفاده کنیم. متأسفانه باز هم در انتصابات شاهد هستیم به جای استفاده از نیروهای شهرداری، از افرادی استفاده می‌کنند که یا مدت کوتاهی در شهرداری حضور دارند یا اصلا شناختی درباره شهرداری ندارند. برای سومین بار در طول دو سال تذکر می‌دهم اگر قرار است انتصابی در سازمان‌ها و شرکت‌ها انجام شود، حتما اولویت باید پرسنل شهرداری باشد. گاهی فرد مدنظر را در درون بدنه شهرداری پیدا نمی‌کنیم و آن‌وقت است که انتصاب از بیرون شهرداری قابل توجیه است؛ اما اینکه از همان ابتدا به دنبال انتصاب نیروی خارج از شهرداری باشیم قابل پذیرش نیست.

 رونمایی از کیف پول الکترونیکی

روز گذشته علیرضا زاکانی باز هم به صحن شورای شهر تهران آمد تا دو‌فوریت رایگان‌شدن بلیت مترو و اتوبوس برای دانش‌آموزان و دانشجویان بررسی شود. برخی از اعضای شورای شهر با این دو‌فوریت مخالف بودند. علیرضا زاکانی، شهردار تهران، اما درخصوص دو‌فوریت لایحه اصلاحیه ارائه بسته تشویقی حمل‌ونقل عمومی شهر تهران برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در مهر‌ماه سال جاری، گفت: همه دستگاه‌ها مسئولیت دارند در جهت تحقق شعار سال گام‌های اساسی بردارند که در همین راستا ما از طریق مهار تورم و رشد تولید باید تحقق شعار سال را رقم بزنیم. وی افزود: دو هفته پیش لایحه‌ای به شورای شهر تهران تقدیم کردیم که یک بند از آن در مورد تخفیفاتی بود که جامعه هدف آن قشر دانشجو و دانش‌آموز بودند تا بتوانیم از این طریق امکان بهره‌برداری برای این دو قشر را فراهم کنیم و به بهترین نحو ارائه خدمات به آنها داشته باشیم. وی ادامه داد: امروز در آستانه سال جدید تحصیلی هستیم. تمام زیرساخت‌های لازم در‌خصوص مترو و بی‌آر‌تی مهیا شده و در این دو بخش می‌توانیم خدمات نوین را ارائه دهیم. بنابراین ضرورت دو‌فوریت به واسطه شرایطی بود که در آن قرار گرفتیم. اگر این لایحه را نگه داریم برای اول مهر نمی‌توانیم این خدمت را ارائه کنیم. لذا اگر اعضای شورای شهر تهران تشخیص می‌دهند که این کار مفید است، باید به دو‌فوریت آن رأی دهند تا ما فردا از کیف پول شهروندی رونمایی کنیم و بتوانیم این تخفیفات را روی کیف پول شهروندی اعمال کنیم.

 یارانه ۵۰ میلیاردی به مسافران مهرماه

شهردار تهران تأکید کرد: برای کل مهرماه این تخفیفات برای دانشجویان و دانش‌آموزان اعمال خواهد شد، در‌حالی‌که کل درآمد ما به صورت ماهانه در مترو ۱۰۵ میلیارد تومان و در اتوبوسرانی ۴۵ میلیارد تومان است. بر اساس آمار اولیه‌ای که نسبت به سال قبل داریم، در مجموع دانش‌آموزان و دانشجویان چهار درصد از مترو استفاده خواهند کرد. اگر این دو‌فوریت تصویب شود، دوستان شورا شرایط را مهیا می‌کنند که این قشر از جامعه از این تخفیفات استفاده کند. به گفته شهردار تهران، در غیر این صورت باید برگردیم به تخفیفاتی که از قبل قائل بودیم و همان ۵۰ درصد تخفیف را اعمال کنیم. اما اگر با این لایحه موافقت کنیم، برای یک ماه ۵۰ درصد اضافه‌تر یعنی به صورت رایگان اعمال تخفیف‌ها را انجام خواهیم داد. وی ادامه داد: همچنین برای کسانی که از کیف پول شهروندی استفاده می‌کنند، در جهت تشویق پیشنهاد دادیم ۳۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شود تا ایجاد جذابیت شود. در حقیقت تحولی که برای مترو و بی‌آر‌تی رخ داده، یا باید برای آن تبلیغ می‌کردیم یا ایجاد جذابیت می‌کردیم که ایجاد جذابیت را انتخاب کردیم. البته اگر اعضای شورا پیشنهاد دهند که قشر دیگری هم باید شامل این تحقیقات شود، ما این آمادگی را داریم که این کار انجام شود. این لایحه عدد ۳۵ میلیارد تومانی برای مترو و ۱۵ میلیارد تومانی برای اتوبوسرانی است که حدودا ۵۰ میلیارد تومان در مجموع می‌شود و یک ماه را در بر می‌گیرد. پس از سخنان شهردار‌، حبیب کاشانی، خزانه‌دار شورای شهر تهران، با بیان اینکه ۲۸ شهریور است و باید این دو‌فوریت حداقل ۱۰ روز پیش ارائه می‌شد، گفت: عدد و رقم هنوز مشخص نیست و کاهش درآمد ناشی از این تخفیف باید در لایحه لحاظ می‌شد. اگر طرح امروز تأیید شود باید مسیر قانونی خود را طی کند و تمام امور لازم است به سرعت انجام شود. ناصر امانی هم در واکنش به دوفوریتی‌بودن لایحه بسته تشویقی حمل‌ونقل عمومی برای سال تحصیلی گفت: اولا هفته قبل اعلام شد که شهرداری قرار است مهر‌ماه از دانش‌آموزان و دانشجویان بابت حمل‌ونقل هزینه‌ای نگیرد و قبل از اینکه مصوبه شورا درخواست شود، رسانه‌ها از قول شهرداری اعلام کردند که رایگان است. ثانیا دو‌فوریت تعریف دارد و برابر آیین‌نامه داخلی شورا، دو‌فوریت وقتی است که یا در خطر باشد یا بخواهد از دست برود. الان می‌خواهیم به قشر دانش‌آموز و دانشجو یک‌ماهه امتیازی بدهیم و چیزی از دست نمی‌رود و یک‌فوریت را تصویب می‌کنیم و ابعادش بررسی می‌شود که مثلا چه تعداد است و احراز هویت دانش‌آموزان و دانشجویان در ورودی‌های مترو و اتوبوس به چه شکل است. اینها سؤالاتی است که باید روشن شود و سپس برایش تصمیم‌گیری شود. به هر حال کاهش درآمد شهرداری است، حتی یک ریال. بودجه مصوب کردیم. او ادامه داد: از تصویب لایحه تعیین نرخ کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی در شورا دو ماه نگذشته است و در همان‌جا یک تبصره در لایحه می‌آوردند که بنا داریم در مهر ماه یک تخفیف یک‌ماهه دهیم و تمام می‌شد و به طرح دوفوریت نیاز نداشت. با اصلش موافقیم و درباره محتوایش پیشنهادهایی داریم؛ ولی دوفوریتش را ضرورتی نمی‌بینیم که تصویب شود و یک‌فوریتش کنیم و همان‌طور که آقای زاکانی گفتند، فرصت از دست نمی‌رود و این تخفیف را از چهار مهر تا چهار آبان بدهند. یا اینکه یک هفته کمیسیون‌ها وقت دارند که درباره این لایحه دوفوریتی نظر دهند تا در شورا تصویب شود و از همان تاریخ هم اجرا می‌شود. علت اینکه با دوفوریتش مخالفم، توضیحاتی است که بیان کردم.

امانی در ادامه جلسه گفت: برای اینکه نظر شهردار هم تأمین شود، پیشنهادم این است که همین امروز مجوز دهیم روز اول سال تحصیلی به صورت نمادین رایگان انجام شود؛ اما ادامه‌اش یک‌فوریتی شود؛ چون دو بحث است که یکی کیف پول است و دیگری دانش‌آموزان و دانشجویان است. آقای شهردار می‌گوید پنج ماه زحمت کشیدند و وقت گذاشتند، حداقل به شورا هم یک وقت پنج‌روزه بدهند که بررسی شود. پیشنهادم این است روز اول که مهم است و شیرینی‌اش همان روز اول است که مجوز دهیم شهرداری رایگان کند و برای ادامه‌اش در یک ماه یک‌فوریت و کیف پول هم در همان یک‌فوریت بررسی شود. او ادامه داد: ما با اصلش موافقیم و مخالف نیستیم. نباید اجازه دهیم ساز‌وکارهای قانونی و روال عادی شورا از سوی شهرداری با یک اقدام ناگهانی و غافلگیرکننده به هم بریزد. دو هفته پیش یک لایحه دوفوریتی درباره واگذاری یک ملک داشتیم و ناگهانی به شورا آمد، بدون اینکه قبلش خبردار شویم و همه تحت احساسات و عواطف هم به دوفوریتش و هم به متنش رأی دادیم و هیئت تطبیق رد کرد. امروز هم این اتفاق می‌افتد. ما شورای شهریم و قواعدی داریم. دوفوریت تعریفی دارد. اگر کسی با تعریف من مخالف است، من را قانع کند. اگر یک‌فوریتش را تأیید کنیم، پیام از طرف شورا و شهرداری مخابره می‌شود که شهرداری و شورا می‌خواهند به مناسبت یک ماه آغاز سال تحصیلی تشویق کنند همه کسانی را که به دنبال کسب علم و دانش‌اند؛ چه اجرایش از اول مهر باشد و چه از پنجم مهر رایگان تردد کنند. البته ابتکار متعلق به شهرداری است؛ اما من می‌گویم اجازه دهیم ساز‌وکارها فقط در موارد خاص و نادر به هم بریزد. معمول این است که لوایح عادی یا نهایتا یک‌فوریتی بیاید و دو‌فوریت فقط در مواردی باشد که می‌خواهیم حقی را از کسی سلب کنیم. ما نمی‌خواهیم حقی از کسی سلب کنیم و می‌خواهیم یک امتیاز بدهیم و امروز اصل این امتیازدادن را تصویب می‌کنیم؛ ولی می‌گوییم با پنج روز تأخیر.

محمد آخوندی هم در این جلسه گفت: نمی‌توان گفت چون شهرداری لایحه را دیر ارائه داده، برای تنبیه شهرداری باید قشری را از خدمات محروم کنیم. از سوی دیگر می‌توان برای جبران درآمد مترو و اتوبوس از محل یک ردیف اعتباری اقدام کرد. مهدی عباسی، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران، با بیان اینکه این لایحه در ظاهر لایحه خوبی است؛ اما بنده سؤالات و ابهاماتی دارم، گفت: اینکه این طرح چه تقاضاهایی را ایجاد خواهد کرد و چه تأثیری بر خدمات‌رسانی خواهد داشت، باید بررسی شود. الزاما همواره رایگان‌کردن خدمات مساوی با پاسخ مثبت گرفتن نیست. او اضافه کرد: ایجاد تمایز بین گروه‌ها و نحوه تکریم باید از لحاظ آثار روانی تجزیه و تحلیل شود و سؤال بنده این است که موضوع تحلیل شده یا خیر؟ از سویی دیگر باید سازو‌کار اجرائی و آثار مالی آن سنجیده شود. عباسی با تأکید بر اینکه بنده نمی‌توانم به‌صراحت بگویم این لایحه خوب است و تا پاسخ به سؤالات داده نشود، نمی‌توان با قطعیت نظر داد، تأکید کرد: ما با یک موضوع دوگانه روبه‌رو هستیم؛ یکی حضور شهردار تهران در صحن برای تصویب این فوریت است و یکی تغییر معانی است و نمی‌دانیم چه کاری فوریت دارد و چه کاری خیر. سه معاونت حمل‌ونقل، فرهنگی و اجتماعی و برنامه‌ریزی باید زودتر وارد عمل می‌شدند و اجازه نمی‌دادند این اتفاق امروز رقم بخورد؛ ابهامی که وجود دارد، فراتر از آن چیزی است که بنده مطرح کردم. در ادامه شهردار تهران پس از صحبت‌های اعضای شورا در پاسخ به انتقادات، پیشنهادها و سؤالات به آنها گفت: شورا ما را مکلف کرده بود برای الکترونیک‌کردن اقدامات لازم را انجام دهیم؛ اما درباره میزان دقیق دانش‌آموزان و دانشجویان هیچ آماری وجود ندارد و چنین کاری به‌تازگی در حال شکل‌گیری است. به گفته او کار سنگینی در این راستا انجام شده که الزام برنامه بوده و کسی باور نمی‌کرد که این کار تا ابتدای مهر ماه به نتیجه برسد؛ اما با برگزاری جلسات شبانه‌روزی در مدت پنج ماه و کار مستمر چندین تیم این کار در اول مهر ماه اتفاق افتاده است. ما تصمیم داشتیم تا این کار در موعد مقرر انجام شود. او تأکید کرد: بی‌تردید این دوفوریت با دوفوریت قبلی قابل مقایسه نیست؛ چرا‌که تعداد بیشتری از اقشار جامعه را در بر می‌گیرد. اساس برنامه موجود را خودمان نوشتیم؛ در‌حالی‌که برای خرید تنها یکی از این برنامه‌ها ۲۵ میلیارد تومان به ما پیشنهاد کرده بودند؛ اما امروز کل آن را با ۱۲ میلیارد تومان هزینه انجام داده‌ایم و با توجه به اینکه منشأ این برنامه در اختیار ماست، می‌توانیم به دیگر شهرها نیز آن را بدهیم. زاکانی تأکید کرد: موضوع کاملا شفاف است. ما برای تخفیفات ۵۰ درصد مجوز داشتیم و امروز پیشنهاد دادیم که این تخفیفات صد‌درصد شود؛ اما ما مجری هستیم و تصمیم با شماست. برای مهر ماه پیشنهاد ما این است که ۱۰ درصد تخفیفی را که می‌توانستیم بدهیم، نیز ۲۰ درصد کنیم و همه این موارد تنها برای یک ماه اعمال خواهد شد. نهایتا اعضای شورای شهر تهران پس از بحث و بررسی با رأی‌گیری تصویب کردند که از ابتدای مهر ماه تا ۱۵ مهر ماه اتوبوس و مترو برای دانش‌آموزان و دانشجویان رایگان باشد و از ۱۶ تا انتهای مهر ماه نیز مقرر شد تا در قالب طرح یک‌فوریتی مورد بحث و بررسی اعضای شورا قرار گیرد.

 

 

نظرسنجی

لاجوردی، نماینده مجلس گفته: «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می‌کند.» آیا قانون «عفاف و حجاب» می‌تواند به رعایت حجاب منجر شود؟