|
کدخبر: 267855

رضا صالحی‌امیری:

نمی‌توانیم منشور المپیک را نپذیریم

ورزش ایران در حالی به‌خاطر به‌رسمیت‌نشناختن ورزشکاران اسرائیلی و تعلیق موقت فدراسیون جودو، از سوی کمیته بین‌المللی المپیک (IOC)، بالاترین نهاد اجرائی ورزش دنیا، به محرومیت از تمامی رویدادهای بین‌المللی تهدید شده که در داخل هم با چالشی مشابه مواجه شده است. چالش بر سر پذیرفتن منشور المپیک است که به تمامی کشورها تأکید می‌کند باید فارغ از رنگ، نژاد، مذهب و جنسیت با هم در میدان مبارزه قرار بگیرند. اساسنامه کمیته ملی المپیک به‌تازگی در برخی موارد دستخوش تغییرات شده و رونوشت آن برای تأیید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است؛ اما این شورا از موارد کلیدی و حساسی که خط قرمز IOC است و با منشور المپیک تعارض دارد، ایراد گرفته و آن را تأیید نکرده است. دراین‌باره گفت‌وگویی را با «رضا صالحی‌امیری»، رئیس کمیته ملی المپیک، ترتیب دادیم تا از روند این جریان بگوید.

روند اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک طولانی شده و به سرانجامی هم نرسیده است. چه لزومی داشت این اساسنامه به هیئت دولت و شورای نگهبان فرستاده شود؟ تا پیش از این اگر قرار بود در اساسنامه تغییری داده شود، از طریق اعضای مجمع کمیته ملی المپیک انجام می‌شد و در نهایت هم کمیته بین‌المللی المپیک به‌عنوان بالاترین نهاد اجرائی ورزش دنیا آن را رد یا قبول می‌کرد.
در گذشته روال بر این بود که اساسنامه توسط دولت به مجلس فرستاده می‌شد. کمیسیون تطبیق قوانین، اظهارنظر می‌کرد و اساسنامه را به دولت برمی‌گرداند. از دو سال قبل شورای نگهبان براساس تفسیر قانون اساسی به دولت ابلاغ کرد که اساسنامه‌ها باید به شورای نگهبان ارسال شود و با تصویب شواری نگهبان قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد. با توجه به این موضوع، ما در ارسال‌کردن یا ارسال‌نکردن آن نقشی نداشتیم. این سیاست رسمی کشور است. تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است. 14 مهر سال 1398 که دولت اساسنامه را تصویب کرد، آن را به شورای نگهبان ارجاع داد. 10 تیر 1399 قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان آن را به دولت عودت داد تا اصلاحاتی در آن اعمال شود. بلافاصله بعد از دریافت اظهارنظر شورای نگهبان با معاون حقوقی و معاون‌اول رئیس‌جمهور و رئیس سازمان امور استخدامی دراین‌باره مکاتبه کردیم و ایراداتی را که شورای نگهبان به اساسنامه گرفته، برای آنها تشریح کردیم. آقای جهانگیری هم به معاون حقوقی دستور دادند این موضوع با سرعت و جدیت پیگیری شود که نشستی هم با خانم جنیدی و همکارانشان درباره بررسی ابعاد حقوقی این مسئله داشتیم. قرار است ایشان به‌زودی جلسه‌ای با شورای نگهبان داشته باشند که ابعاد حقوقی این بحث را رسیدگی کنند. ایرادها دو دسته هستند؛ دسته‌ای که شکلی هستند و قابل رفع. اکثر اشکال‌های واردشده شکلی هستند؛ برای نمونه گفتند شما کلمات لاتین به کار برده‌اید و باید آنها را فارسی کنید. تنها یک مورد وجود دارد که بحث اساسی است و آن بحث منشور المپیک است و از اختیارات ما خارج است. ما باید این موضوع را برای عزیزان شورای نگهبان تشریح کنیم. به اعتقاد من در گفت‌وگوی سه‌جانبه ما دولت و شورای نگهبان این مسئله را می‌توان حل‌وفصل کرد. ایران در سال 1947 طی درخواستی از کمیته بین‌المللی المپیک تقاضا کرد تا ضمن پذیرش منشور، عضویت ما در این نهاد بین‌المللی به رسمیت شناخته شود که با اعلام رسمی آن نهاد از آن تاریخ مجوز حضور در رویدادهای بین‌المللی داده شد و در سال 1948 اولین کاروان ما به بازی‌های المپیک اعزام شد. در مقطع انقلاب اسلامی یک سال عضویت ما معلق بود تا به‌عنوان نظام سیاسی جدید، رسما اعلام موضع کنیم، ما هم رسما اعلام کردیم به منشور وفادار هستیم و عضویت ایران تداوم پیدا کرد. نکته‌ای که باید ما برای عزیزان شورای نگهبان تشریح کنیم، این است که اصلاح منشور در اختیار نهادی است به نام کمیته بین‌المللی المپیک و ما در آن منشور حق هیچ‌گونه مداخله و دخل‌و‌تصرفی نمی‌توانیم داشته باشیم. درست مثل منشور سازمان ملل که کشورها با پذیرش آن عضو سازمان ملل می‌شوند. مسئله مهم اینجاست که 206 کشور در جغرافیای جهانی حضور دارند و هر 206 کشور منشور را پذیرفتند و عضو شدند. به اعتقاد این‌جانب، منشور المپیک، منشوری است که با مبانی انسانی، اخلاقی و فرهنگی سازگاری دارد. این منشور هفت اصل بنیادین دارد که این هفت اصل خط قرمز کمیته بین‌المللی المپیک است. همه اصول منشور بر دو اصل استوار است:
یک: ایجاد هم‌گرایی، انسجام، هماهنگی و همدلی میان همه جهانیان منهای رنگ و پوست و نژاد و مذهب و جنسیت.
نکته دوم: تلاش برای مشارکت‌جویی و توسعه مناسبات انسانی میان جوامع جهانی فارغ از رویکردهای سیاسی. این خلاصه منشور است که در هفت بند به‌عنوان اصول بنیادین المپیزم مطرح شده است.
موضوع حساس اینجاست که ما نباید در دنیا به‌عنوان کشور مخالف منشور المپیک معرفی بشویم، چراکه 205 کشور آن را به رسمیت شناخته‌اند. دلیل اصلی این است که محتوای منشور در سازگاری با وجدان و معرفت و اخلاق و هم‌گرایی همه انسان‌ها و ملت‌هاست، به‌همین‌دلیل هم ایران در 73 سال گذشته و هم جمهوری اسلامی در 40 سال قبل آن را به رسمیت شناخته است. من فکر می‌کنم وقتی که ما جلسه مشترک سه‌جانبه با شورای نگهبان برگزار کنیم، مشکل رفع خواهد شد.
اساسنامه ما مسیری طولانی را طی کرده و 12 بار به کمیته بین‌المللی المپیک رفت‌وبرگشت داشته است تا به اینجا رسیده که تماما به‌خاطر رعایت منشور بوده است. در کمیسیون اجتماعی دولت و نهایتا در صحن دولت تصویب شده است. وقتی اساسنامه به تصویب دولت می‌رسد، یعنی اینکه دولت فیلترهای حقوقی و لازم سیاسی را در مصوبات خودش کاملا رعایت کرده است.
آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو، گفته در پرونده جودو بیشتر هجمه‌ها سمت شماست. سعید ملایی در رقابت‌های قهرمانی جهان توکیو اعتراف کرده که شما به‌عنوان رئیس کمیته ملی المپیک به او گفته‌اید با اسرائیل مسابقه ندهد. اگر سندی دراین‌باره وجود داشته باشد، کار ما در دادگاه خیلی سخت می‌شود.
بحث جودو روند کاملا مشخصی دارد و خیلی از صحبت‌هایی که می‌شود نادرست یا از روی ناآگاهی است. ما قبل از قضایای سعید ملایی در توکیو، نامه تعلیق جودو را گرفتیم. با ویزر، رئیس فدراسیون جهانی، مکاتبه داشتیم و به او تذکر دادیم این کار به جودوی ایران لطمه می‌زند و تصمیم عجولانه‌ای گرفته‌اید. باید طرفین با هم مذاکره کنند. در نهایتا در فجیره امارات با ویزر گفت‌وگو کردیم که نتیجه گفت‌وگو رفع تعلیق جودو شد.
شما آنجا منشور المپیک را امضا کردید؟
بله، ایران در 40 سال گذشته به‌صورت مستمر منشور را تأیید کرده است. ما گفتیم منشور را قبول داریم. این خیلی روشن است. هر کشوری و هر فدراسیونی که می‌خواهد عضو کمیته بین‌المللی المپیک باشد، باید منشور را بپذیرد، ضمن اینکه منشور مغایر ارزش‌ها، هنجارها و مبانی ما نیست. آقای ویزر به اعتقاد من در حقیقت یک مأموریت سیاسی را دنبال می‌کند تا یک مأموریت حرفه‌ای. آن چیزی که در توکیو اتفاق افتاد، به اعتقاد من گروگان‌گیری ورزشکار ما بود. به این معنا که مربی ما را از سالن اخراج می‌کنند و ویزر سعید ملایی را به اتاق خودش می‌برد و ایشان را وادار می‌کند که علیه ایران موضع‌گیری کند. ما این رفتار ویزر را به کمیته بین‌المللی المپیک اطلاع داده و شکایت کرده‌ایم؛ بنابراین آن چیزی که ملایی ادعا کرده، طبعا آموزش‌های دروغی است که به او داده شده و سندی هم درباره آن وجود ندارد.
هیچ فایل صوتی‌ای از شما وجود ندارد؟
خیر. به‌همین‌دلیل به شهود متوسل شدند، شهود هم از عوامل خودشان هستند. قطعا اگر دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش عادلانه رسیدگی کند، جودوی ایران رفع تعلیق خواهد شد، چون ویزر مستندی ارائه نکرده است.
آقای درخشان، رئیس سابق فدراسیون، رابطه خوبی با ویزر دارد، او توانسته کاری بکند؟
آقای درخشان در مجموع هم در گذشته و هم درحال‌حاضر تلاش می‌کنند. باید قدردانشان باشیم.
صحبت‌های دادکان، رئیس سابق فدراسیون فوتبال هم درباره وضع جودو جنجال زیادی به پا کرد. دراین‌باره چه صحبتی دارید؟
آقای دادکان یک پیش‌کسوت و شخصیت قدیمی در ورزش ایران هستند و مورد احترام. ایشان یک موضع‌گیری ناشی از اطلاعات غلط انجام داد که خلاف واقع بود. من فکر نمی‌کنم ایشان آگاهانه این کار را کرده است. کمیته ملی المپیک الزاما باید موضوع‌گیری می‌کرد. دادکان آدم خوبی است، برخی‌ها از ایشان سوءاستفاده می‌کنند.
شاید استناد آقای دادکان به نامه‌ای است که در فجیره امضا کردید؟
اشتباه گفته‌اند، ما منشور را 72 سال است پذیرفته‌ایم، بعد از انقلاب هم ‌پذیرفتیم، الان هم می‌پذیریم. اگر ما منشور را نپذیریم از فردا از عضویت ایران در کمیته بین‌المللی المپیک معلق می‌شویم و حق شرکت در هیچ رویدادی را نداریم.
کیانوش رستمی جزء قهرمان‌هایی است که کمیته بین‌المللی المپیک به او ماهانه حقوق می‌دهد. او مدعی است که فدراسیون وزنه‌برداری چند ماهی است حقوق او را نداده. داستان چیست؟
کیانوش قهرمان المپیک و مورد حمایت ما و فدراسیون است. کمیته بین‌المللی المپیک ماهانه 500 دلار به 10نفر پرداخت می‌کنند. یکی دو مورد بود که اختلاف در بین این قهرمانان به وجود آمد که رفع شد. در دوومیدانی هم فرزانه فصیحی بود که کارش درست شد. حسین رسولی هم با اینکه به بلاروس رفت و آنجا با خانمی بلاروسی ازدواج کرد، حقوقش را قطع نکردیم. برخورد ما با قهرمانان برخورد جذبی است نه رانشی. خوشبختانه دیدیم رسولی عرق و منافع ملی برایش اهمیت دارد و به کشور برگشت. ضمن اینکه ما در مسائل شخصی افراد مداخله نمی‌کنیم. هر کسی دوست دارد در هر جای دنیا که می‌خواهد ازدواج کند و عضو تیم ملی ما هم باشد. هیچ منافاتی وجود ندارد.
سهیلا منصوریان، قهرمان ووشوی زنان ایران، چند روز پیش برای ورود به مجموعه ورزشی انقلاب با مشکلاتی روبه‌رو شد و به‌خاطر اینکه کارتش عضویتش را تمدید نکرده بود، نگهبانی مانع ورود او شد. شما نمی‌توانید به‌عنوان یک مقام ارشد این مسائل را یک بار برای همیشه حل کنید. به‌هر‌حال قهرمانان چهره‌های شناخته‌شده‌ای هستند و نباید چنین برخوردی با آنها بشود.
آکادمی ملی المپیک زیرمجموعه کمیته ملی است و درِ آن به روی همه ورزشکاران باز است. همه می‌توانند بدون هیچ محدودیتی از امکانات آن استفاده کنند. در این قضیه وارد شدیم تا این مشکل را حل کنیم. خانم سهیلا منصوریان تاریخ کارتش تمام شده بود و آن را تعویض نکرده بود. اینجا منطق عقلانی این است که نگهبان با انعطاف برخورد کند اما نگهبان هم واقعا ایشان را نشناخته بود، چون ماسک به صورتش بوده. بعد از اینکه درگیری لفظی بین دو طرف به وجود می‌آید، نگهبان تازه او را می‌شناسد، وگرنه این‌طور نیست که قهرمانان نتوانند به باشگاه بروند. الان دوسال‌و‌نیم است یک مورد شکایت نداشته‌ایم. مجموعه انقلاب در اختیار ما نیست اما از صحبت شما دفاع می‌کنم. این مجموعه تحت مدیریت شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی است. آقای کریمی، رئیس شرکت، فرد باتجربه و مدیر باسابقه‌ای است. من همه این بچه‌ها را خواستم که این موضوع حل شود. از خانم منصوریان دلجویی کردم. نگهبان را به‌لحاظ حقوقی تقصیری ندارد، چون حرف درست زده و گفته کارت شما اعتبار ندارد؛ اما می‌شد با تفاهم این مسائل کوچک را حل‌وفصل کرد.
به نظرتان با این وضع کرونا المپیک برگزار می‌شود؟
بنا بر اطلاعاتی که ما تا به امروز داریم، اصل بر برگزاری آن است. به سه دلیل برگزار می‌شود؛ تقویمی که فدراسیون‌های جهانی اعلام می‌کنند، دال بر برگزاری است. نکته دیگر این است که نامه‌ای از رئیس کمیته ملی المپیک ژاپن دریافت کردیم که گفته ژاپن از وضعیت اضطرار خارج شده و رسما اعلام آمادگی و پذیرش ورزشکاران را خواهیم داشت و دیگر اینکه قطعا در یک سال آینده در نظام جهانی بحث واکسن و دارو انجام می‌شود. فعلا زمان کافی داریم برای اینکه نظام جهانی از این چالش عبور کند.

ورزش ایران در حالی به‌خاطر به‌رسمیت‌نشناختن ورزشکاران اسرائیلی و تعلیق موقت فدراسیون جودو، از سوی کمیته بین‌المللی المپیک (IOC)، بالاترین نهاد اجرائی ورزش دنیا، به محرومیت از تمامی رویدادهای بین‌المللی تهدید شده که در داخل هم با چالشی مشابه مواجه شده است. چالش بر سر پذیرفتن منشور المپیک است که به تمامی کشورها تأکید می‌کند باید فارغ از رنگ، نژاد، مذهب و جنسیت با هم در میدان مبارزه قرار بگیرند. اساسنامه کمیته ملی المپیک به‌تازگی در برخی موارد دستخوش تغییرات شده و رونوشت آن برای تأیید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است؛ اما این شورا از موارد کلیدی و حساسی که خط قرمز IOC است و با منشور المپیک تعارض دارد، ایراد گرفته و آن را تأیید نکرده است. دراین‌باره گفت‌وگویی را با «رضا صالحی‌امیری»، رئیس کمیته ملی المپیک، ترتیب دادیم تا از روند این جریان بگوید.

روند اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک طولانی شده و به سرانجامی هم نرسیده است. چه لزومی داشت این اساسنامه به هیئت دولت و شورای نگهبان فرستاده شود؟ تا پیش از این اگر قرار بود در اساسنامه تغییری داده شود، از طریق اعضای مجمع کمیته ملی المپیک انجام می‌شد و در نهایت هم کمیته بین‌المللی المپیک به‌عنوان بالاترین نهاد اجرائی ورزش دنیا آن را رد یا قبول می‌کرد.
در گذشته روال بر این بود که اساسنامه توسط دولت به مجلس فرستاده می‌شد. کمیسیون تطبیق قوانین، اظهارنظر می‌کرد و اساسنامه را به دولت برمی‌گرداند. از دو سال قبل شورای نگهبان براساس تفسیر قانون اساسی به دولت ابلاغ کرد که اساسنامه‌ها باید به شورای نگهبان ارسال شود و با تصویب شواری نگهبان قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد. با توجه به این موضوع، ما در ارسال‌کردن یا ارسال‌نکردن آن نقشی نداشتیم. این سیاست رسمی کشور است. تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است. 14 مهر سال 1398 که دولت اساسنامه را تصویب کرد، آن را به شورای نگهبان ارجاع داد. 10 تیر 1399 قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان آن را به دولت عودت داد تا اصلاحاتی در آن اعمال شود. بلافاصله بعد از دریافت اظهارنظر شورای نگهبان با معاون حقوقی و معاون‌اول رئیس‌جمهور و رئیس سازمان امور استخدامی دراین‌باره مکاتبه کردیم و ایراداتی را که شورای نگهبان به اساسنامه گرفته، برای آنها تشریح کردیم. آقای جهانگیری هم به معاون حقوقی دستور دادند این موضوع با سرعت و جدیت پیگیری شود که نشستی هم با خانم جنیدی و همکارانشان درباره بررسی ابعاد حقوقی این مسئله داشتیم. قرار است ایشان به‌زودی جلسه‌ای با شورای نگهبان داشته باشند که ابعاد حقوقی این بحث را رسیدگی کنند. ایرادها دو دسته هستند؛ دسته‌ای که شکلی هستند و قابل رفع. اکثر اشکال‌های واردشده شکلی هستند؛ برای نمونه گفتند شما کلمات لاتین به کار برده‌اید و باید آنها را فارسی کنید. تنها یک مورد وجود دارد که بحث اساسی است و آن بحث منشور المپیک است و از اختیارات ما خارج است. ما باید این موضوع را برای عزیزان شورای نگهبان تشریح کنیم. به اعتقاد من در گفت‌وگوی سه‌جانبه ما دولت و شورای نگهبان این مسئله را می‌توان حل‌وفصل کرد. ایران در سال 1947 طی درخواستی از کمیته بین‌المللی المپیک تقاضا کرد تا ضمن پذیرش منشور، عضویت ما در این نهاد بین‌المللی به رسمیت شناخته شود که با اعلام رسمی آن نهاد از آن تاریخ مجوز حضور در رویدادهای بین‌المللی داده شد و در سال 1948 اولین کاروان ما به بازی‌های المپیک اعزام شد. در مقطع انقلاب اسلامی یک سال عضویت ما معلق بود تا به‌عنوان نظام سیاسی جدید، رسما اعلام موضع کنیم، ما هم رسما اعلام کردیم به منشور وفادار هستیم و عضویت ایران تداوم پیدا کرد. نکته‌ای که باید ما برای عزیزان شورای نگهبان تشریح کنیم، این است که اصلاح منشور در اختیار نهادی است به نام کمیته بین‌المللی المپیک و ما در آن منشور حق هیچ‌گونه مداخله و دخل‌و‌تصرفی نمی‌توانیم داشته باشیم. درست مثل منشور سازمان ملل که کشورها با پذیرش آن عضو سازمان ملل می‌شوند. مسئله مهم اینجاست که 206 کشور در جغرافیای جهانی حضور دارند و هر 206 کشور منشور را پذیرفتند و عضو شدند. به اعتقاد این‌جانب، منشور المپیک، منشوری است که با مبانی انسانی، اخلاقی و فرهنگی سازگاری دارد. این منشور هفت اصل بنیادین دارد که این هفت اصل خط قرمز کمیته بین‌المللی المپیک است. همه اصول منشور بر دو اصل استوار است:
یک: ایجاد هم‌گرایی، انسجام، هماهنگی و همدلی میان همه جهانیان منهای رنگ و پوست و نژاد و مذهب و جنسیت.
نکته دوم: تلاش برای مشارکت‌جویی و توسعه مناسبات انسانی میان جوامع جهانی فارغ از رویکردهای سیاسی. این خلاصه منشور است که در هفت بند به‌عنوان اصول بنیادین المپیزم مطرح شده است.
موضوع حساس اینجاست که ما نباید در دنیا به‌عنوان کشور مخالف منشور المپیک معرفی بشویم، چراکه 205 کشور آن را به رسمیت شناخته‌اند. دلیل اصلی این است که محتوای منشور در سازگاری با وجدان و معرفت و اخلاق و هم‌گرایی همه انسان‌ها و ملت‌هاست، به‌همین‌دلیل هم ایران در 73 سال گذشته و هم جمهوری اسلامی در 40 سال قبل آن را به رسمیت شناخته است. من فکر می‌کنم وقتی که ما جلسه مشترک سه‌جانبه با شورای نگهبان برگزار کنیم، مشکل رفع خواهد شد.
اساسنامه ما مسیری طولانی را طی کرده و 12 بار به کمیته بین‌المللی المپیک رفت‌وبرگشت داشته است تا به اینجا رسیده که تماما به‌خاطر رعایت منشور بوده است. در کمیسیون اجتماعی دولت و نهایتا در صحن دولت تصویب شده است. وقتی اساسنامه به تصویب دولت می‌رسد، یعنی اینکه دولت فیلترهای حقوقی و لازم سیاسی را در مصوبات خودش کاملا رعایت کرده است.
آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو، گفته در پرونده جودو بیشتر هجمه‌ها سمت شماست. سعید ملایی در رقابت‌های قهرمانی جهان توکیو اعتراف کرده که شما به‌عنوان رئیس کمیته ملی المپیک به او گفته‌اید با اسرائیل مسابقه ندهد. اگر سندی دراین‌باره وجود داشته باشد، کار ما در دادگاه خیلی سخت می‌شود.
بحث جودو روند کاملا مشخصی دارد و خیلی از صحبت‌هایی که می‌شود نادرست یا از روی ناآگاهی است. ما قبل از قضایای سعید ملایی در توکیو، نامه تعلیق جودو را گرفتیم. با ویزر، رئیس فدراسیون جهانی، مکاتبه داشتیم و به او تذکر دادیم این کار به جودوی ایران لطمه می‌زند و تصمیم عجولانه‌ای گرفته‌اید. باید طرفین با هم مذاکره کنند. در نهایتا در فجیره امارات با ویزر گفت‌وگو کردیم که نتیجه گفت‌وگو رفع تعلیق جودو شد.
شما آنجا منشور المپیک را امضا کردید؟
بله، ایران در 40 سال گذشته به‌صورت مستمر منشور را تأیید کرده است. ما گفتیم منشور را قبول داریم. این خیلی روشن است. هر کشوری و هر فدراسیونی که می‌خواهد عضو کمیته بین‌المللی المپیک باشد، باید منشور را بپذیرد، ضمن اینکه منشور مغایر ارزش‌ها، هنجارها و مبانی ما نیست. آقای ویزر به اعتقاد من در حقیقت یک مأموریت سیاسی را دنبال می‌کند تا یک مأموریت حرفه‌ای. آن چیزی که در توکیو اتفاق افتاد، به اعتقاد من گروگان‌گیری ورزشکار ما بود. به این معنا که مربی ما را از سالن اخراج می‌کنند و ویزر سعید ملایی را به اتاق خودش می‌برد و ایشان را وادار می‌کند که علیه ایران موضع‌گیری کند. ما این رفتار ویزر را به کمیته بین‌المللی المپیک اطلاع داده و شکایت کرده‌ایم؛ بنابراین آن چیزی که ملایی ادعا کرده، طبعا آموزش‌های دروغی است که به او داده شده و سندی هم درباره آن وجود ندارد.
هیچ فایل صوتی‌ای از شما وجود ندارد؟
خیر. به‌همین‌دلیل به شهود متوسل شدند، شهود هم از عوامل خودشان هستند. قطعا اگر دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش عادلانه رسیدگی کند، جودوی ایران رفع تعلیق خواهد شد، چون ویزر مستندی ارائه نکرده است.
آقای درخشان، رئیس سابق فدراسیون، رابطه خوبی با ویزر دارد، او توانسته کاری بکند؟
آقای درخشان در مجموع هم در گذشته و هم درحال‌حاضر تلاش می‌کنند. باید قدردانشان باشیم.
صحبت‌های دادکان، رئیس سابق فدراسیون فوتبال هم درباره وضع جودو جنجال زیادی به پا کرد. دراین‌باره چه صحبتی دارید؟
آقای دادکان یک پیش‌کسوت و شخصیت قدیمی در ورزش ایران هستند و مورد احترام. ایشان یک موضع‌گیری ناشی از اطلاعات غلط انجام داد که خلاف واقع بود. من فکر نمی‌کنم ایشان آگاهانه این کار را کرده است. کمیته ملی المپیک الزاما باید موضوع‌گیری می‌کرد. دادکان آدم خوبی است، برخی‌ها از ایشان سوءاستفاده می‌کنند.
شاید استناد آقای دادکان به نامه‌ای است که در فجیره امضا کردید؟
اشتباه گفته‌اند، ما منشور را 72 سال است پذیرفته‌ایم، بعد از انقلاب هم ‌پذیرفتیم، الان هم می‌پذیریم. اگر ما منشور را نپذیریم از فردا از عضویت ایران در کمیته بین‌المللی المپیک معلق می‌شویم و حق شرکت در هیچ رویدادی را نداریم.
کیانوش رستمی جزء قهرمان‌هایی است که کمیته بین‌المللی المپیک به او ماهانه حقوق می‌دهد. او مدعی است که فدراسیون وزنه‌برداری چند ماهی است حقوق او را نداده. داستان چیست؟
کیانوش قهرمان المپیک و مورد حمایت ما و فدراسیون است. کمیته بین‌المللی المپیک ماهانه 500 دلار به 10نفر پرداخت می‌کنند. یکی دو مورد بود که اختلاف در بین این قهرمانان به وجود آمد که رفع شد. در دوومیدانی هم فرزانه فصیحی بود که کارش درست شد. حسین رسولی هم با اینکه به بلاروس رفت و آنجا با خانمی بلاروسی ازدواج کرد، حقوقش را قطع نکردیم. برخورد ما با قهرمانان برخورد جذبی است نه رانشی. خوشبختانه دیدیم رسولی عرق و منافع ملی برایش اهمیت دارد و به کشور برگشت. ضمن اینکه ما در مسائل شخصی افراد مداخله نمی‌کنیم. هر کسی دوست دارد در هر جای دنیا که می‌خواهد ازدواج کند و عضو تیم ملی ما هم باشد. هیچ منافاتی وجود ندارد.
سهیلا منصوریان، قهرمان ووشوی زنان ایران، چند روز پیش برای ورود به مجموعه ورزشی انقلاب با مشکلاتی روبه‌رو شد و به‌خاطر اینکه کارتش عضویتش را تمدید نکرده بود، نگهبانی مانع ورود او شد. شما نمی‌توانید به‌عنوان یک مقام ارشد این مسائل را یک بار برای همیشه حل کنید. به‌هر‌حال قهرمانان چهره‌های شناخته‌شده‌ای هستند و نباید چنین برخوردی با آنها بشود.
آکادمی ملی المپیک زیرمجموعه کمیته ملی است و درِ آن به روی همه ورزشکاران باز است. همه می‌توانند بدون هیچ محدودیتی از امکانات آن استفاده کنند. در این قضیه وارد شدیم تا این مشکل را حل کنیم. خانم سهیلا منصوریان تاریخ کارتش تمام شده بود و آن را تعویض نکرده بود. اینجا منطق عقلانی این است که نگهبان با انعطاف برخورد کند اما نگهبان هم واقعا ایشان را نشناخته بود، چون ماسک به صورتش بوده. بعد از اینکه درگیری لفظی بین دو طرف به وجود می‌آید، نگهبان تازه او را می‌شناسد، وگرنه این‌طور نیست که قهرمانان نتوانند به باشگاه بروند. الان دوسال‌و‌نیم است یک مورد شکایت نداشته‌ایم. مجموعه انقلاب در اختیار ما نیست اما از صحبت شما دفاع می‌کنم. این مجموعه تحت مدیریت شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی است. آقای کریمی، رئیس شرکت، فرد باتجربه و مدیر باسابقه‌ای است. من همه این بچه‌ها را خواستم که این موضوع حل شود. از خانم منصوریان دلجویی کردم. نگهبان را به‌لحاظ حقوقی تقصیری ندارد، چون حرف درست زده و گفته کارت شما اعتبار ندارد؛ اما می‌شد با تفاهم این مسائل کوچک را حل‌وفصل کرد.
به نظرتان با این وضع کرونا المپیک برگزار می‌شود؟
بنا بر اطلاعاتی که ما تا به امروز داریم، اصل بر برگزاری آن است. به سه دلیل برگزار می‌شود؛ تقویمی که فدراسیون‌های جهانی اعلام می‌کنند، دال بر برگزاری است. نکته دیگر این است که نامه‌ای از رئیس کمیته ملی المپیک ژاپن دریافت کردیم که گفته ژاپن از وضعیت اضطرار خارج شده و رسما اعلام آمادگی و پذیرش ورزشکاران را خواهیم داشت و دیگر اینکه قطعا در یک سال آینده در نظام جهانی بحث واکسن و دارو انجام می‌شود. فعلا زمان کافی داریم برای اینکه نظام جهانی از این چالش عبور کند.