|

پرونده انفجار بندر بیروت دوباره باز شد

طارق البیطار، قاضی بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت، تصمیم به از سرگیری تحقیقات در این پرونده گرفته است.

پرونده انفجار بندر بیروت دوباره باز شد

به گزارش شبکه شرق، به نقل از روزنامه لبنانی النهار، طارق البیطار، بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت تصمیم گرفت تا ۸ شخصیت جدید از جمله سرتیپ آنتوان صلیبا، مدیر امنیت لبنان و سرتیپ عباس ابراهیم، مدیر امنیت عمومی لبنان را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

این روزنامه لبنانی نوشت که البیطار تصمیم دارد ۸ شخصیت جدید را تحت پیگرد قانونی قرار دهد، اما در عین حال ۵ نفر از بازداشت شدگان این پرونده را آزاد کرده است.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی سال گذشته خود در ماه محرم قاضی بیطار را به بهره برداری از انفجار بیروت برای اهداف سیاسی علیه حزب‌الله و مقاومت متهم کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: بدون شک حادثه بندر بیروت، دردناک و برای همه لبنانی‌ها بسیار سنگین بود. مهمترین مشکلی که این مصیبت با آن مواجه شد، بهره‌برداری زشت سیاسی از این حادثه از همان نخستین روز وقوع آن است. باید طرف‌های سیاسی و رسانه‌هایی را سرزنش کرد که با سرقت این مصیبت، از همان نخستین ساعت‌ها برای استفاده سیاسی از آن تلاش کردند. آن‌ها از این زخم به صورت زشت و قبیحانه برای تحقق اهداف سیاسی و برنامه‌های خود علیه حزب‌الله و مقاومت استفاده کردند.

روز چهارم اوت ۲۰۲۰ پس از آتش سوزی در انبار حاوی مواد منفجره در بندر بیروت، انفجار بسیار قوی رخ داد که کل شهر را به لرزه درآورد. در این انفجار بیش از ۲۰۰ نفر جان باخته و بیش از شش هزار نفر نیز زخمی شدند. همچنین حدود ۳۰۰ هزار نفر بر اثر انفجار آواره شدند.

نهادهای حقوق بشری لبنان از سازمان ملل می‌خواهند کمیته‌ای حقیقت یاب و مستقل را با توجه به وجود موانع در تحقیقات محلی، به لبنان اعزام کند.

منبع: ايسنا