|

بایدن: اگر روسیه از سلاح هسته‌ای استفاده کند، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود

رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که اگر روسیه از سلاح هسته‌ای تاکتیکی استفاده کند، اشتباه بزرگی را مرتکب خواهد شد.

بایدن: اگر روسیه از سلاح هسته‌ای استفاده کند، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود

 به گزارش شبکه شرق، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در سخنانی گفت که اگر روسیه از سلاح هسته‌ای تاکتیکی استفاده کند، در اینصورت اشتباه بزرگی را مرتکب خواهد شد.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات مقامات روس درباره استفاده احتمالی اوکراین از «بمب کثیف» اعلام کرد که لفاظی‌های هسته ای روسیه غیرمسئولانه است و مسکو سابقه متهم کردن دیگران به مواردی دارد که خود قصد انجام آن را دارد.

از سوی دیگر، سخنگوی پنتاگون ظهر روز سه شنبه به وقت واشنگتن اعلام کرد که «ما هیچ نشانه‌ای ندیده‌ایم که روسیه تصمیم یا قصد استفاده از سلاح هسته‌ای یا بمب کثیف را داشته باشد».

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز یکشنبه نگرانی خود را با همتایان فرانسوی، ترکیه‌ای و انگلیسی نسبت به "استفاده احتمالی اوکراین از بمب‌های کثیف" به اشتراک گذاشت؛ اما اوکراین چنین ادعایی را نمی‌پذیرد و در عوض خود ادعا می‌کند که "روسیه احتمالا از چنین بمب‌ها و یا تسلیحاتی‌ استفاده خواهد کرد."

بمب کثیف، بمبی است که در آن از یک انفجار غیرهسته‌ای برای پراکندن مواد پرتوزا و آلایش هسته‌ای محیط استفاده می‌شود.

 اگر چه در بمب کثیف از انفجار هسته‌ای استفاده نمی‌شود، اما به دلیل آلوده کردن محیط به مواد رادیواکتیو بعضا آنها را جزو سلاح‌های هسته‌ای به حساب می‌آورند.

 

منبع: ایسنا