|
کدخبر: 843641

زلنسکی: دیگر علاقه‌ای به دیپلماسی ناتو نداریم

رئیس جمهوری اوکراین که بارها از ناتو درخواست کرده که "اقدامات سخت‌تری" را علیه روسیه اتخاذ کند، در مصاحبه جدید خود اظهار کرد که او دیگر "علاقه‌ای به دیپلماسی ناتو" ندارد.

 ولودیمیر زلنسکی که بارها از ناتو درخواست کرده که "اقدامات سخت‌تری" را علیه روسیه اتخاذ کند، در مصاحبه جدید خود اظهار کرد که او دیگر "علاقه‌ای به دیپلماسی ناتو" ندارد.

 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در مصاحبه‌ای با برنامه "۶۰ دقیقه" تلویزیون سی‌بی‌اس آمریکا خطاب به ناتو گفت: وقتی شما براساس دیپلماسی کار می‌کنید، هیچ نتایجی به دنبال ندارد. تمامی این‌ها بوروکراتیک است.

وی افزود: به همین خاطر است که طرز صحبت من با آن‌ها کاملا "قابل توجیه" است. من دیگر هیچ احساسی ندارم. من دیگر هیچ علاقه‌ای به دیپلماسی آن‌ها که موجب ویرانی کشورم می‌شود، ندارم.

رئیس جمهوری اوکراین که از زمان حمله روسیه به کشورش در تاریخ ۲۴ فوریه بارها خواستار کمک از ناتو بوده، این ائتلاف (ناتو) را "ضعیف" توصیف کرده است.

ولودیمیر زلنسکی در سخنرانی قبلی خود از این ائتلاف خواست تا درخصوص مردمی که به خاطر آن‌ها کشته شدند، فکر کند و همچنین عنوان داشت: می‌دانیم که تلفات و خسارات جدید اجتناب‌ناپذیر است، اما ناتو از قصد از بستن آسمان اوکراین خودداری کرد.

از طرفی ناتو، حمله روسیه به اوکراین را "محکوم" کرد و چندی پیش از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواست تا "نیروهایش را از اوکراین بدون هیچ قید و شرطی" خارج کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو همچنین گفت که حمله روسیه به اوکراین "پیامدهای بلندمدتی" را داشته است.

وی ادامه داد: ناتو به دو دلیل موفق‌ترین ائتلاف در طول تاریخ است. اول از اینکه ما توانسته‌ایم اروپا و آمریکای شمالی را متحد کنیم. و دلیل دیگر این است هنگامی که دنیا در حال تغییر است، ما نیز توانسته‌ایم خود را تغییر دهیم. اکنون دنیا در حال تغییر است و ناتو نیز تغییر می‌کند.

زلنسکی در ادامه مصاحبه خود با سی‌بی‌اس افزود که از واکنش جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درخصوص این بحران "ناراحت و ناامید" نیست.

وی افزود: نمی‌دانم یک رئیس جمهور دیگر در مقام او چگونه می‌توانست به ما کمک کند. نمی‌دانم. این مسئله دشوار است. ما با هم رابطه خوبی داریم. اوکراین به حمایت آمریکا متکی است. من از آن‌ها سپاسگزارم.

رئیس جمهوری اوکراین در ادامه این مصاحبه عنوان داشت: غیرنظامیانی که در کشورشان از خود دفاع می‌کنند، در واقع در حال دفاع از حق زندگی هستند. ما از توانایی یک شخص برای زندگی در این دنیای مدرن دفاع می‌کنیم. آن‌ها می‌گویند که ما در حال دفاع از ارزش‌های غرب هستیم. من همیشه گفته‌ام، ارزش‌های غرب چیست؟ آیا کسی که در اروپا یا آمریکا زندگی می‌کند، کودکان را دوست ندارد؟ آیا نمی‌خواهند فرزندانشان به دانشگاه بروند؟ آیا نمی‌خواهند که پدربزرگ‌هایشان تا ۱۰۰ سال عمر کنند؟ ما ارزش‌های یکسانی داریم.


زلنسکی از "موضع آلمان" درخصوص اوکراین تمجید کرد

ولودیمیر زلنسکی در یک تماس تلفنی با صدراعظم آلمان درخصوص "تحریم‌های احتمالی بیشتر" علیه روسیه گفت‌وگو کرد و از آنچه که به گفته او "تغییر مطلوب‌تر" در قبال موضع آلمان نسبت به کی‌یف است، تمجید کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در یک پیام شبانه عنوان داشت: «من با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان درخصوص چگونگی افزایش تحریم‌ها علیه روسیه و چگونگی متقاعد کردن این کشور نسبت به صلح گفت‌وگو کردم.»

وی افزود: خوشحالم از اینکه می‌گویم اخیرا موضع آلمان به نفع اوکراین در حال تغییر است. و من چنین حمایتی را از اکثر آلمانی‌ها قطعا منطقی می‌بینم.

آلمان که در ابتدای حمله روسیه به اوکراین تمایلی برای ارسال تجهیزات به اوکراین نشان نمی‌داد، اما اکنون توافق کرده است که تسلیحات و موشک‌هایی را به اوکراین ارسال کند.

این در حالیست که بیانیه‌ای که از سوی دفتر صدراعظم آلمان درخصوص این گفت‌وگو صادر شده، اشاره‌ای به تحریم‌ها نکرده است و نوشته که زلنسکی، اولاف شولتس را درخصوص "وضعیت موجود و مذاکرات بین روسیه و اوکراین" مطلع کرده است.
 

هدف بلندمدت اوکراین "پیوستن به اتحادیه اروپا" است

ولودیمیر زلنسکی در سخنرانی دیگری گفت که هدف بلندمدت اوکراین این است که "عضوی از اتحادیه اروپا" شود.

وی گفت که اوکراین پرسشنامه‌ای را از کمیسیون اروپا دریافت کرده و افزود: پاسخ آن‌ها مبنا و اساسی برای آماده سازی نتیجه‌گیری کمیسیون اروپا درخصوص آمادگی اوکراین برای مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا خواهد بود.

زلنسکی با اشاره به این موضوع که او معتقد است اوکراین در نهایت به اهدافش نزدیک می‌شود، گفت: پاسخ‌ها طی یک هفته آماده خواهد شد.

اظهارات رئیس جمهوری اوکراین پس از دیدار و گفت‌وگو با «اورزولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا و «جوزپ بورل»، مسئول روابط خارجه اتحادیه اروپا در روز جمعه منتشر شد.

ولادیمیر پوتین در تاریخ ۲۴ فوریه حمله به اوکراین را با هدف "نازی زدایی" و جلوگیری از پیوستن این کشور به ناتو آغاز کرد؛ حمله‌ای که روسیه خود آن را "عملیات ویژه نظامی" نامیده است و باعث شده که غرب واکنش‌های مختلفی نسبت به این مسئله نشان دهد و "شدیدترین تحریم‌ها" را علیه روسیه اعمال کند.