|

هواشناسی ایران ۱۴۰۳/۰۴/۲۹

هشدار مهم به شهروندان شهرهای شمالی و ۱۵ استان کشور؛ بارش‌های سیل‌آسا و تگرگ در راه است/ ویدئو

سازمان هواشناسی برای ۱۵ استان کشور هشدار سطح نارنجی بارندگی شدید، رگبار و رعد و برق و تگرگ صادر کرد.

هشدار مهم به شهروندان شهرهای شمالی و ۱۵ استان کشور؛ بارش‌های سیل‌آسا و تگرگ در راه است/ ویدئو

به گزارش شبکه شرق، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی، از رگبار باران، بارندگی شدید و احتمال وقوع سیلاب، وزش باد شدید و طوفان، تگرگ و رعدوبرق طی امروز تا شنبه آینده در مناطق شمالی و ۱۵ استان کشور خبر داد.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: امروز «سه‌شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۳»، برای ۱۴ استان کشور، بارندگی شدید، رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید و طوفان، در برخی نقاط گردوخاک و بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

همچنین امروز و فردا «۲۹ و ۳۰ خرداد ۱۴۰۳، هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای نوار شمالی کشور صادر شده‌ است.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد طی دو روز آینده، در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در برخی نقاط استان‌های آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، اصفهان، ارتفاعات استان‌های گیلان، البرز، تهران، شمال غرب سمنان و شرق کردستان رگبار، رعدوبرق در بعضی ساعات وزش باد شدید موقت برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ روی می‌دهد.

این وضعیت پنجشنبه در مازندران شمال استان‌های البرز، تهران، برخی نقاط استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین و شمال خراسان شمالی و روز جمعه در شمال غرب، مناطق شمالی، شمال شرق و استان‌های واقع در ارتفاعات البرز پیش‌بینی شده است.

شنبه هفته آینده در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آسمان صاف است و تنها در ساعات بعدازظهر در ارتفاعات استان‌های اردبیل، شمال آذربایجان شرقی و ارتفاعات مرکزی البرز رشد ابر و رگبار پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

تا آخر هفته در ارتفاعات جنوب شرق کشور از ساعات بعدازظهر رشد ابرهای همرفتی گاهی همراه با رعدوبرق دور از انتظار نیست.

امروز تا جمعه در شمال شرق، شرق، جنوب شرق و بخش‌هایی از مرکز کشور و شنبه در نوار شرقی و برخی نقاط غرب و جنوب غرب کشور در برخی ساعات وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک خواهد بود. همچنین طی سه روز آینده شرق دریای عمان و پنجشنبه خلیج فارس مواج است.

هشدار نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی هواشناسی

زمان شروع: سه‌شنبه 1403/03/29

زمان پایان: چهارشنبه 1403/03/30

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1403/03/29: اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، ارتفاعات زنجان، ارتفاعات مازندران.

چهارشنبه 1403/03/30: ارتفاعات استان‌های اردبیل، مازندران، البرز، قزوین، تهران و زنجان، ارتفاعات شمال غرب سمنان.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین‌شهری، عدم‌اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی راهداری و سایر دستگاه‌های اجرایی، خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی باغات و مزارع.

هشدار بارش رگباری باران و تگرگ هواشناسی در ۱۴ استان کشور برای امروز

سازمان هواشناسی اعلام کرد: امروز برای ۱۴ استان کشور رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط گردوخاک و بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

طبق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، طی دو روز آینده در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در برخی نقاط استان‌های آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، اصفهان، ارتفاعات استان‌های گیلان، البرز، تهران، شمال غرب سمنان و شرق کردستان رگبار، رعدوبرق در بعضی ساعات وزش باد شدید موقت برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ روی می‌دهد.

این وضعیت پنجشنبه در مازندران شمال استان‌های البرز، تهران، برخی نقاط استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین و شمال خراسان شمالی و روز جمعه در شمال غرب، مناطق شمالی، شمال شرق و استان‌های واقع در ارتفاعات البرز پیش‌بینی شده است.

شنبه هفته آینده در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آسمان صاف است و تنها در ساعات بعدازظهر در ارتفاعات استان‌های اردبیل، شمال آذربایجان شرقی و ارتفاعات مرکزی البرز رشد ابر و رگبار پراکنده پیش‌بینی می‌شود و تا پایان هفته در ارتفاعات جنوب شرق کشور از ساعات بعدازظهر رشد ابرهای همرفتی گاهی همراه با رعدوبرق دور از انتظار نیست.

همچنین امروز تا جمعه در شمال شرق، شرق، جنوب شرق و بخش‌هایی از مرکز کشور و شنبه در نوار شرقی و برخی نقاط غرب و جنوب غرب کشور در برخی ساعات وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک خواهد بود. همچنین طی سه روز آینده شرق دریای عمان و پنجشنبه خلیج فارس مواج است.

هشدار سیل و طوفان هواشناسی

هشدار نارنجی طی امروز و فردا برای نوار شمالی کشور 

کارشناس هواشناسی اعلام کرد:‌ «امروز و فردا، هشدار سطح نارنجی هواشناسی در نوار شمالی کشور صادر شده‌ است.»

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد طی ۲ روز آینده در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب در برخی نقاط استان‌های آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، اصفهان ارتفاعات استان‌های گیلان، البرز، تهران، شمال غرب سمنان و شرق کردستان رگبار و رعد و برق، در بعضی ساعات وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گرد و خاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ رخ می‌دهد.

این وضعیت پنجشنبه در مازندران، شمال استان‌های البرز و تهران، برخی نقاط استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین و شمال خراسان شمالی و جمعه در شمال غرب، مناطق شمالی، شمال شرق کشور و استان‌های واقع در ارتفاعات البرز رخ خواهد داد.

شنبه در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آسمان صاف است و تنها در ساعات بعدازظهر در ارتفاعات استان‌های اردبیل و شمال آذربایجان شرقی و ارتفاعات مرکزی البرز رشد ابر و رگبار پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها