|

ناگفته‌های روانشناسی همستر کامبت

سوم؛ فارغ از زمینه‌شناسی علل گرایش مردم به بازی همستر کامبت که قطعاً مسائل اقتصادی زیربنای قدرتمند آن هستند، غرق شدن بدون ذهن آگاهی می‌تواند تکانه‌های اجتماعی و فرهنگی موثری را در درازمدت برای توده‌های مردمی داشته باشد که توجه به نکته پایانی خالی از لطف نیست.

ناگفته‌های روانشناسی همستر کامبت

به گزارش شبکه شرق، بازی همستر کامبت «hamster combat» در بستر پیام‌رسان تلگرام، یک تب اجتماعی گسترده را در بین مردم مردم به خصوص جوانان ایجاد کرده؛ این تب چنان بالاست که خیلی از افرادی که حتی معتقد به استفاده از تلگرام در کشور نبودند فعالیت خود را در حالت گسترده‌ای خود را شروع کردند.

یک روانشناس سلامت در یادداشتی به ناگفته‌های روانشناسی بازی همستر کامبت اشاره کرد.

سجاد رستمی، روانشناس سلامت در یادداشتی درباره بازی همستر کامبت گفت: ورود بازی «hamster combat» در بستر پیام رسان تلگرام یک تب اجتماعی گسترده را در بین مردم مردم به خصوص جوانان ایجاد کرده؛ این تب چنان بالاست که خیلی از افرادی که حتی معتقد به استفاده از تلگرام در کشور نبودند فعالیت خود را در حالت گسترده‌ای خود را شروع کردند.

در ظاهر به نظر می‌رسد پیام‌رسان تلگرام با توجه به مشوق‌های که برای دعوت از افراد دیگر برای سکه‌اندوزی بیشتر در نظر گرفته، در فکر افزایش مخاطبان خود یا مرجعیت بیشتر است. یا همچنین شنیده می‌شود بعضی از رمز ارزها برای تبلیغات و معرفی خود نسبت به این دست و دل بازی‌ها اقدام می‌کنند.

هر چه است، مردم ما فارغ از تمام محدودیت‌های اعمال شده بر روی پیام رسان تلگرام با هیجان بیشتری برای تهیه پروکسی‌های قوی‌تر و حضور دائمی در این فضا در حال تکاپو هستند.

در این بین اما افراد محتاط‌تر با رد هر گونه منفعت در این بازی با بکاربردن ضرب‌المثل هایی مانند [پنیر مفت فقط در تله موش پیدا می‌شود] زنگ خطرهایی را به دوستداران پر شمار این بازی سکه اندوزی گوشزد می‌کند.

اینجانب نوعاً اطلاعات زیادی در تأیید یا رد این بازی ندارم ولی صرف نظر از تمام اظهار نظرها بدیهیاتی وجود دارد که دقت به آنها می‌تواند از آسیب‌های احتمالی آن جلوگیری کند.

لطفاً معادله روانی با ترکیبی (فعالیت کم> سکه اندوزی> حس پاداش> ترشح دوپامین در مغز> عادت سازی روانی) را در نظر بگیریم و به رابطه این گزاره‌ها بیندیشیم.

حال با اذعان نظر در اینکه هیچ شکست یا حرکت رو به عقبی در این بازی وجود ندارد یعنی یا سکه به دست می‌آوری یا با خرج کردن سکه سرعت جذب بیشتر در زمان به دست می‌آوری و تجربه موفق نات کوین این سکه اندوزی نیز احتمالاً وابسته به دلار است و امیدآفرینی ذهنی که به وجود آمده است.

می‌توان نتیجه گرفت که معادله فوق با در نظرگیری این ۲ عامل چند آسیب جدی را می‌تواند از لحاظ روحی و روانی در پی داشته باشد، اول اینکه طبق این فرمول مغز ما به یک روند رو به جلو عادت سازی روانی وابسته به مسائل مالی اعتیاد پیدا می‌کند و هر گونه خلل یا از دسترس خارج شدن این بازی و یا کلاً فیک بودن ماهیت یا درآمد متصور می‌تواند یک سرخوردگی شخصی و عمومی را در جامعه فراگیر نماید که بسته به سابقه روانی فرد یا میزان حسابی که شخص روی این درآمد باز کرده متغیر است.

دوم؛ در صورت مساعد بودن شرایط و واقعی شدن سکه اندوزی در مرحله اول یک بستر آماده اجتماعی برای حرکت گسترده‌تر به سمت در آمد بیشتر مهیاست که هم معادله ذهنی آنها در مورد زحمت کشیدن و عرق ریختن و در آمد زایی تغییر کرده و هم در صورت شکست در سطحی بالاتر از مورد قبلی تأثیرات منفی آن در خانواده و جامعه پدیدار می‌شود.

سوم؛ فارغ از زمینه‌شناسی علل گرایش مردم به این بازی که قطعاً مسائل اقتصادی زیربنای قدرتمند آن هستند، غرق شدن بدون ذهن آگاهی می‌تواند تکانه‌های اجتماعی و فرهنگی موثری را در درازمدت برای توده‌های مردمی داشته باشد که توجه به نکته پایانی خالی از لطف نیست.

با توجه به گزاره‌های ناقص فراتحلیلی در مورد این بازی و تا زمان تکمیل شدن اطلاعات رسمی لازم، نیاز هست که ضمن توجه به فرمول پیش گفته با احتیاط لازم از هر گونه درگیر شدن ذهنی و حساب باز کردن مالی حتی در صورت موفقیت در مراحل ابتدایی احتمالی خودداری گردد و با نوعی ذهن آگاهی و کنترل هیجانی نسبت به این عادت سازی واکنش آگاهانه داشته باشیم.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها