|

داد چمران از زاکانی بلند شد؛ اختلافات جنجالی شورا و شهرداری، اشک‌ چمران را درآورد/ ویدئو

اختلافات جنجالی اخیر بین اعضای شورای شهر تهران و «علیرضا زاکانی» شهردار تهران، اشک‌ مهدی چمران را درآورد.

داد چمران از زاکانی بلند شد؛ اختلافات جنجالی شورا و شهرداری، اشک‌ چمران را درآورد/ ویدئو

به گزارش شبکه شرق، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی، نمایندگان مختلف را از هرگونه اختلاف و دوگانگی پرهیز داد. او که به اعتقاد بسیاری از ناظران سیاسی پایه‌گذار نهاد شورای اسلامی شهر در ایران محسوب می‌شود، با مدیریت مثال‌زدنی و پدرانه توانست اختلافاتی که ناشی از برخی عدم هماهنگی شکل گرفته بود را حل و فصل کند.

جلسه علنی صبح امروز شورا «سه‌شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳» و در دویست و سی و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، متاثر از سؤتفاهمی که در بازدید یک عضو شورا از منطقه ۱۷ اتفاق افتاده بود، قرار داشت. برخی اعضا عدم همراهی شهردار منطقه را ناشی از عمد و حمل بر بی‌احترامی به ساحت شورا دانستند. این در حالی است که معاون شهردار تهران توضیحات دیگری ارائه کرد.

مهدی چمران رئیس شورا، اما در سخنانی نمایندگان مختلف را از هرگونه اختلاف و دوگانگی پرهیز داد. او که به اعتقاد بسیاری از ناظران سیاسی پایه‌گذار نهاد شورای اسلامی شهر در ایران محسوب می‌شود، با مدیریت مثال‌زدنی و پدرانه توانست اختلافاتی که ناشی از برخی عدم هماهنگی شکل گرفته بود را حل و فصل کند.

سخنان رئیس پیشکسوت شورا مورد توجه دیگر نمایندگان قرار گرفت. از پرویز سروری نایب‌رئیس شورا گرفته تا حبیب کاشانی خزانه‌دار شورا، احمد صادقی، علوی و دیگر نمایندگان در نطق‌های جداگانه‌ای از مدیریت پدرانه و نطق خالصانه رئیس شورا تقدیر و تشکر کردند.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بازدید از مناطق و مجموعه‌های شهرداری می‌تواند توسط اعضا صورت بگیرد و زمان آن هم مشخص نیست، گفت: گاهی در ساعات شب نیز بازدید انجام می‌شود.

او ادامه داد: نظارت، نظارت عام است و رفتن به شهرداری‌های مناطق و دیدار‌های مردمی یکی از این اقدامات است و این وظیفه شورا محسوب می‌شود و باید اعضا این کار را انجام دهند و اگر چنین اتفاقی نیفتد کار خود را درست انجام نداده است.

چمران تأکید کرد: در این جلسات مردم نیز گرفتاری‌های خود را مطرح می‌کنند و می‌دانیم اعضای شورا کار اجرایی نمی‌کنند و با شهرداران مشورت می‌کنیم که اگر موارد قانونی است راهکار‌ها اندیشیده و مشکل مردم حل شود. مردم انتظار دارند نمایندگان در شورا با آن‌ها دیدار کنند.

او افزود: شهرداری منطقه و مساجد از جمله فضا‌هایی هستند که نمایندگان می‌توانند با مردم دیدار کنند. در برخی موارد شهرداران تماس گرفتند که خبر نداشتند و یا فرصت نمی‌کنند حضور یابند و ما گفتیم کاری به شهرداران نداشته باشیم و به امور مردم رسیدگی شود. گاهی هم خود شهردار نمی‌آمدند و معاونین را می‌فرستادند. در هر صورت وقتی دیدار می‌کنیم شهردار یا حداقل معاون شهرسازی حتما باید حضور داشته باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه آقای شربیانی به بنده گفتند شهردار حضور ندارد و من گفتم اگر شهردار هم نبود شما در فضایی کار خود را انجام دهید و مردم را ببینید، تصریح کرد: می‌گویند معاونین شهردار نیز حضور نداشته اند. بنده دیشب با شهردار تماس گرفتم و گفت از پیش مرخصی گرفته و معاون شهرسازی نیز از چند روز پیش بیمار است. معاونین دیگر نیز حضور داشته اند و خود ایشان نخواسته در دفتر شهردار ملاقات کند و خواسته در فضای دیگری حضور داشته باشد.

او ادامه داد: شهردار حضور نداشته، اما شهرداری که بوده است. می‌توانستند شرایط را فراهم کنند تا عضو شورا حضور یابد. عضو شورا کار خود را به خوبی انجام داده و مردم را ملاقات کرده است. بنده نگرانم و سخت هم نگرانم که این روش دوگانگی خوب نیست. روش دو دستگی خوب نیست. ما همه عضو شوراییم و یک خانواده هستیم. مردم هیچ گاه بین بنده و دیگر اعضا فرقی نمی‌بینند. اینگونه نیست که نیمی از این فضا شورا باشد و نیمی دیگر خیر. باید همه کار کنیم و برای شهردار و شهرداران مناطق و مدیران نیز تفاوتی ندارد که عضوی مخالف است یا موافق.

چمران با بیان اینکه جبهه ما مشترک و مقابل آمریکا و اسرائیل است و ادعا می‌کنیم پیرو خط انقلاب و رهبری هستیم، یادآور شد: باید به این فکر کنیم که آیا از این اتفاقات مقام معظم رهبری خوشحال خواهند شد یا ناراحت. به این فکر کنیم که مردم از این مسائل ناراحت می‌شوند یا خوشحال.

او افزود: دوگانگی از زهر کشنده‌تر است و برای آینده شورا و آینده کشور خوب نیست. ما اینجا می‌خواهیم مشکلات مردم را برطرف کنیم. شهردار موظف است کار مردم را حل کند، اما بحثی نیز وجود دارد که زمان هم مهم است. اگر هر روز یک عضو حضور پیدا کند شهردار چه زمانی به کار خود برسد. یک عضو دوشنبه، یک عضو چهارشنبه، یک عضو صبح و یک عضو شب به منطقه می‌رود. در گذشته برنامه‌ای وجود داشت و اعضا در یک روز مشخص در کنار هم در مناطق حضور پیدا می‌کردند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه یک روز قابل پذیرش است، گفت: از حضور عضو شورا ممانعت نشده، اما بی حرمتی صورت گرفته است و نباید این کار را می‌کردند. اگر شهردار نبوده و معاونش بیمار بوده باید یک معاون دیگر در بین مردم و کنار عضو شورا حضور پیدا می‌کرده است.

او اضافه کرد: شما در منطقه ۲ نیز حضور پیدا کردید و شهردار منطقه حضور داشت و بی احترامی هم صورت نگرفت و شما تشکر کردید.

چمران افزود: اگر اعتراض داریم نباید در صحن شورا درگیر شویم و فریاد بزنیم. منطقه ۱۷ به دلیل ساخت و ساز‌ها منطقه پیچیده‌ای است و پیش از این شهردار منطقه ۱۷ دکترای شهرسازی داشت. خواهش دوستان و صمیمانه و برادرانه من به عنوان کسی که روز‌های آخر عمر خود را می‌گذرانم این است که با یکدیگر همدل و همراه باشیم. بعد از این حسرت خواهید خورد که اینگونه رفتار کرده اید. این شایسته مردم نیست. فردا گریبان ما را خواهند گرفت اگر حق مردم را ادا نکنیم. چه شورا و چه شهرداری همه در یک قایق هستیم و از هم جدا نیستیم و خلاف کنیم گریبان ما را خواهند گرفت و از ما سوال خواهند کرد.

رئیس شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه بنده خواهش کردم آن فردی که در شهرداری توییت منتشر کرده بود باید توبیخ شود، گفت: ما از شما نسبت به این موضوع گلایه داریم. اگر توبیخ می‌شد دیگر کارکنان هم می‌دانستند اگر توهین کنند توبیخ خواهند شد. اگر شما این کار را نکنید من توبیخ خواهم کرد. بنده مشکلی با آن فرد ندارم و مشکل جمعی وجود دارد. کسی که توییت منتشر می‌کند باید توبیخ شود تا دیگران بدانند اگر قرار است از شهردار دفاع کنند، خوب کار انجام دهند. این بهترین دفاع خواهد بود.

او با بیان اینکه قیاس با شهدا درست نیست، گفت: آقای شربیانی در جلسه هفته گذشته گفت که شما در روز شورا اجازه نمی‌دهید بنده صحبت کنم و این موضوع در فضا‌های مختلف مطرح شد و بنده را با بردارم قیاس کردند که اصل قابل قیاس نیست. بنده به عنوان رئیس شورا بر اساس قانون وظیفه دارم که جلسه را مدیریت کنم.

چمران با تأکید بر اینکه ما جلسه‌ای برگزار خواهیم کرد تا مشکل حل شود، تصریح کرد: اگر این مشکل حل نشود، بنده کار دیگری خواهم کرد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه قرارداد با چین محرمانه است، اما برای اعضا محرمانه نیست، گفت: اگر رئیس شورا نامه ارسال کند تا در اختیار اعضای شورا قرار بگیرد، باید ارائه شود و حق اعضای شوراست که قرارداد را دریافت کنند. خرید اتوبوس محرمانه نیست، اما انتقال پول آن مسائلی دارد و به ویژه پولی که برای این بخش در نظر گرفته شده است. عده‌ای می‌خواستند از این موضوع سوء استفاده کنند.

منبع: ايسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها