|

گزارش «شبکه شرق» از افزایش کرایه‌هایی که نه مسافر را راضی می‌کند و نه راننده‌ها را؛

تردد گران در تهران

تهرانی‌ها هرسال ازابتدای اردیبهشت ماه منتظر افزایش رسمی نرخ‌ها هستند، هرچند که کرایه‌های تاکسی از ابتدای هر سال به سلیقه رانندگان تغییر می‌کند. اما نرخ بلیت مترو واتوبوس براساس مصوبه شورای شهر تهران افزایش پیدا می‌کند.

تردد گران در تهران
نورا حسینی خبرنگار گروه جامعه روزنامه شرق

دو هفته‌ای می‌شود که نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کرده است.تهرانی‌ها هر سال ازابتدای اردیبهشت ماه منتظر افزایش رسمی نرخ‌ها هستند، هرچند که کرایه‌های تاکسی از ابتدای هر سال به سلیقه رانندگان تغییر می‌کند. اما نرخ بلیت مترو واتوبوس براساس مصوبه شورای شهر تهران افزایش پیدا می‌کند. 

 

بلیت مترو چقدر گران شد ؟

روز‌های پایانی اسفنده ماه اعضای شورای شهر تهران پیشنهادات شهرداری درخصوص افزایش کرایه‌ها را بررسی و با تعدیل نرخ‌های پیشنهادی در نهایت با افزایش ۴۵ درصدی کرایه‌های تاکسی موافقت شد. بر اساس مصوبه شورای شهر، نرخ ورودیه در مترو داخل تهران ۱۶ درصد افزایش پیدا کرد. 

نرخ بلیت تک سفره مترو که سه هزار و ۳۰۰ تومان بود به مبلغ چهار هزار و ۳۰۰ تومان رسید و در مورد خطوط حومه برای پرند و هشتگرد نیز افزایش ۳۰ درصدی نرخ رخ داد. 

هرچند که سر فاصله‌های طولانی مترو پرند و قیمت بالای آن باعث شده مسافرانی که سال‌ها منتظر تکمیل این خط مترو بودند چندان به استفاده از آن راغب نباشند. 

بهای بلیت برای مبلغ ورودیه در اتوبوس تندرو و عادی، ۲۲ درصد افزایش یافت و به ازای هر کیلومتر پیمایش برای اتوبوس‌های تندرو ۲۰ درصد افزایش و برای اتوبوس‌های عادی ۴۰ درصد افزایش مصوب شد و و به طور میانگین قیمت تمام شده در اتوبوس تندرو ۲۱ درصد و اتوبوس عادی ۳۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۲ رشد داشت و در مورد اتوبوس‌های ارائه خدمات دربستی نیز رشد ۴۰ درصدی پیش‌بینی شد. 

 

پرداخت کرایه تاکسی براساس انصاف راننده

با وجود آن که شورای شهر تهران با افزایش ۴۵ درصدی نرخ کرایه‌های تاکسی موافقت کرد اما رانندگان نرخ‌های مصوب خود را از مسافر می‌گیرند. گاهی کم‌تر از نرخ مصوب و بیشتر اوقات بیشتر از نرخ تعیین شده از سوی مدیریت شهری. 

این در حالی است که افزایش ۴۵ درصدی کرایه‌ها با واکنش مسافران تاکسی مواجه شد و این میزان افزایش را عادلانه نمی‌دانستند، معتقد بودند میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ برابر با ۳۵. ۳ بود. رانندگان تاکسی هم از این میزان افزایش راضی نیستند و معتقدند که کرایه‌ها براساس افزایش هزینه‌ها افزایش نداشته است. 

 

مسافران تاکسی چه می‌گویند؟

یکی از مسافران تاکسی خط میدان صنعت به میدان کاج می‌گوید سال گذشته کرایه این مسیر ۸ هزار تومان بوده اما حالا کرایه رسمی ۱۲ هزار تومان است اما اگر سوار تاکسی گردشی شود برخی رانندگان ۱۰ هزار تومان کرایه می‌گیرند و برخی۱۵ هزار تومان. به گفته این مسافر بیشتر رانندگان تاکسی ورودی خود را به ۱۵ هزار تومان رسانده و میزان مسافت طی شده هم چندان اثری در این نرخ ندارد. 

یکی از مسافران تاکسی در مسیر میدان هفت تیر به بلوار کشاورز هم می‌گوید پیش از عید برخی از تاکسی‌ها این مسیر را دو مسیر حساب می‌کردند تا ۱۵ تومان کرایه می‌گرفتند، یعنی از میدان هفت تیر تا ولیعصر ۸ هزار تومان و از مسیر طی شده تا کارگر را ۷ تومان محاسبه می‌کردند و اگر تا انتهای بلوار می‌رفتیم کرایه ۲۰ هزارتومان می‌شد. امسال هم همان قیمت را می‌گیرند با این تفاوت که اگر مقصدت میدان ولیعصر باشد باید ۱۵ هزار تومان بپردازید. از میدان ولیعصر هم عبور کنید باید ۲۰ هزار تومان را پرداخت کنید. 

 

 برچسب کرایه های جدید نصب نشده است 

در برخی از مسیر‌های شمال غرب به مرکز تهران هم کرایه‌های تاکسی به بیش از۳۰ هزارتومان رسیده. یکی از مسافران می‌گوید هنوز برچسب‌های نرخ کرایه‌های تاکسی بر روی شیشه خودرو‌ها نصب نشده و اگر راننده‌ای برخلاف مصوبه شورا کرایه بگیرد برای برخی مسافران گذری قابل تشخیص نیست. 

یکی از مسافران تاکسی خاطره‌ای متفاوت از برخورد رانندگان با نرخ‌های جدید دارد. او می‌گوید در روز اول اردیبهشت خود رانندگان هم نمی‌دانستند چقدر ازمسافران کرایه بگیرند و یکی از رانندگان تاکسی گردشی به او گفته سال گذشته این مسیر ۱۵ هزار تومان بود خودت ۴۵ درصد را حساب کن و کرایه بده... 

به گفته او بیشتر رانندگان تاکسی‌های گردشی نرخ کرایه‌ها را سلیقه‌ای محاسبه می‌کنند و گران‌تر از نرخ‌های تعیین شده از مسافران کرایه می‌گیرند. 

 

واکنش شورا به افزایش‌های غیر قانونی

اما واکنش به افزایش‌های غیرقانونی کرایه‌های تاکسی در هفته‌ای که گذشت چه بود؟ جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران در رابطه با تخلفات صورت گرفته برای افزایش کرایه‌های تاکسی گفت: این موضوع نیز به ما منتقل شده است و شهروندان تخلفاتی را در این بخش به ما ارجاع داده‌اند و ما نیز این موارد را در کمیسیونی که وجود دارد، بررسی کردیم. تخلفاتی در برخی خطوط تاکسیرانی اعلام شده که متأسفانه تعدادی از رانندگان تاکسی اقدام به افزایش کرایه‌ها بیش از مصوبه شورا کرده‌اند.

مبنای افزایش کرایه‌های تاکسی درسال ۱۴۰۳ مصوبه شورای شهر تهران است؛ به طوری که بر اساس آن، کرایه‌های تاکسی در سال جاری ۴۵ درصد افزایش پیدا کرده؛ البته شاید در برخی از خطوط برای رند شدن کرایه‌ها حدود چند ده ریال این رقم افزایش پیدا کند؛ اما همان طور که گفته شد کرایه‌های تاکسی بر اساس مصوبه شورا باید انجام شود. 

شادی مالکی سرپرست سازمان تاکسیرانی شهر تهران هم مورد گلایه برخی شهروندان نسبت به افزایش بیش از ۴۵ درصدی نرخ کرایه در برخی خطوط تاکسیرانی گفته: در برخی از خطوط به دلیل متناسب‌سازی نرخ کرایه و ماندگاری راننده در خط افزایش یافت از ۶ خط تاکسی که در قالب ۵۹ پایانه تاکسی فعالیت می‌کنند، صرفاً در کمتر از ۵ درصد، نرخ کرایه از ۴۵ درصد بیشتر بوده و حتی در بسیاری از خطوط کمتر از ۴۵ درصد رشد نرخ کرایه را داشتیم که دقت داشته باشید که خطوط تاکسی نیاز به تغییر مهندسی و حتی تغییر مد دارند. 

 

وعده فراموش شده 

سال هاست برای کاهش درگیرها میان مسافر و رانندگان برسر نرخ کرایه های تاکسی و حل مشکل پول خرد قرار است تمامی پرداخت‌ها الکترونیکی شود اما هنوز مدیران شهری نتوانسته‌اند این وعده قدیمی را محقق کنند . 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها