|

تاریخ عید فطر کشور‌های عربی اعلام شد

در بیشتر کشورهای عربی و اسلامی، عید فطر روز چهارشنبه است.

تاریخ عید فطر کشور‌های عربی اعلام شد

به گزارش شبکه شرق، «القدس العربی» روز عید فطر بیشتر کشور‌های اسلامی را اعلام کرد.

خانه تقویم قطر با همکاری مرکز علمی العجیری کویت اعلام کردند: «بر اساس محاسبات نجومی، چهارشنبه روزعید فطر است.»

القدس العربی نوشت: «این دو نهاد در بیانیه مشترکی اعلام کردند: «بر اساس محاسبات دقیق نجومی، آغاز ماه شوال سال ۱۴۴۵ هجری، در روز چهارشنبه، مطابق با دهم آوریل۲۰۲۴‌/‌ ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ خواهد بود.»

همچنین موسسه ملی تحقیقات نجوم و ژئوفیزیک مصر اعلام کرد: «طبق محاسبات نجومی، اولین روز عید، چهارشنبه مطابق با ۱۰ آوریل است و ماه رمضان امسال ۳۰ روزه خواهد بود.»

تاریخ عید فطر ۱۴۰۳

عید سعید فطر از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اعیاد اسلامی است. عید فطر، اولین روز ماه شوال است که با رویت هلال ماه شوال در پایان روز 29 ماه رمضان و یا گذشت ۳۰ روز از اول ماه رمضان، ثابت می‌شود. در این روز، روزه گرفتن حرام و پرداخت زکات فطره بر مسلمانان واجب است. در کشورهای اسلامی و در ایران عید فطر تعطیل است.

در تقویم سال ۱۴۰۳، روزهای چهارشنبه ۲۲ فروردین [اول شوال ۱۴۴۵] و پنج‌شنبه «23 فروردین» [د.گ شوال ۱۴۴۵] مصادف با عید سعید فطر است.

تاریخ شمسی، میلادی و قمری عید فطر ۱۴۰۳

تاریخ عید فطر 1403 به شمسی، میلادی و قمری عبارتند از:

تاریخ دقیق عید فطر ۱۴۰۳ در تقویم شمسی

تاریخ دقیق عید فطر ۱۴۰۳ در تقویم شمسی مصادف است با چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳.

تاریخ دقیق عید فطر در تقویم میلادی

تاریخ دقیق عید فطر در تقویم میلادی مصادف است با چهارشنبه اول آوریل ۲۰۲۴.

تاریخ دقیق عید فطر در تقویم قمری

تاریخ دقیق عید فطر در تقویم قمری مصادف است با چهارشنبه، اول شوال ۱۴۴۵.

چرا عید فطر در ایران و برخی کشورها هم زمان نیست؟

معیارهای تقویم هجری قمری توسط فقیه تعیین می شود فقیه، معیارهای اثبات آغاز ماه قمری را از «کتاب خدا، سنت، عقل و اجماع» استنباط می کند. در این موضوع مانند دیگر مباحث فقهی نظرات فقها هم می‌تواند متفاوت باشد و این، نخستین عامل اختلاف در آغاز ماه قمری بین کشورها و شهرهای مختلف است.

معیار اصلی آغاز ماه‌های تقویم قمری در فقه شیعه، این است که هلال ماه نو با چشم دیده شود. این معیار وابسته به موقعیت جغرافیایی ناظر است و باعث می‌شود که تقویم هجری قمری جهان‌شمول نباشد. 

برای آغاز ماه قمری، استناد به شهادت دو مرد عادل مبنی بر رویت هلال لازم است. گاهی افرادی که برای استهلال اقدام می‌کنند، دچار توهم رویت می‌شوند. اگر رصدگران باتجربه باشند، روش‌هایی را به کار می‌گیرند تا متوجه شوند آن‌چه می‌بینند، توهم رصدی است یا خیر. در کشورهایی مانند عربستان، به صرف شهادت دو فرد در دادگاه، آغاز ماه قمری اثبات می‌شود.

منبع: شفقنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها