|

ماجرای بازداشت اعضای تحریریه و خبرنگاران فردای اقتصاد چیست؟

بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، اعضای تحریریه و خبرنگاران نشریه فردای اقتصاد، به مدت چندین ساعت توسط افراد منتسب به نهادهای امنیتی ایران در محل کارشان حبس شدند. هنوز مشخص نیست نیروهایی که اقدام به این کار کرده‌اند از طرف کدام نهاد بوده‌اند.

ماجرای بازداشت اعضای تحریریه و خبرنگاران فردای اقتصاد چیست؟

به گزارش شبکه شرق، خبرهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از این است که تعدادی از خبرنگاران رسانه فردای اقتصاد، از ظهر روز دوشنبه «۱۶ بهمن ماه»، در تحریریه این رسانه حبس شده‌اند.

خبرگزاری میزان، مرکز رسانه قوه قضاییه با اشاره به حواشی مربوط به مشکلات ایجادشده برای تحریریه این سایت خبری اعلام کرد: «با انتشار خبری با موضوع بازداشت یک خبرنگار سابق اقتصادی و بازرسی ضابط قضایی از محل یک سایت خبری، پیگیری‌ها نشان می‌دهد بازرسی از محل این رسانه و بازداشت فرد مورد اشاره هیچ ارتباطی با فعالیت خبرنگاری و رسانه‌ای نداشته است.

بازداشت یک خبرنگار سابق و بازرسی از دفتر یک سایت خبری با دلایل کاملا مغایر با فعالیت خبرنگاری و رسانه‌ای صورت گرفته است. در پرونده مفتوح قضایی تشکیل‌شده برای این موضوع، هیچ اتهام رسانه‌ای و خبری نیز وجود ندارد و اتهامات در حوزه دیگری در حال بررسی است.»

سایت «مدارا» نوشت:

«مریم شکرانی و زینب رحیمی، روزنامه‌نگاران ایرانی در صفحات شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، خبر از ورود توقیف رسانه فردای اقتصاد به همراه خبرنگارانش از ساعت دو ظهر روز گذشته، «دوشنبه ۱۶ بهمن ماه» دادند. بنا به پیگیری خبرنگار «مدارا»، خانواده خبرنگاران بازداشتی از همان ساعات اولیه انتشار این خبر به دفتر تحریریه این روزنامه مراجعه کرده و متوجه توقیف تلفن همراه و وسایل خبرنگاران این روزنامه شده‌اند.

این در حالی است که خانواده‌های حاضر در خیابان محل استقرار دفتر این روزنامه اطلاع دقیقی از تعداد خبرنگاران محبوس در تحریریه این رسانه ندارند، حتی به آنان گفته نشده که خبرنگاران روزنامه فردای اقتصاد از سوی کدام نهاد امنیتی و به چه دلیلی مورد بازخواست قرار گرفته‌اند. به گفته اعضای خانواده یکی از این روزنامه‌نگاران محبوس در فردای اقتصاد، این رسانه حدود ۳۰ خبرنگار دارد که از عصر دوشنبه حدود سه خبرنگار اجازه خروج از ساختمان را یافته‌اند اما تعداد دقیق خبرنگاران محبوس هنوز مشخص نشده است.

به گفته این عضو خانواده خبرنگار محبوس، به خانواده گفته شده که احتمال بازداشت برخی خبرنگاران وجود دارد و روند فعلی تا صبح طول خواهد کشید. به گفته این فرد، روند ورود نیروهای امنیتی به ساختمان فردای اقتصاد از ۱۵ بهمن و ورود آنان به ساختمان کارگزاری کیان آغاز شده و منجر به توقیف کل مجموع به همراه خبرنگارانش شده است. تا لحظه تنظیم این گزارش، هیچ اطلاع‌رسانی شفافی از سوی نهادهای مسئول به خبرنگاران و خانواده‌های حاضر مقابل رسانه فردای اقتصاد صورت نگرفته است.»

همچنین، خبرگزاری باشگاه خبرنگاران نوشت:

«طی ساعات گذشته، خبرهایی منتشر شد که حکایت از آن دارد روز گذشته مامورانی به دفتر سایت «فردای اقتصاد» رفته و تا دیر وقت در این محل حضور داشته و به بررسی و واکاوی آن مجموعه و بازجویی از خبرنگاران این سایت پرداخته‌اند. 

با گذشت چندین ساعت، هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست که بدانیم وضعیت افراد و اعضای تحریریه فردای اقتصاد چگونه است.

سایت فردای اقتصاد، سایتی با مشی لیبرال است که سردبیری آن را آقای علی میرزاخانی، از روزنامه‌نگاران توانمند کشور بر عهده دارد. 

امیدواریم مشکلی که برای این دوستان به وجود آمده است، هر چه سریع‌تر برطرف شود.»

فردای اقتصاد

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها