|

هشدار به شهروندان ۳۱ استان کشور

هواشناسی از صدور هشدار برای ۳۱ استان کشور خبر داد و از شهروندان درخواست کرد که از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

هشدار به شهروندان ۳۱ استان کشور

به گزارش شبکه شرق، سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی فردا خبر داد و با صدور هشدار سطح زرد برای کشاورزان اعلام کرد: برف و باران کشور را فرامی‌گیرد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز، دوشنبه، در بخش‌هایی از شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی، ارتفاعات البرز، سواحل دریای خزر، اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش‌های پراکنده باران، گاهی وزش باد و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش‌های پراکنده برف پیش‌بینی می‌شود.

فردا در مناطق شمال غرب، غرب، سواحل غربی دریای خزر،‌ ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز،‌ ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی بارش خواهیم داشت. بیشینه بارش‌های دو روز آینده برای سواحل غربی دریای خزر است.

روز چهارشنبه در سواحل غربی دریای خزر، شمال غرب و غرب کشور بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است. روز پنجشنبه در نیمه غربی و نیمه جنوبی کشور،‌ سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های البرز،‌  ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس بارش‌ باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

روز جمعه بارش‌ها در اکثر مناطق کشور ادامه خواهد داشت و بیشترین بارش برای جنوب شرق، جنوب و ارتفاعات زاگرس مرکزی است، همچنین روز پنجشنبه در استان‌های فارس، کرمان، یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و روز جمعه علاوه بر این استان‌ها در سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک روی می‌دهد. لازم به‌ذکر است روز جمعه شدت وزش باد در نیمه غربی کرمان، نیمه شرقی فارس، یزد و نیمه شرقی اصفهان افزایش می‌یابد و در این مناطق طوفان گردوخاک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا پیش‌بینی شده است.

امروز نیمه شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز و از امروز تا فردا دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: پنجشنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: بارش باران و برف و وزش باد و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/11/09: آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی.

سه‌شنبه 1402/11/10: شمال خوزستان، شمال ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی مرکزی، همدان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، البرز، گیلان، مازندران، شمال شرق خراسان رضوی.

چهارشنبه 1402/11/11: شمال و شرق خوزستان، شمال غرب فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، ایلام، اصفهان، قم، مرکزی، همدان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، البرز، تهران، غرب سمنان، گیلان، مازندران.

پنجشنبه 1402/11/12: شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، شرق لرستان، غرب یزد، مرکزی، همدان، قم، جنوب قزوین، البرز و تهران، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی.

اثر مخاطره: بارش باران و برف و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، لغزندگی و کاهش دید جاده‌ها در مناطق سردسیر و کوهستانی، احتمال یخ‌زدگی در ساعات شب و اوایل صبح.

توصیه: احتیاط و امتناع از رفت‌وآمد و تردد غیرضروری، به‌همراه داشتن وسایل ایمنی و گرمایش مناسب در وسایل نقلیه، احتیاط و امتناع از کوهنوردی، آمادگی سازمان‌های امدادی و شهرداری‌ها برای کمک‌رسانی برای هرگونه خسارت احتمالی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: پنجشنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: وزش باد شدید و کاهش دما

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/11/10: جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق سمنان.

چهارشنبه 1402/11/11: هرمزگان، فارس، نیمه غربی کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق سمنان.

پنجشنبه 1402/11/12: کرمان، جنوب فارس، هرمزگان، جنوب خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش دما، احتمال سقوط اشیا، شکستن درختان کهن و فرسوده

توصیه: احتیاط و امتناع از رفت‌وآمد و ترددهای غیرضروری در فضای باز، امتناع و احتیاط در هرگونه رفت‌وآمد، توقف در مجاورت ساختمان‌های نیمه‌کاره و سازه‌های موقتی و همچنین درختان فرسوده و کهنسال.

توصیف سامانه: کاهش دما و ماندگاری هوای سرد

زمان پایان: پنجشنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: کاهش دما و ماندگاری هوای سرد

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/11/09، سه‌شنبه 1402/11/10، چهارشنبه 1402/11/11 و پنجشنبه 1402/11/12: استان‌های واقع در مناطق شمال غرب و سواحل شمالی و شمال شرق و دامنه جنوبی البرز و استان‌های قم و اصفهان.

اثر مخاطره: کاهش دما و ماندگاری هوای سرد، افزایش مصرف حامل‌های انرژی.

توصیه: تنظیم و تعمیر وسایل گرمایشی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، برنامه‌ریزی و آمادگی سازمان‌ها و نهادهای مربوط به ذخیره و انتقال سوخت.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: دوشنبه 1402/11/09

نوع مخاطره: بارش باران و برف و وزش باد

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/11/09: غرب گیلان.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به‌سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی.

هشدار  هواشناسی برای کشاورزان

زمان پایان: پنجشنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: بارش باران و برف و وزش باد و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، اصفهان، قم، مرکزی، همدان، ایلام، کردستان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، البرز، تهران، سمنان، لرستان، کرمان، یزد، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد.

اثر مخاطره: آسیب به نهاده‌ها و محصولات کشاورزی.

توصیه: پاک‌سازی نهرها و آبراهه‌ها جهت جلوگیری از آب‌گرفتگی مزارع و تنش غرق‌آبی در محصولات زراعی.

استفاده از کودهای ازته و پتاسه قبل از شروع بارش‌ها.

کشت حبوبات انتظاری در استان‌های سردسیر مانند خراسان شمالی و چهار محال و بختیاری و کشت سیب‌زمینی در استان سیستان و بلوچستان.

زدودن برف از شاخه‌های جوان جهت جلوگیری از شکستن نهال.

استحکام پوشش سازه‌های کشاورزی و دامداری‌ها در برابر باد شدید.

عدم انجام عملیات هرس به‌دلیل وقوع برف، ذخیره‌سازی سوخت دوم جهت گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، واحدهای تولیدی با توجه به کاهش دما و وقوع برف در استان‌های سردسیر.

رنگ‌آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی.

نگهداری از تأسیسات و عایق‌بندی لوله‌‌های آب برای جلوگیری از ترکیدگی و یخ‌زدگی لوله‌‌ها در باغات و واحدهای تولیدی.

استفاده از نور مصنوعی در گلخانه‌ها در روزهای ابری.

انجام کود سرک در مزارع غلات و کلزا در استان‌های ساحلی قبل از شروع بارش.

عدم تردد ماشین‌آلات کشاورزی روی مزارع در هنگام بارندگی.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد و ارتفاع امواج

زمان پایان: پنجشنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: وزش باد شدید تا گاهی خیلی شدید با بیشینه سرعت باد در ساحل و دور از ساحل (32‌ـ20 نات) با تأکید بر استان‌های گیلان و مازندران و بیشینه ارتفاع امواج در سواحل بین 1 تا 2 متر و دور از ساحل بیشتر از 2 متر.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان، در دریای خزر.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگرها، آسیب به تورهای صیادی، احتمال آسیب به شناورهای سبک و تفریحی، اختلال در فعالیت‌های ساحلی و فراساحل.

توصیه: منع شنا و غواصی، منع فعالیت‌های شیلاتی، محدودیت در تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل.

منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها