|

مرگ بالگرد «نبوغ» ناسا در مریخ

«ناسا»، روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هلیکوپتر «نبوغ» به دلیل شکستن یکی از پره‌هایش دیگر نمی‌تواند پرواز کند و ماموریت آن در مریخ به پایان رسیده است.

مرگ بالگرد «نبوغ» ناسا در مریخ

به گزارش شبکه شرق، با وقوع یک سانحه، ماموریت هلیکوپتر مریخی نبوغ – Ingenuity در سیاره سرخ پس از نزدیک به سه سال ماجراجویی، پایان یافت.

از اوایل  سال 2021 که هلیکوپتر نبوغ به سطح مریخ رسید، بیش از دو ساعت پرواز در آسمان این سیاره انجام داد. اما چندی پیش در آخرین پرواز خود، دچار سانحه شد و یکی از تیغه‌هایش شکست. ناسا به‌تازگی ضمن تایید این موضوع، ماموریت هلیکوپتر مریخی نبوغ را پایان یافته خواند.

این هلیکوپتر کوچک در قالب یک ماموریت آزمایشی به مریخ اعزام شد؛ چالشی برای مهندسان ناسا تا ببینند آیا می‌شود یک وسیله موتوردار ساخت که قادر به پرواز در آسمان سیاره‌ای دیگر باشد؟

دستیابی به این هدف، به‌ویژه در مریخ که اتمسفر نازکی دارد، کار مشکلی بود. جوّ این سیاره، تنها 1 درصد جو زمین است و مهندسان ناسا با علم بر این موضوع، هلیکوپتر نبوغ را طوری طراحی کردند که وزنش از 1.8 کیلوگرم تجاوز نکند. آن‌ها امیدوار بودند که این وسیله فقط چند پرواز موفقیت‌آمیز داشته باشد و اطلاعات ارزشمندی را به زمین مخابره کند؛ اما فراتر از حد انتظار عمل کرد و عمر پرباری داشت.

نبوغ در کارنامه خود، 72 پرواز ثبت کرد؛ در مجموع، 128 ساعت و 3 دقیقه در آسمان مریخ بود و 17 کیلومتر را پیمود. این برای ناسا یک پیروزی بزرگ و ماندگار است.

اما این اواخر، هلیکوپتر شروع کرد به نشان دادن علایم استهلاک که عجیب هم نبود. برای دستگاه کوچک و حساسی مانند این، جو مریخ زیادی خشن است. درباره جایی صحبت می‌کنیم که تشعشعات سوزان، طوفان‌های شن و نوسانات دمایی شدید دارد.

هفته پیش در میانه یک پرواز کوتاه آزمایشی، ناسا ارتباط خود با نبوغ را از دست داد. احتمالا در همین زمان بود که یکی از چهار تیغه چرخان هلیکوپتر آسیب دید. البته پس از چند ساعت، اپراتورهای ماموریت توانستند با مددجویی از کاوشگر استقامت که هم‌اکنون در سطح مریخ است، رد سیگنال نبوغ را بگیرند.

به‌هرحال، دیگر این هلیکوپتر قادر به پرواز نیست؛ اما همیشه از آن به‌عنوان یکی از مهره‌های ارزشمند در هموارسازی مسیر پرواز‌های فرازمینی یاد خواهد شد.

 

منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها