|

استاندار کربلا: اربعین امسال بزرگترین مراسم در طول تاریخ

استاندار کربلا گفت که مراسم اربعین سالار شهیدان علیه السلام بزرگترین مراسم برپایی اربعین تا به امروز بوده و 60 هزار نیروی داوطلب در این مراسم مشارکت کردند.

استاندار کربلا: اربعین امسال بزرگترین مراسم در طول تاریخ

بر اساس بیانیه رسمی عتبه مقدس عباسی، شمار زائران اربعین امسال به  بیش از ۲۱ میلیون نفر رسید. 

به نوشته السومریه، دبیرخانه عتبه مقدس عباسی (آستان قدس عباسی) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شمار زائران امسال بر اساس سامانه شمارش الکترونیک نصب‌شده در ورودی‌های شهر کربلای معلی، ۲۱ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۶۴۰  نفر بود. 

در بیانیه آستانه قدس عباسی، همچنین جدولی برای مقایسه شمار زائران اربعین ۱۴۰۱ در کربلاء با سال‌های گذشته، آمده است که نشان می‌دهد شمار زائران امسال در مقایسه با سال پیش پنج میلیون افزایش داشته است.

 

 
عتبه عباسی، پیشتر، شمار موکب‌های شرکت کننده در مراسم اربعین را ۱۴۵۰۰ موکب اعلام کرده بود که ۳۰۰ موکب آن از کشورهای عربی و خارجی بودند. 

در همین راستا، سرتیپ «سعد معن» رئیس گروه رسانه‌‌ای «الاعلام الامنی» (وابسته به وزارت دفاع عراق)، گفت که شمار زائران امسال از سال ۲۰۰۳ تاکنون بیشترین تعداد بود.

تحسین الخفاجی سخنگوی ستاد عملیات مشترک ارتش عراقروز گذشته تأکید کرذ که نیروهای امنیتی همچنان به اجرای طرح زیارت اربعین ادامه می‌دهند.

وی افزود: ستاد عملیات مشترک که در کربلا حضور دارد به همراه وزیر کشور و رئیس کمیسیون امنیتی ناظر بر زیارت اربعین اعلام کردند که این مراسم ادامه دارد و نیروهای امنیتی هم در محلهای خود، همچنان مستقر هستند.

الخفاجی با بیان اینکه این نیروها ناظر بر تقسیم‌بندی زائران هستند تا اینکه آخرین زائر از کربلا خارج شود، تصریح کرد: این مسئله برای حفظ سلامت زائران بسیار مهم است و در این زمینه، هیچ تغییری در طرحهای نظامی وجود ندارد.

وبگاه خبری «الفرات» نیز نوشت که حضور زائران در شهر کربلای معلی از دهم ماه صفر برابر ۱۶ شهریورماه، آغاز شده و اکنون نیز خروج زائران به صورت روان درحال انجام است.

اربعین امسال بزرگترین مراسم در طول تاریخ
نصیف جاسم الخطابی استاندار کربلا گفت که مراسم اربعین سالار شهیدان علیه السلام بزرگترین مراسم برپایی اربعین تا به امروز بوده و 60 هزار نیروی داوطلب در این مراسم مشارکت کردند.

او گفت: بدون طرح‌های خدماتی و بهداشتی و حمل و نقل زوار، هیچ طرح امنیتی موفق نمی‌شد.

وزیر کشور عراق: مانع از فتنه انگیزی در مراسم اربعین شدیم
عثمان الغانمی، وزیر کشور عراق بعد از برگزاری مراسم اربعین طی نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی ما تلاش‌ها برای ایجاد فتنه را ناکام گذاشتند.

او گفت که ایجاد مقرهایی در ورودی های استان کربلا در تسهیل و تأمین امنیت ورود زوار اربعین نقش داشته است.

وزیر کشور عراق گفت که نزدیک به 22 میلیون زائر طی مراسم اربعین وارد استان کربلا شدند.

آمار حضور ایرانی ها در اربعین
مجید میر احمدی، دبیر ستاد مرکزی اربعین، گفت: براساس آماری که در ساعت ۷ صبح امروز دریافت کردیم سه میلیون و ۴۶۱ هزار نفر زائر از مرزهای کشور خارج و ۳ میلیون و ۶ هزار نفر وارد کشور شدند.