|

خاطرات سال ۱۳۸۰ هاشمی‌رفسنجانی| بیست و نهم فروردین

روایتی از دیداری مهم با سید محمد خاتمی

هاشمی رفسنجانی روز بیست و نهم فروردین سال ۱۳۸۰ روایتی از دیدار با سید محمد خاتمی دارد و جزییاتی در مورد انتخابات و کنشگری سیاسی جناح‌های مختلف و وضعیت روز نوشته‌است.متن کامل خاطرات هاشمی رفسنجانی را می‌‌خوانید.

روایتی از دیداری مهم با سید محمد خاتمی

آقاى [مصطفی] هاشمى‌طبا، [رئیس سازمان تربیت بدنی] آمد. گزارشى از وضع ورزش داد و گفت، از 1377 سالن ورزشى که در برنامه دوم طراحى شد، حدود 800 واحد تکمیل شده و تعداد زیادى هم در دست ساخت است و کارخانه‌اى براى تولید چمن مصنوعى وارد کرده‌اند و در حال بستن قرارداد، با یک شرکت هلندى، براى تولید چمن طبیعى رول هستند. گفت، در فکر است که براى ریاست‌جمهورى نامزد شود؛ با اینکه مى‌داند رأى نمى‌آورد. منظورش این است که حرف‌هاى لازم و برنامه‌هاى مورد نیاز را توضیح بدهد و به مردم بگوید، توقعات را در حد مقدورات کشور و رئیس‌جمهور کم‌ کنند و برنامه‌اش را همان سازندگى، به سبک دوره برنامه‌هاى اول و دوم تنظیم‌ کرده است.

آقاى صلاحمند، از مسئولان سابق حراست مجلس، براى عیددیدنى آمد و گفت، در سمت بازرس ویژه میدان‌هاى [میوه و تره‌بار] شهردارى [تهران] کار مى‌کند و انتظار پشتیبانى دارد.

آقاى [سیدمحمد] خاتمى، رئیس‌جمهور آمدند. ناهار هم میهمان من بودند. مقدارى از مشکلاتش را که در اثر افراط‌کارى‌های جناح چپ و راست و قوه قضائیه و نیروهاى مسلح و اظهارات رهبرى پیش‌ آمده، توضیح داد و گفت، هنوز نتوانسته به تصمیم نهایى در مورد نامزد شدن [در انتخابات ریاست‌جمهوری] برسد، با اینکه فشار دوم خردادی‌ها زیاد است و نگران آثار نیامدن است؛ گرچه احتمال هم مى‌دهد که در صورت نیامدن به دولت، هماهنگى با رهبرى درست شود و بتواند کار کند و بعضى از تندى‌ها هم کم شود. از اقدام اخیر دادگاه انقلاب در بازداشت‌ها هم ناراضى است و از تصمیم قوه قضائیه، براى تشکیل ستاد رسیدگی به جرایم مالى هم نگران است. من هم در نگرانى‌ها و تردید ایشان اظهار همراهى کردم و گفتم، به مسئله چای‌کاران شمال سریعاً برسند که با شروع چیدن برگ‌ سبز، مشکل پیش نیاید.

آقای خاتمی، از آقاى [سیدمحمود هاشمی] شاهرودى، [رئیس قوه قضائیه]، گله دارد و طرح مسائل جدى با ایشان را مفید نمى‌داند. گفت، [آقای رحیم‌صفوی]، فرمانده سپاه، در جلسه‌اى خصوصى گفته که خاتمى منافق است و برنامه براندازى دارد. خبر داد، آقاى نایف، وزیر کشور عربستان، در جلسه خصوصى به ایشان گفته، به خاطر ایران و عربستان و منطقه، در انتخابات شرکت‌ کند و این مطلب را به عنوان پیام رهبران عربستان گفته است.

آقای خاتمی ادامه داد، با رهبرى تا چند ماه پیش، مسائل جدى را بحث مى‌کردیم، ولى چون نتیجه ندارد، چند ماهى است که جلسه هفتگى‌شان، شبیه به میهمانى دوستانه با مسائل روزمره است و بعد از سخنرانى 16 آذر در دانشگاه که افراطیون چپ را کوبیدم و آنها را ناراحت‌ کردم، به رهبرى گفتم، ایشان هم افراطیون راست را محکوم کنند؛ نپذیرفتند. از سیاست اعتدال که اخیراً مطرح کرده‌اند، استقبال نکردند و نیز منکر فکر براندازى در نیروهاى ملى‌مذهبى هستند و حتى فتنه 18 تیر کوى دانشگاه را تا حدودى زیر سر افراطیون راست مى‌دانند. از آقاى [سیدمحمدعلی] ابطحى، [رئیس دفتر رئیس‌جمهور]، نقل‌ کردند که [مراجع تقلید] آقایان [حسین] وحید خراسانى و سیدموسی [شبیری] زنجانى، گفته‌اند که نامزد بشوند.

عصر، بسیج جامعه پزشکى استان خراسان آمدند و برنامه خود را براى تشکیل سراسرى آن گفتند و خواستند که در اجتماع سراسرى آنها در مشهد شرکت کنم. اکثرشان از پزشکانى هستند که در جبهه‌ها خدمت کرده‌اند. آقاى حسن واعظى آمد و براى پذیرفتن همکارى در کمیسیون فرهنگى مجمع [تشخیص مصلحت نظام] و مصاحبه‌هایى که با سیما در مورد اقتدار ملى دارد، مشورت کرد.

اسرائیل از اراضى غزه که دیروز اشغال کرده و گفته بود که مى‌ماند، عقب‌نشینى کرده است؛ گویا به خاطر مخالفت آمریکا. آقای [حشمت‌الله] طبرزدى، [مدیرمسئول هفته‌نامه پیام دانشجو] و جمعى از همفکرانش را بازداشت کرده‌اند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها