|

میزان پرشدگی سدهای کشور به ۵۰ درصد رسید

میزان پرشدگی سدهای کشور که هفته گذشته ۴۸ درصد بود، در هفته جاری و پایان روز گذشته (۲۰ اسفند ماه) با ۲ درصد افزایش به ۵۰ درصد رسید.

میزان پرشدگی سدهای کشور به ۵۰ درصد رسید

به گزارش شبکه شرق، بارش‌های اخیر اندکی وضعیت آب موجود در سدهای کشور را بهتر کرده است همچنین گرم ترشدن هوا سبب شده پوشش برفی ذوب شده و به این ترتیب حجم سدها افزایش یابد.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم آب موجود در سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا ۲۰ اسفند ماه با رشد ۵ درصدی نسبت به سال گذشته همراه شد.

بر این اساس حجم آب موجود در سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه ۱۴۰۱) تا ۲۰ اسفندماه در حالی به رقم ۲۴ میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب رسیده که این رقم در سال آبی گذشته همین زمان ۲۳ میلیارد و ۳۹۰ میلیون مترمکعب بوده است.

میزان آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۰ اسفند ماه ۱۵ میلیارد و ۹۰ میلیون متر مکعب شده است، در حالی که میزان آب ورودی به سدهای کشور در مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۴ میلیارد و ۷۹۰ میلیون مترمکعب بوده است که مقایسه آن با مدت مشابه سال آبی جاری ۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

حجم خروجی آب از سدها نیز از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۰ اسفندماه رقم ۹ میلیارد و ۷۴۰ میلیون متر مکعب است، درحالی‌که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۰میلیارد و ۷۲۰ میلیون مترمکعب بوده و کاهشی ۹ درصد یافته است.

به گفته مسوولان، امسال خشک‌ترین پاییز در ۵۰ سال گذشته را پشت سر گذاشتیم. با توجه به اینکه ایران در کمربند خشک جهانی قرار گرفته است و حدود یک‌سوم متوسط جهانی بارندگی دارد که متناسب با جمعیت و وسعت کشورمان نیست، صرفه‌جویی در مصارف آب و سازگاری با کم‌آبی توسط همه نهادها و سازمان‌ها ضروری است.

 

منبع: ایرنا