|

انواع نبشی فولادی را در ساختمان بشناسید

از نبشی علاوه بر امور ساختمانی و صنعتی در تولید لوازم روزمره زندگی نیز استفاده می‌شود.

انواع نبشی فولادی را در ساختمان بشناسید

از نبشی علاوه بر امور ساختمانی و صنعتی در تولید لوازم روزمره زندگی نیز استفاده می‌شود. نبشی از نظر ساخت و ظاهر آن در انواع گوناگونی تولید و به مصرف می‌رسد که نبشی ال شکل یکی از انواع آن محسوب می‌شود.

مهم‌ترین مزیت نبشی که آن را به عنصری محبوب و ضروری در صنعت و ساختمان‌سازی تبدیل کرده است، استحکام و قدرت تحمل بالا با وجود وزن بسیار سبک آن است. ضمن این‌که استفاده از نبشی با توجه به قیمت پایین آن، سبب کاهش قابل توجهی در هزینه‌ها می‌شود. نبشی در کنار مقاطع فولادی پرکاربرد دیگری چون ناودانی و سپری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نبشی یک مقطع فولادی سبک و مقاوم است که از نظر ظاهری دو ضلع آن به شکل عمود بر هم قرار گرفته و با یکدیگر زاویه 90 یا 45 درجه دارند. از نظر هندسی این پروفیل‌ها غالبا به شکل حرف V یا حرف L تولید می‌شود. دو ضلع عمود برهم نبشی، بال نام دارد. ضخامت و اندازه بال‌ها در قیمت نبشی تاثیرگذار است.

انواع نبشی براساس شیوه ساخت و تولید

از نظر شیوه تولید نبشی ها دارای دو دسته پرسی و فابریک هستند که هریک مراحل کاملا متفاوتی را برای تولید و مصرف طی می‌کنند. نحوه تولید این دو نوع نبشی در ادامه آمده است؛

نبشی فابریک

متریال اولیه مورد استفاده در نبشی فابریک، شمش فولادی است که در ابتدا در کوره‌های مخصوص تا جایی که کاملا شکل پذیر شود، حرارت می‌بیند. در مرحله بعد شمش حرارت دیده از دستگاه‌های نورد عبور داده می‌شود تا پروفیل‌های فولادی با ظاهر V یا L شکل را ایجاد کند. مهم‌ترین مزیت نبشی فابریک، دقت و کیفیت بالای شیوه تولید آن است که موجب بهره‌وری بیشتر این نبشی‌ها می‌شود. البته این مسئله، سبب شده تا قیمت نبشی فابریک نسبتا گران‌تر باشد.

نبشی پرسی

ماده اولیه مورد استفاده در تولید نبشی پرسی، ورق سیاه فولادی با گرید ST37 و ضخامت زیر 6 میلی‌متر است. ورق سیاه فولادی در مرحله اول در اندازه‌های مشخص برش داده شده و با عبور از دستگاه مخصوص رول فرمینگ به شکل نهایی پروفیل نبشی درمی‌آید. درواقع در روش پرسی، نبشی‌ها با خم شدن قطعات ورق و با سرعت بسیار بالایی تولید می‌شوند. با وجود این، محصولات نبشی پرسی در مقایسه با نبشی فابریک غالبا کیفیت پایین‌تری داشته و تولید پروفیل با بال نامساوی در این شیوه کمی سخت‌تر است.

انواع نبشی از نظر ظاهر

یکی دیگر از تقسیم‌بندی‌های نبشی‌ها، تقسیم براساس اندازه و ابعاد بال‌‌های آن‌ها است؛ نبشی از این جهت دارای انواع متفاوتی است که در ادامه معرفی شده است؛

نبشی بال مساوی

این نوع نبشی همانطور که از نام آن پیدا است، دارای بال‌هایی با اندازه یکسان و کاملا عمود بر یکدیگر است. در واقع از نظر ظاهری به نبشی ال شکل و نبشی وی شکل تقسیم می‌شوند. این نوع نبشی با حرف L انگلیسی نمایش داده می‌شود. برای مثال نشانه L200 به معنی نبشی بال مساوی با اندازه بال‌های 200 میلی متر است.

نبشی بال نامساوی

دو بال قائم در نبشی بال نامساوی، یکسان نبوده و غالبا در مواردی که استفاده از نبشی بال مساوی محدودیت دارد، استفاده می‌شود. این مقطع پروفیلی از نظر ظاهری همان نبشی ال شکل است که یکی از بال‌های آن از دیگری بزرگ‌تر است. نحوه نمایش این نوع نبشی با حرف L و اندازه‌های بال در کنار آن است؛ به عنوان مثال یک نبشی بال نامساوی با اندازه‌های 200 و 300 به شکل  L200*300 نشان داده می‌شود.