|

معرفی اصطلاحات مهم فرودگاهی برای سفر با هواپیما!

اگر سفر هوایی در پیش دارید و می‌خواهید قبل از سفر با نکات لازم آن آشنا شوید؛ این مطلب کاملا مناسب شماست!

معرفی اصطلاحات مهم فرودگاهی برای سفر با هواپیما!

اگر سفر هوایی در پیش دارید و می‌خواهید قبل از سفر با نکات لازم آن آشنا شوید؛ این مطلب کاملا مناسب شماست! تصور کنید وارد فرودگاه شده‌اید و برخی کلمات را از مسافران می‌شنوید که هیچ اطلاعی از آن‌ها ندارید. این کلمات که به آن‌ها اصطلاحات فرودگاهی گفته می‌شود؛ به قدری پرکاربرد هستند که بدون آشنایی با آن‌ها دشواری‌ها و پیچیدگی‌های زیادی را در فرودگاه تجربه خواهید کرد. بنابراین اگر قصد دارید با خیال آسوده به سفر بروید حتما این مطلب را مطالعه کرده و واژه‌های ضروری آن را به خاطر داشته باشید.

ایرلاین

ایرلاین یکی از اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی بوده که به معنای شرکت هواپیمایی است. این شرکت‌ها مالک هواپیما هستند و مسافران را در مقاصد داخلی یا خارجی جابه‌جا می‌کنند. از بهترین ایرلاین‌های داخلی و خارجی می‌توانیم به ماهان ایر، کیش ایر، قطر ایرویز، ترکیش ایر و... اشاره کنیم.

فلایت

فلایت به معنای پرواز هواپیما از مبدا به مقصد موردنظر است که اگر مسافت طولانی باشد به آن لانگ هال فلایت نیز گفته می‌شود. هر پرواز شماره مخصوص به خود را داشته و با آن شناخته می‌شود. این شماره در کارت پرواز شما ثبت خواهد شد.

ترمینال

از معروف ترین اصطلاحات فرودگاهی که در سفرهای هوایی بسیار استفاده می‌شوند؛ می‌توانیم به ترمینال اشاره کنیم. این اصطلاح به ساختمانی مربوط می‌شود که مسافران از آن وارد هواپیما یا خارج می‌شوند. برخی فرودگاه‌ها ممکن است دارای یک ترمینال و برخی دیگر مانند فرودگاه مهرآباد دارای چندین ترمینال هستند که برای مقاصد داخلی و خارجی تفکیک شده‌اند.

آن تایم و دیلی

آن تایم و دیلی دو مورد دیگر از اصطلاحات پرواز به انگلیسی هستند که در تابلوهای فرودگاه مشاهده خواهید کرد. اگر در مقابل پرواز موردنظر خود، واژه‌ی آن تایم (On time) نمایان شد؛ یعنی هواپیمای شما سر وقت رسیده است و می‌توانید سر ساعت مقرر شده به سوی مقصد حرکت کنید. در مقابل اگر با اصطلاح دیلی (Delay) مواجه شدید؛ یعنی هواپیما به دلایل فنی یا آب و هوایی تاخیر داشته و احتمالا بعد از چند دقیقه یا چند ساعت پرواز خواهید کرد.

 

اصطلاحات پرواز به انگلیسی

اکونومی، بیزینس و فرست کلس

در زمان خرید بلیط هواپیما به صورت اینترنتی قطعا با اصطلاحات اکونومی کلاس، بیزینس کلس و فرست کلس رو‌به‌رو شده‌اید. این عبارات به نوع کلاس پروازی شما اشاره می‌کنند

اکونومی کلس: ارزان ترین و رایج ترین کلاس پروازی میان مسافران که صندلی‌ها و خدمات آن معمولی است.

بیزینس کلس: امکانات رفاهی و هزینه آن نسبت به اکونومی کلس بیشتر بوده و معمولا مسافرانی که اهداف تجاری دارند آن را خریداری می‌کنند.

فرست کلس: بهترین و گران ترین نوع کلاس پروازی که از خدمات ویژه‌تری برخوردار است و صندلی‌های آن VIP هستند.

گیت

گیت را نیز می‌توان از اصطلاحات پرکاربرد فرودگاه دانست که به معنای دروازه ورودی مسافران به داخل هواپیما است. در هر فرودگاه چندین گیت وجود دارد و هرکدام از آن‌ها دارای شماره متفاوتی هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم پس از زمانی که کارت پرواز خود را دریافت کردید؛ حتما شماره گیت را روی آن پیدا کرده و از آن برای سوار شدن به هواپیما عبور کنید.

چک این

چک این در فرودگاه را می‌توان از رایج‌ترین اصطلاحات فرودگاهی دانست که حتما زمان سفر خواهید شنید. این عبارت به فرایندهای لازم برای دریافت کارت پرواز و سوار شدن به هواپیما دلالت دارد که در زیر مراحل آن را مشاهده می‌کنید:

یافتن ایرلاین موردنظر در سالن فرودگاه

مراجعه به کانتر یا پیشخوان مربوطه برای تحویل چمدان

ارائه مدارک شناسایی و دریافت کارت پرواز

پس از انجام این دو مرحله، می‌توانیم بگوییم چک-این بلیط هواپیمای شما با موفقیت انجام شده است. توصیه می‌کنیم حتما 1 ساعت قبل از زمان حرکت هواپیما در فرودگاه حضور داشته باشید؛ چرا که ممکن است در دقایق پایانی، پیشخوان مربوطه چگ این بلیط هواپیما را تایید نکند و نتوانید داخل هواپیما شوید.

 

چک این در فرودگاه

لندینگ

لندینگ و تیک آف از کاربردی‌ترین اصطلاحات هستند که لندینگ به معنای فرود هواپیما و تیک آف به معنای برخواستن هواپیما از باند فرودگاه است. توصیه می‌کنیم در این دو زمان حساس به علت لرزش زیاد یا وقوع اتفاقات غیرمنتظره از صندلی‌های خود بلند نشوید و تا حد امکان از سرویس بهداشتی استفاده نکنید.

بُردینگ

بُردینگ به معنی سوار شدن مسافران داخل هواپیما است. به عبارتی دیگر هواپیما در حال بردینگ است. مشتقات دیگری نیز از این اصطلاح وجود دارند که در زیر مشاهده می‌کنید:

معنی Boarding pass: زمانی که چمدان‌ها را تحویل کانتر دادید و از آن رد شدید؛ کارتی برای شما صادر می‌شود که در آن مشخصات صندلی، شماره گیت و پرواز و سایر اطلاعات مهم در آن درج شده است. خوب است بدانید بردینگ پس در فرودگاه می‌تواند به نوعی معادل زمان گرفتن کارت پرواز به فارسی باشد.

معنی Boarding time: زمانی که به مسافران اجازه ورود به هواپیما داده می‌شود.

ارایول و دیپارچر

به زمان ورود هواپیما به فرودگاه، اِرایول (Arrival) گفته شده و خروج هواپیما از فرودگاه دیپارچر (Departure) نام دارد. برای درک بهتر ارایول یا پرواز ورودی می‌توانیم به آن منطقه‌ای اشاره کنیم که مسافران از هواپیما وارد فرودگاه می‌شوند و دوستان و آشنایان خود را پشت دیواری شیشه‌ای مشاهده می‌کنند که برای استقبال آمده‌اند. دیپارچر یا پرواز خروجی نیز به آن زمانی دلالت دارد که مسافران در سالن انتظار برای سوارشدن به هواپیما و خروج از فرودگاه هستند. در هر دو زمان می‌توانید اطلاعات پروازهای ورودی و خروجی را در تابلوهای فرودگاه مشاهده کنید. به عنوان مثال در فرودگاه امام خمینی بر تابلوها پرواز تهران مشهد، پرواز تهران اهواز، تهران کیش و... را مشاهده خواهید کرد که به نقاط مختلف ایران حرکت می‌کنند.

 

اصطلاحات خدمات فرودگاهی

کنسلد

کنسلد در اصطلاحات فرودگاهی همانطور که از نام آن مشخص است؛ به معنای کنسلی یا لغو شدن پرواز است. این اتفاق ناخوشایند ممکن است به دلایل مختلفی روی دهد که هر شرکت هواپیمایی برای جبران آن متفاوت عمل می‌کند. به عنوان مثال در برخی شرایط امکان دارد به شما اجازه پرواز با هواپیمای بعدی داده شود یا در موارد دیگر هزینه‌ی بلیط را به حساب شما برگردانند.

لی اُور و استاپ اور

برخی مقاصد خارجی مانند ارمنستان و گرجستان هستند که از ایران به آن‌ها پرواز مستقیم یا دایرکت فلایت وجود دارد. در این پروازها هیچگونه توقفی صورت نمی‌گیرد و شما به طور مستقیم به مقصد خواهید رسید.

در مقابل برخی کشورها به ویژه مقاصد اروپایی مانند هامبورگ و مسکو هستند که می‌بایست پس از پیمودن بخشی از مسیر در آن‌ها توقف کنید و سپس با هواپیمای دیگری راهی شوید. اگر این توقف کوتاه مدت (کمتر از 24 ساعت) بود به آن لی اُور می‌گویند و اگر توقف بلند مدت (بیشتر از 24 ساعت) بود به آن استاپ اُور گفته می‌شود.

حال که با کلمات مهم و پرکاربرد در فرودگاه آشنا شدیم، نوبت به نحوه خرید بلیط هواپیما می‌رسد که می‌توانید آن را از قاصدک 24 تهیه نمایید. حُسن این کار، خرید، رزرو و پرداخت کاملا آنلاین است که نه تنها باعث بررسی و مقایسه هزینه‌ها می‌شود؛ بلکه می‌توانید در زمان بسیار کمتری نسبت به مراجعه حضوری بلیط خود را دریافت کنید. خرید بلیط هواپیما از قاصدک 24 در تمامی مسیرهای داخلی و خارجی ایران وجود داشته و شما می‌توانید ایرلاین ارائه دهنده بلیط، کلاس پروازی و حتی نوع بلیط چارتری یا سیستمی را نیز انتخاب کنید. برای دریافت بلیط و آشنایی با لیست قیمت‌ها، عبارت «قاصدک 24» را در گوگل جستجو کرده و وارد اولین سایت شوید. پشتیبانی این سایت در تمامی مراحل همراه شما خواهد بود.