|

صادرات نفت تسهیل شده است؟

یک کارشناس اقتصاد بین‌الملل می‌گوید ‌اخیرا کنگره و مجلس سنای آمریکا مصوبه‌ای داشته و به چین فشار وارد کرده‌اند که از ایران نفت نخرد یا کمتر وارد کند‌ اما موضوع این است که آمریکا نمی‌تواند در چند جبهه بجنگد.

صادرات نفت تسهیل شده است؟

یک کارشناس اقتصاد بین‌الملل می‌گوید ‌اخیرا کنگره و مجلس سنای آمریکا مصوبه‌ای داشته و به چین فشار وارد کرده‌اند که از ایران نفت نخرد یا کمتر وارد کند‌ اما موضوع این است که آمریکا نمی‌تواند در چند جبهه بجنگد.

صباح زنگنه در گفت‌وگو با ایلنا گفت: ابتدا باید این موضوع را در نظر داشت‌ که اینکه ایران به‌راحتی نفت را به چین می‌فروشد، درست نیست. ولی به‌هر‌ترتیب راه‌هایی پیدا کرده که بتواند نفت را در حدی که نیازهای اساسی کشور را تأمین کند، به فروش برساند. اگر ایران می‌توانست به‌راحتی نفت خود را بفروشد، باید می‌توانست حداقل در شرق آسیا، چین و هند با قیمت خوب و مقادیر مورد توافق بفروشد. آمریکا هیچ مجوزی برای تسهیل در زمینه فروش نفت ایران به چین صادر نکرده است‌ بلکه اخیرا کنگره و مجلس سنای آمریکا مصوبه‌ای داشته‌اند و به چین فشار وارد کرده‌اند که از ایران نفت نخر‌د‌ یا کمتر وارد کند. اما موضوع از این قرار است که آمریکا نمی‌تواند در چند جبهه بجنگد. مشکلی که با کمبود انرژی و سوخت در اروپا به وجود آمده، باعث شده آمریکا از هر طریقی سعی می‌کند نفت در بازار وجود داشته باشد؛ ضمن اینکه اگر چین بخواهد وارد بازار خرید نفت جهان شود، مشکلات آمریکا و اروپا شدیدتر خواهد شد. بنابراین ایالات متحده سعی بر این دارد که کمبودها را به هر شکلی برطرف کند.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: آمریکا با توجه به مشکلاتی که برای نفت و گاز روسیه در اروپا و جهان پیدا شده، تلاش می‌کند به هر کشوری که نفت دارد، با روش‌هایی اجازه دهد نفت خود را وارد بازار کنند تا بحران قیمت پیش نیاید؛ ضمن اینکه کم‌شدن عرضه دو‌میلیون‌بشکه‌ای از سوی اوپک‌پلاس به این چالش‌ها دامن زده است. به همین دلیل برای ایران و ونزوئلا مسیرهایی باز می‌کند که نفت این کشورها وارد بازار جهانی شود تا بحران کمیت و قیمت نفت ایجاد نشود.

او تأکید کرد: آمریکا رسما به ایران مجوز فروش و عرضه نفت به کشورها از‌جمله چین را نداده، اما ممکن است چشم‌پوشی کند. چین کشور بزرگی است و چندین شرکت و پالایشگاه دارد و نمی‌تواند همه را کنترل کند؛ آنها به بازارها به‌هر‌ترتیب دسترسی خواهند داشت و باعث افزایش قیمت می‌شوند. اما در‌هر‌حال باید با قاطعیت گفت که هیچ توافقی برای عرضه نفت ایران صورت نگرفته است. نفت ایران فعلا در شرایط تحریم عرضه می‌شود؛ ضمن اینکه اگر احتمالا ترامپ بر سر کار بیاید، تحریم‌های شدیدتر هم اعمال می‌شود و تصمیم‌گیری‌ها بر اساس شرایط موجود و تلاش برای عدم ایجاد بحران در تأمین انرژی انجام می‌شود. یک سیاست مشخصی وجود ندارد که بگوییم ایران نباید از سقف مشخصی در تولید و فروش نفت تجاوز کند ‌یا به چه کسی یا در کدام بازار نفت را به فروش برساند؛ تصمیم‌گیری‌ها تا حدی نوسان دارد و ژله‌ای بوده و ثابت نیست.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها