|

ابلاغ آیین‌نامه واردات خودروی جانبازان/ اسامی و قیمت خودروها

آیین نامه واردات خودروی جانبازان ابلاغ شد

ابلاغ آیین‌نامه واردات خودروی جانبازان/ اسامی و قیمت خودروها

به گزارش شبکه شرق، گمرک ایران در بخشنامه تصویب‌نامه هیات وزیران در خصوص آیین‌نامه واردات خودروی جانبازان را ابلاغ کرد.

گمرک مصوبه هیات وزیران در مورد آیین‌نامه واردات خودروی جانبازان را ابلاغ کرد که طبق آن واردات خودرو نو یا کارکرده تا سقف پنج سال با نرخ صفر سود بازرگانی و معاف از پرداخت عوارض صورت می‌گیرد.

در این بخشنامه که هشتم بهمن ماه صادر شده، آمده است: به پیوست تصویر تصویب نامه هیات وزیران طی نامه شماره ه ۶۱۲۵۴ت/‌۸۵۹۸۳‬ مورخ ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ موضوع آئین نامه اجرایی بند (و) تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور در خصوص واردات خودرو توسط جانبازان، جهت بهره برداری و اقدام لازم ارسال می‌گردد.

در ماده ۱۴ مصوبه هیات وزیران در مورد سقف واردات خودرو تاکید شده است که وزارت صمت مکلف است نسبت به صدور مجوز یک دستگاه خودروی نو یا کارکرده تا سقف پنج سال به شرکت‌های خودروساز داخلی یا شرکت‌های مورد تأیید وزارت با رعایت قوانین و مقررات مربوط متناسب با وضعیت جانبازان ایثارگر (با معرفی بنیاد) به انضمام قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای مناسب سازی خودرو با شرایط زیر اقدام کند:

۱- ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ برای جانبازان هفتاد درصد (۷۰) دو پا یا دو دست قطع از مچ و یا قطع نخاع تا سقف سی و پنج هزار (۳۵ هزار) یورو سایر جانبازان هفتاد درصد (۷۰) تا سقف سی هزار (۳۰ هزار) یورو و برای جانبازان پنجاه درصد (۵۰) تا شصت و نه درصد (۶۹) تا سقف بیست و پنج هزار (۲۵ هزار) یورو (سیف) باشد.

۲- مشمولینی که ظرف ۱۰ سال گذشته از هیچ‌گونه تسهیلات اعم از واردات و خرید خودرو استفاده نکرده‌اندُ در اولویت قرار دارند.

همچنین در ماده ۱۸ این مصوبه نیز آمده است که مشمولین از پرداخت سود بازرگانی متعلق به واردات خودرو و تجهیزات مورد نیاز متناسب‌سازی برای ایثارگر و نیز از پرداخت عوارض مندرج در تصویب‌نامه شماره ۶۲۹۲۴‌ت ۵۴۵۲۲ مورخ ۱۳۹۶/۵/۲۴ معاف هستند.

در ماده ۱۹ نیز تاکید شده که بانک مرکزی مکلف است نسبت به تخصیص ارز تا سقف مجاز برای واردات هر خودرو به شرکت با اولویت تخصیص از منابع ارزی جهت واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کند.

در ماده ۲۰ هم آمده که مشمولین واردات خودرو به مدت پنج سال، حق فروش رسمی، عادی یا وکالتی خودروی وارداتی را ندارند و مراجع ذیربط از جمله دفاتر ثبت اسناد رسمی و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف هستند اقدامات قانونی لازم از جمله عدم تعویض پلاک جهت جلوگیری از این موضوع و توقیف خودرو را انجام دهد و مسؤولیت تخطی از آن به عهده فروشنده است.

برای مشاهده مصوبه هیات وزیران به اینجا مراجعه کنید.

واردات خودروی جانبازان

همچنین خودروهای انتخابی جانبازان و سقف ارزش به شرح جدول زیر است:

واردات خودروی جانبازان

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها