|

افزایش شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد 3345 واحد معادل 0.16 درصد همراه شد.

افزایش شاخص بورس تهران

به گزارش شبکه شرق، بورس اوراق بهادار تهران که از ابتدای هفته روند رو به رشد به خود گرفته، امروز هم با افزایش 3345 واحد در پایان معاملات به رقم 2 میلیون و 56 هزار و 41 واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با افزایش 2578 واحد به رقم 698 هزار و 768 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران که ناشی از ارزش روز شرکت‌های بورسی است، به بیش از 7 میلیون و 140 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران اروز بیش از 6.1میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 329 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار و 304 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، اما میزان افزایش زیر یک درصد بوده است، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزش معادل 0.16 درصد افزایش یافته‌اند.

این دو شاخص با معیار هموزن 0.37درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 0.13 درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس 0.19 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.14 درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای ملی مس، گسترش نفت و گاز پارسیان،‌کشتیرانی، بانک ملت و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی خلیج‌فارس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با 13 واحد افزایش به رقم 25 هزار و 4 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 405 هزار میلیارد تومان بالغ شد. ارزش بازار پایه فرابورس هم 413 هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران فرابورس امروز بیش از 3.1 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 166 هزار معامله و به ارزش 2 هزار و 972 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس امروز به میزان 0.6 درصد رشد کرد و این دو شاخص با معیار هموزن به اندازه 0.3 درصد افزایش یافتند.

امروز نمادهای فولاد هرمزگان، تجلی توسعه معادن، آریا ساسول و بانک سامان بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای مدیریت انرژی امیدتابان حور، انتخاب الکترونیک و پویان زرکان آق‌دره بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

با توجه به چشم‌انداز مثبتی که از نظر فضای سیاسی در بین سرمایه‌گذاران ترسیم شده روند رو به رشد در بورس از سر گرفته شده در عین حال نباید از ریسک‌ها و نوسان بازار غافل شد. بازار سرمایه کم کم به بازیگری برای تأمین مالی شرکت‌ها در اقتصاد تبدیل می‌شود و لازمه آن حمایت از سرمایه‌گذاران حقیقی در کنار سرمایه‌گذاران حقوقی است.

حضور شرکت‌ها  در بورس باعث شفافیت، افزایش استانداردهای مدیریت و حاکمیت شرکتی می‌شود و دولت می‌تواند مالیات واقعی از شرکت‌های بورسی دریافت کند، بنابراین باید عمق و حجم این بازار افزایش یابد.

 

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها