|
کدخبر: 839735

ظرفیت تولید گاز ایران 1.5 برابر می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: تا ده سال آینده ظرفیت تولید گاز ایران به یک ونیم میلیارد متر مکعب در روز خواهد رسید.

به گزارش صداوسیما، آقای محسن خجسته مهر در نشست خبری گفت: ایران نخستین دارنده منابع هیدروکربوری جهان و دومین دارنده منابع گازی در جهان است و تا ده سال آینده ظرفیت تولید گاز ایران به یک و نیم میلیارد متر مکعب در روز خواهد رسید.

وی اضافه کرد: برای رسیدن به این مهم، باید تا ده سال آینده بیش از ۹۰ میلیارد دلار برای توسعه میادین گاز کشور سرمایه گذاری کنیم.

صادرات نفت به ۱.۵ برابر بیشتر از زمان قبل از تحریم می‌رسد

معاون وزیر نفت گفت: با تحقق اهداف تولید نفت ایران، صادرات نفت به ۱.۵ برابر بیشتر از زمان قبل از تحریم خواهد رسید.

آقای محسن خجسته‌مهر، معاون وزیر نفت در ادامه نشست خبری افزود: اقتدار هر کشور ۵ مولفه مهم دارد؛ یکی از مهمترین مولفه ها، اقتصادی است که ذخایر نفت و گاز تضمین‌کننده این مولفه است.

وی اضافه کرد: شرکت ملی نفت ایران دارای ۴۰۰ مخزن نفت و گاز با مجموع ذخایر حدود ۱۲۰۰ میلیارد بشکه است که ۳۴۰ میلیارد بشکه از این میزان به روش کنونی قابل برداشت کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: هنوز همه ظرفیت اکتشافی ایران در حوزه دریایی و خشکی احصا نشده است و بعد‌ها به میزان ذخایر نفت و گاز ایران افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده است تولید گاز به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز و ظرفیت تولید نفت به بیش از ۵ میلیون بشکه در روز برسد.

خجسته مهر تاکید کرد: برای تحقق اهداف تولیدی بخش نفت به ۱۰ میلیارد دلار و برای بخش گاز به ۷۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در دوره ۱۰ ساله نیاز است.

وی تاکید کرد: اگر اهداف تولید نفت محقق شود صادرات نفت ایران به ۱.۵ برابر بیشتر از زمان قبل از تحریم خواهد رسید.

استقبال شرکت ملی نفت از حضور شرکت‌های خارجی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: از حضور شرکت‌های خارجی بدون در نظر گرفتن شرایط تحریم استقبال می‌کنیم.

آقای محسن خجسته‌مهر، در ادامه نخستین نشست خبری خود افزود: بسته‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تعریف شده است و ما در این بسته‌ها از حضور شرکت‌های خارجی بدون در نظر گرفتن شرایط تحریم استقبال می‌کنیم.

وی گفت: به‌زودی بسته‌هایمان را برای بخش پایین‌دستی و بالادستی اعلام می‌کنیم.

خجسته مهر افزود: صادرات نفت به نسبت دولت گذشته افزایش یافته است، از تمام ظرفیت برای افزایش صادرات نفت استفاده می‌کنیم تا صادرات نفت و میعانات گازی را به حداکثر برسانیم.

وی تصریح کرد: آمادگی داریم برای فروش نفت، میعانات گازی و گاز قرارداد‌های بلندمدت امضا کنیم.

معاون وزیر نفت گفت: برنامه گسترده‌ای برای اکتشاف مخازن به‌خصوص مخازن گاز داریم، مبنای برنامه‌ریزی کشور شناخت ذخایر هیدروکربوری است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر گفت: در راستای پایداری سوخت زمستانی برنامه فشرده‌ای تنظیم شد، بر این اساس نخستین ردیف پالایشی فاز ۱۴ در نخستین روز دی‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد.

وی راه اندازی پروژه مرکاپتان‌زدایی و شیرین‌سازی حدود ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی را دیگر دستاورد شرکت ملی نفت عنوان کرد و افزود: سال آینده فاز ۱۱ پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد.

خجسته‌مهر همچنین از احداث قطب جدید توسعه گاز در منطقه عسلویه خبرداد و گفت: این طرح با توسعه میدان گازی پارس شمالی و پیش‌بینی‌نیاز به سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین افزود: همه تلاش ما این است که میزان تولید نفت کشور به قبل از تحریم‌ها بازگردد و به تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت دست یابیم.

وی با اشاره به استقبال از هرگونه سرمایه‌گذاری خارجی گفت: اگر به هر دلیلی جذب آن محقق نشد ما سناریو‌های مختلفی برای پیشبرد طرح‌های صنعت نفت روی میز داریم و بنا نداریم فرصت را از دست بدهیم.