|

هشدار هواشناسی به کرمانی‌ها | طوفان شن و کاهش کیفیت هوا در راه است

از فردا تا پایان هفته جاری وزش باد نسبتا شدید و خیزش گردوخاک در نیمه غربی، شمال و برخی از مناطق جنوب استان پیش بینی می‌شود بنابراین انتقال ریزگردها، کاهش کیفیت هوا، کاهش میزان دید افقی و افزایش غلظت غبار در مناطق مذکور دور از انتظار نیست.

هشدار هواشناسی به کرمانی‌ها | طوفان شن و کاهش کیفیت هوا در راه است

به گزارش شبکه شرق، اداره‌کل هواشناسی استان کرمان نسبت به انتقال ریزگردها، کاهش کیفیت هوا، کاهش میزان دید افقی و افزایش غلظت غبار در برخی مناطق استان در پی بروز پدیده گردو خاک در این مناطق، هشدار سطح زرد صادر کرد.

در اطلاعیه روز یکشنبه این اداره کل آمده است: از فردا تا پایان هفته جاری وزش باد نسبتا شدید و خیزش گردوخاک در نیمه غربی، شمال و برخی از مناطق جنوب استان پیش بینی می‌شود بنابراین انتقال ریزگردها، کاهش کیفیت هوا، کاهش میزان دید افقی و افزایش غلظت غبار در مناطق مذکور دور از انتظار نیست.

براساس این هشدار، در اثر بروز پدیده گردوخاک در مناطق مذکور احتمال کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، سقوط اشیا و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال وجود دارد.

این هشدار همچنین به احتیاط در تردد‌های جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و عدم سم و محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم (هدف از نصب قیم در کنار گیاه این است که به رشد عمودی (حالت ایستاده) گیاه کمک کرده و از گیاه در مقابل ضرباتی، چون وزش باد شدید، سنگین شدن شاخ و برگ در صورت رشد کم ساقه و … محافظت کند) برای نهال‌ها توصیه کرده است.

طبق این اطلاعیه، همچنین از روز سه شنبه تا روز جمعه ضمن افزایش ابر وقوع رگبار باران در برخی از مناطق شمال، غرب، مرکز و ارتفاعات جنوب استان کرمان محتمل است.

 

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها