|

اتفاق باورنکردنی در تیم ملی فوتبال ایران/ امیر قلعه‌نویی ناامید شد!

تساوی تیم ملی فوتبال ایران مقابل ازبکستان در هر دو بازی رفت و برگشت، باعث انتقاداتی از عملکرد امیر قلعه‌نویی و بازیکنان تیم ملی ایران در جدال با تیم‌های نسبتاً مدعی آسیا شد تا قلعه‌نویی در مصاحبه‌های خود، بارها بابت جوان‌گرایی در تیمش و صحبت از کمبود زمان برای ایجاد هماهنگی بین جوان‌ها و باتجربه‌ها صحبت کند.

اتفاق باورنکردنی در تیم ملی فوتبال ایران/ امیر قلعه‌نویی ناامید شد!

به گزارش شبکه شرق، هر چند سرمربی تیم ملی فوتبال ایران قصد داشت با شیبی ملایم، جوان‌گرایی در این تیم را در دستورکار قرار دهد، اما عملکرد برخی بازیکنان دعوت‌شده به اردوی تیم ملی فوتبال ایران، «امیر قلعه‌نویی» را از این تصمیم، دل‌سرد و ناامید کرده است.

تیم ملی فوتبال ایران در آخرین بازی خود در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶، روز سه‌شنبه «۲۲ خرداد ماه ۱۴۰۳»، در ورزشگاه آزادی، رودرروی تیم ملی فوتبال ازبکستان قرار گرفت و موفق به شکست دادن این تیم نشد تا هر دو تیم، ۱۴ امتیاز کسب کنند؛ ایران به دلیل تفاضل گل بهتر، در صدر جدول گروه «E» قرار گرفت و راهی مرحله بعدی مسابقات شد.

تیم ملی فوتبال ایران با کسب ۱۴ امتیاز، از مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶، در حالی به عنوان نخستین تیم گروه راهی مرحله نهایی انتخابی شد که ازبکستان نیز هم‌امتیاز با آنها بود اما شاگردان «سرکو کاتانچ» تنها به دلیل تفاضل گل کمتر در رتبه دوم قرار گرفتند.

تساوی تیم ملی فوتبال ایران مقابل ازبکستان در هر دو بازی رفت و برگشت، باعث انتقاداتی از عملکرد امیر قلعه‌نویی و بازیکنان تیم ملی ایران در جدال با تیم‌های نسبتاً مدعی آسیا شد تا قلعه‌نویی در مصاحبه‌های خود، بارها بابت جوان‌گرایی در تیمش و صحبت از کمبود زمان برای ایجاد هماهنگی بین جوان‌ها و باتجربه‌ها صحبت کند.

پیگیری‌ها، از آخرین اردوی تیم ملی ایران نشان می‌دهد، سرمربی تیم ملی ایران به هیچ وجه از عملکرد چند بازیکن جوان تیم راضی نیست و مشکل آنها را نداشتن تجربه کافی در بازی‌های بین‌المللی می‌داند.

«امیر قلعه‌نویی» سرمربی تیم ملی فوتبال ایران سعی داشت در اردوهای اخیر تیم ملی ایران، چند بازیکن جوان را وارد اردو کند اما عملکرد آنها در بعضی از پست‌ها، توجیه لازم برای جوان‌گرایی را ندارد.

از این‌رو، سرمربی تیم ملی ایران قبل و بعد از بازی اخیر با ازبکستان، روی این موضوع اصرار داشته که سن و سال بازیکنان بوده است تا آن را صرفا یک عدد و رقم برای مخاطبان فوتبالی خودش بداند.

قلعه‌نویی که پس از ناکامی با تیم ملی ایران، در تصاحب قهرمانی جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا، شعار جوان‌گرایی سر داده بود، حالا داشته‌های خودش در این زمینه را در سطح تیم ملی بزرگسالان بسیار کمتر از حد تصورش می‌داند تا زمزمه‌های بازگرداندن نفراتی همچون «کریم انصاری‌فرد» و «احسان حاج صفی» و «روزبه چشمی» به تیم ملی ایران مطرح شود.

سرمربی تیم ملی ایران بدون شک، در خصوص رشد بازیکنان جوان در سطح باشگاه‌ها و پختگی او در بازی‌های رسمی داخلی و خارجی، برای حضور قوی در رده‌های مختلف تیم‌های ملی، تفکر صحیحی دارد اما در سوی دیگر، تمام رقیبان آسیایی تیم ملی ایران همچون اردن، عمان، عربستان و…، چنین پروژه‌ای را در سطح ملی آغاز کرده‌اند.

حال باید دید آیا پروژه جوان‌گرایی در تیم ملی ایران، شکست‌خورده محسوب می‌شود یا شیب ملایم جوان‌گرایی‌اش را کمی تندتر از همیشه ادامه خواهد داد.

نگرانی برای آینده تیم ملی فوتبال ایران

کارشناس فوتبال با ابراز نگرانی نسبت به آینده تیم ملی ایران، گفت: «سبک بازی تیم ملی در دیدار برابر ازبکستان، نشان داد اگر این روند ادامه داشته باشد، در مرحله بعد با مشکل مواجه خواهیم شد.»

تیم ملی فوتبال ایران در آخرین بازی خود در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶، روز سه‌شنبه «۲۲ خرداد ماه»، در ورزشگاه آزادی، رودرروی تیم ملی فوتبال ازبکستان قرار گرفت و موفق به شکست دادن این تیم نشد تا هر دو تیم، ۱۴ امتیاز کسب کنند؛ ایران به دلیل تفاضل گل بهتر، در صدر جدول گروه «E» قرار گرفت و راهی مرحله بعدی مسابقات شد.

«ابراهیم قاسم‌پور» کارشناس فوتبال در رابطه با عملکرد تیم ملی فوتبال در این بازی اظهار داشت: «یک بازی خواب‌آور و کِسِل‌کننده را شاهد بودیم و هر دو تیم از آنجا که صعود خود را به دور بعد قطعی شده می‌دیدند حمله‌ای را برای رسیدن به گل انجام ندادند. ازبکستان توان پیروزی برابر ایران در تهران را نداشت و از آن سمت ما هم هیچ تلاشی برای رسیدن به دروازه حریف انجام ندادیم و به نظرم دو تیم از کسب نتیجه تساوی رضایت داشتند.»

او ادامه داد: «در بازی با هنگ کنگ از بازیکنان جوان در ترکیب تیم ملی استفاده شد اما در دیدار با ازبکستان این اتفاق رخ نداد و بازیکنانی هم که در خط دفاع بازی کردند کسانی بودند که سابقه خوبی در لیگ برتر دارند و در تیم ملی هم چندین سال کنار هم بازی کرده‌اند. طبیعی است که هر مربی به دنبال کسب نتیجه باشد اما این سبک بازی و اشتباهات مکرر باعث می‌شود تا در بازی‌های بعدی دچار مشکل شویم و اگر در مرحله بعدی رو در روی یک تیم بزرگ‌تر قرار بگیریم به دردسر خواهیم افتاد.»

کارشناس فوتبال در رابطه با عملکرد خط هجومی ایران در بازی با ازبکستان و اینکه چند موقعیت گلزنی برای تیم ملی از دست رفت، عنوان کرد: «گاهی اوقات هر چقدر تلاش کنید موفق به باز کردن دروازه حریف نمی‌شوید و در بازی با ازبکستان فکر کنم همین مساله برای مهدی طارمی و سردار آزمون رخ داد.»

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: «بهترین بازیکنان دنیا هم در هر بازی نمی‌توانند گلزنی کنند و موقعیت‌های زیادی را از دست می‌دهند هر چند که طارمی در بازی با ازبکستان بدشانس هم بود و علاوه بر اینکه چند موقعیت را از دست داد در یک صحنه توپ او به تیرک دروازه برخورد کرد که اگر آن توپ گل می‌شد، شاید روند بازی تغییر می‌کرد و ما می‌توانستیم به گل‌های بعدی هم دست یابیم.»

قاسم‌پور در پایان تصریح کرد: «نباید بازیکنی را تحت فشار قرار داد. مسائل مختلفی دست‌به‌دست هم می‌دهند تا مانع از گلزنی یک بازیکن شوند؛ باید نگاه به آینده داشت؛ امیدواریم تا تیم ملی فوتبال روند رو به مثبتی را در بازی‌های بعدی در پیش بگیرد.»

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها