|

ساعت اولین بازی تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴

تیم ملی والیبال ایران در نخستین مسابقه خود در لیگ ملت‌ها ۲۰۲۴ به مصاف صربستانی می‌رود که حریف مستقیم کشورمان برای کسب سهمیه المپیک محسوب می‌شود و در صورت پیروزی مردان کشورمان، ایران ۱۲.۵ امتیاز در رده‌بندی جهانی کسب خواهد کرد.

ساعت اولین بازی تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴

به گزارش شبکه شرق، مسابقات لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ آخرین سکوی کسب سهمیه بازی‌های المپیک پاریس برای تیم ملی والیبال کشورمان و دیگر کشور‌های بازمانده از این رقابت‌ها است که در پایان مرحله مقدماتی این مسابقات براساس رنکینگ تیم‌های برتر در رده‌بندی، پنج تیم جواز حضور در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۴ را کسب خواهند کرد.

مرحله مقدماتی مسابقات گروه مردان از یکم خردادماه با حضور ۱۶ تیم ایران، ایتالیا، آرژانتین، صربستان، کوبا، ژاپن، برزیل، ترکیه، بلغارستان، هلند، آلمان، فرانسه، آمریکا، کانادا، لهستان و اسلوونی پیگیری آغاز شده است و تا سوم تیرماه سال پیگیری می‌شود.

تیم ملی والیبال ایران از ساعت سه و سی دقیقه بامداد روز پنج‌شنبه «سوم خردادماه» در نخستین مسابقه خود در لیگ ملت‌ها ۲۰۲۴، به مصاف صربستان می‌رود که پیروزی در دیدار نخست برای هر دو تیم اهمیت ویژه‌ای برای ادامه مسابقات و در نهایت کسب سهمیه بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ خواهد داشت.

ملی‌پوشان والیبال صربستان گنجینه پرمدالی از رویداد‌های مختلف دارند که مدال طلای بازی‌های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی از جمله ۲۶ مدال رنگارنگ این رقابت‌ها است. والیبال مردان این کشور تجربه پنج حضور در المپیک را در پرونده کاری خود دارد که در سال ۱۹۹۶ (برنز) برای نخستین بار و پس از استقلال در المپیک حضور یافت.

این تیم هفت بار در قهرمانی مردان جهان شرکت کرده است که در سال ۱۹۹۸ برای نخستین بار شرکت کرد و به مدال نقره دست یافت. تجربه دو حضور در جام جهانی نیز از افتخارات تیم ملی والیبال مردان صربستان است.

صربستان همانند ایران نتوانست از طریق مسابقات انتخابی جواز حضور در المپیک را کسب کند و لیگ ملت‌ها آخرین شانس این تیم برای کسب جواز حضور در پاریس محسوب می‌شود.

الکساندر آتاناسوویچ، مارکو پودراسکانن، نیکولا یُوُویچ، اوروش کواچوویچ، مارکو ایوویچ، دراژن لوبوریچ، میران کویونجویچ و پاوله پریچ از ستاره‌های فعلی این تیم هستند و کولاکوویچ با تمام قوا تیمش را راهی لیگ ملت‌ها کرده است. تیم ملی والیبال ایران در صورتی که بتواند ستاره‌های کلیدی این تیم را از کار بیندازد، شانس زیادی برابر پیروزی در این نبرد مهم خواهد داشت.

دو تیم ملی والیبال ایران در طول تاریخ چهارده بار به مصاف یکدیگر رفتند که شش پیروزی برای ایران و هشت برد برای صربستان در این بازی‌ها ثبت شده است. آخرین رقابت دو تیم نیز در لیگ ملت‌ها ۲۰۲۲ انجام شد که تیم ایران سه بر صفر به پیروزی رسید و پانزدهمین جدال دو تیم نیز در لیگ ملت‌ها ۲۰۲۴ انجام می‌شود که شاگردان موریس موتا پائز سرمربی تیم ایران برای کسب هفتمین پیروزی مقابل صرب‌ها به میدان می‌روند.

ملی‌پوشان والیبال ایران در صورت پیروزی برابر صربستان با نتیجه سه بر صفر ۱۲.۴۹ امتیاز در رنکینگ جهانی به دست خواهند آورد. در صورت برد سه بر یک ۹.۹۹ امتیاز به ایران تعلق می‌گیرد و اگر ایران سه بر دو پیروز شود ۷.۴۹ امتیاز به سبد امتیازی خود اضافه می‌کند.

در سمت مقابل با شکست سه بر صفر ایران ۷.۵۱ امتیاز در رنکینگ از تیم ملی کم می‌شود. در صورت باخت سه بر یک ایران ۵.۰۱ امتیاز از دست می‌دهد. در نهایت اگر ایران با نتیجه سه بر دو مقابل صربستان شکست بخورد ۲.۵۱ امتیاز از دست خواهد داد.

گفتنی است در حال حاضر تیم ملی والیبال ایران ۲۰۷.۸۲ امتیاز در رنکینگ جهانی دارد و رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده و صربستان هم ۲۵۳.۲۲ امتیاز دارد و در رده نهم قرار گرفته است

هدایت تیم ملی والیبال صربستان را ایگور کولاکوویچ سرمربی اسبق تیم ملی ایران برعهده دارد و ۱۴ بازیکن این تیم در هفته نخست لیگ ملت‌ها به قرار زیر است:

پاسور: نیکولا یوویچ و وک تودوروویچ

مدافع میانی: مارکو پودراشچانین، پتار کراسمانوویچ، الکساندر نیدلکوویچ و نمانا ماسولوویچ

دریافت کننده قدرتی: اوروش کواچوویچ، مارکو ایوویچ، میران کویونجیچ و پاوله پریچ

قطر پاسور: الکساندر آتاناسوویچ و دراژین لوبوریچ

لیبرو: میلوراد کاپور و ووکاشین ریسیچ

فهرست و نتایج دیدار‌های دو تیم ملی والیبال ایران و صربستان در طول تاریخ به قرار زیر است:

۱۹۷۰ (قهرمانی جهان): ایران (۲) – یوگسلاوی (۳)

۲۰۱۱ (جام جهانی): ایران (۳) – صربستان (۲)

۲۰۱۲ (انتخابی المپیک): ایران (صفر) – صربستان (۳)

۲۰۱۳ (لیگ جهانی): ایران (۲) – صربستان (۳)

۲۰۱۳ (لیگ جهانی): ایران (۳) – صربستان (۲)

۲۰۱۴ (قهرمانی جهان): ایران (۳) – صربستان (۱)

۲۰۱۶ (لیگ جهانی): ایران (۱) – صربستان (۳)

۲۰۱۶ (لیگ جهانی): ایران (۳) – صربستان (۲)

۲۰۱۷ (لیگ جهانی): ایران (یک) – صربستان (۳)

۲۰۱۸ (لیگ ملت‌ها): ایران (۲) – صربستان (۳)

۲۰۱۹ (لیگ ملت‌ها): ایران (۳) – صربستان (یک)

۲۰۲۱ (لیگ ملت‌ها): ایران (۲) – صربستان (۳)

۲۰۲۲ (جام واگنر): ایران (۲) – صربستان (۳)

۲۰۲۲ (لیگ ملت‌ها): ایران (۳) – صربستان (صفر).

منبع: ايسنا
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها