|

شبی پر از حسرت و شادی؛ دو یزدانی و دو نقره، یک زارع و یک طلا

آبروداری سنگین‌وزن

شب گذشته کشتی ایران سه فینالیست در رقابت‌های جهانی بلگراد داشت به این امید که برق طلا، سبد کاروان ایران را جذاب کند. البته که مطابق با انتظار، همه نگاه‌ها متوجه وزن 86 کیلوگرم بود، جایی که حسن یزدانی، پادشاه ایرانی این وزن، برای ششمین بار قرار بود به مصاف دیوید تیلور، جادوگر آمریکایی برود. حسن در پنج دیدار قبلی آمار بدی برابر تیلور داشت و فقط یک بار توانسته بود این کشتی‌گیرِ کشتی‌بلد آمریکایی را شکست دهد.

آبروداری سنگین‌وزن

شب گذشته کشتی ایران سه فینالیست در رقابت‌های جهانی بلگراد داشت به این امید که برق طلا، سبد کاروان ایران را جذاب کند. البته که مطابق با انتظار، همه نگاه‌ها متوجه وزن 86 کیلوگرم بود، جایی که حسن یزدانی، پادشاه ایرانی این وزن، برای ششمین بار قرار بود به مصاف دیوید تیلور، جادوگر آمریکایی برود. حسن در پنج دیدار قبلی آمار بدی برابر تیلور داشت و فقط یک بار توانسته بود این کشتی‌گیرِ کشتی‌بلد آمریکایی را شکست دهد. با این حال مسئولان فدارسیون کشتی ایران با مخفی‌نگه‌داشتن حسن یزدانی و کم‌ استفاده‌کردن از او در رقابت‌های مختلف، در تلاش برای آنالیز بهتر دیوید تیلور آمریکایی بودند به این امید که این‌بار حسن بتواند پاسخ یکی از ناکامی‌های پیشین مقابل تیلور را بدهد. این‌بار ولی با تمام تمهیداتی که اندیشیده شده بود، حسن یزدانی برابر تیلور شکست خورد؛ او ضربه فنی شد تا ضمن تجربه‌کردن سقوط آزاد در وزن 86 کیلوگرم، برای پنجین‌بار هم طعم شکست برابر رقیبی را بچشد که به وضوح از او بهتر بود. البته که درست مثل ایران، آمریکا هم برای اینکه دیوید تیلور دستش به این مدال طلا برسد، حربه‌های مختلفی را به کار برد. نتیجه شد آنکه برنامه‌ریزی کشتی آمریکا، مثل ادوار قبلی، به نتیجه مطلوب‌تری رسید. دیوید تیلور قهرمان المپیک و جهان در مرحله نیمه‌نهایی، حریف قزاقستانی خود را ضربه فنی کرد و حریف یزدانی در فینال شد. یزدانی در دور مقدماتی استراحت داشت و در دور دوم برابر لاورنس، کشتی‌گیر استرالیا با نتیجه ۸ بر ۲ و ضربه فنی به پیروزی رسید. سپس موفق شد با نتیجه ۱۱ بر صفر اردن بات از مغولستان را از پیش‌رو بردارد. در مرحله یک‌چهارم نهایی نیز ناظم مایلز امینه از سن‌مارینو دارنده مدال برنز المپیک توکیو را با نتیجه ۷ بر ۲ شکست داد. یزدانی دارنده سه طلا، دو نقره و یک برنز قهرمانی جهان و یک طلا و یک نقره المپیک ولی در فینال در یک لحظه حساس و زمانی که با یک حرکت به تشخیص داور پیش افتاد اما شور داوران نتیجه را به نفع تیلور تغییر داد و شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل افت روحی یزدانی همین تغییر تصمیم داوران بود. نکته جالب اینکه تیلور بعد از قهرمانی سال گذشته در همین بلگراد، در مسابقات بین‌المللی روی تشک نرفته بود و فقط یک بار در انتخابی تیم ملی کشتی آمریکا مبارزه کرده بود. اتفاق مهم‌تر ولی اینکه او با وجود دوری از مسابقات چنان خوب تمرین کرده بود که برای قهرمانی در این مسابقات نیازی به زمان زیاد نداشت. تیلور تا رسیدن به فینال از 4 کشتی 2 تا را ضربه فنی کرد و در مجموع هم کمتر از 10 دقیقه، همه رقبایش تا قبل از فینال را شکست داد!

امیرمحمد    هم  طلا   را   به آمریکایی‌ها   داد

پیش از حسن یزدانی دیگر یزدانی کشتی ایران یعنی امیرمحمد هم شانس خودش برای رسیدن به مدال طلا را امتحان کرد. او که در وزن 70 کیلوگرم تا قبل از فینال، کشتی‌های بی‌نقص و مهیجی گرفته بود، در دیدار فینال زورش به رقیب آمریکایی نرسید و طلا را در دستان حریف گذاشت و نقره را برای خودش برداشت. شب گذشته در فینال وزن ۷۰ کیلوگرم امیرمحمد یزدانی ملی‌پوش ایران و نایب‌قهرمان ۲۰۲۱ جهان به مصاف زین رترفورد نایب‌قهرمان ۲۰۲۲ جهان از آمریکا رفت و ۸ بر ۵ شکست خورد تا نایب‌قهرمان جهان شود. یزدانی در سه دقیقه نخست، کشتی را 3 بر 2 واگذار کرد تا به آب و آتش زدن‌هایش در سه دقیقه دوم هم فایده‌ای نداشته باشد و به همان مدال نقره بسنده کند.

آبروداری  به  سبک   امیرحسین

پس از کسب دو مدال نقره و البته متحمل‌شدن دو شکست در فینال اوزان مختلف، سرانجام امیرحسین زارع، طلسم ناکامی‌ها را شکست و مقتدرانه طلای سنگین‌وزن را به نام خودش زد. در فینال وزن ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان امیرحسین زارع به مصاف گنو پتریاشویلی کشتی‌گیر کهنه‌کار گرجستانی رفت و با پیروزی بر این حریف، ایران را صاحب اولین مدال طلا در مسابقات جهانی ۲۰۲۳ بلگراد کرد. زارع در سه دقیقه نخست در یک کشتی کم‌افت‌و‌خیز دو بار پتریاشویلی را از تشک خارج کرد و یک بار هم اخطار کم‌کاری به حریف گرج دادند تا زارع سه بر صفر برنده شود. در سه دقیقه دوم هم پتریاشویلی حرفی برای گفتن نداشت و زارع بیرون تشک او را خاک کرد تا ۵ بر صفر پیش بیفتد. زارع در ادامه دو بار دیگر پتریاشویلی را به بیرون از تشک برد و ۷- صفر جلو افتاد. زارع به همین شیوه و با زیر کتف زدن کشتی را ۱۱ بر صفر کرد تا با امتیاز عالی در فینال به پیروزی برسد و برای دومین‌بار قهرمان جهان شود.

2 شانس مجدد  و  دیگر  هیچ

برخلاف روز اول رقابت‌های جهانی کشتی صربستان که تیم ملی ایران سه کشتی‌گیر را برای حضور در فینال معرفی کرد، روز دوم نه تنها شبیه به روز نخست نشد، بلکه فقط دو نفر از چهار کشتی‌گیر ایرانی شانس رسیدن به مدال برنز را برای خود زنده کردند. در مسابقات چهار وزن دوم، ایران اگرچه میلاد والی‌زاده را به عنوان یک پدیده 19ساله معرفی کرد ولی او نتوانست از فرصتی که در اختیارش گذاشته شده بود نهایت استفاده را ببرد. در این رقابت‌ها و در وزن 57 کیلوگرم، میلاد والی‌زاده پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 4 بر 1 رضوان کواکس از رومانی را مغلوب کرد. او در دور بعد با نتیجه 8 بر 4 علی‌عباس رضازاده قهرمان اروپا از آذربایجان را شکست داد و راهی مرحله یک‌چهارم نهایی شد. میلاد در این دیدار با نتیجه 12 بر 2 مقابل زلیم‌خان آباکاروف قهرمان جهان از آلبانی مغلوب شد و با توجه به شکست حریفش در مرحله نیمه‌نهایی از دور رقابت‌ها کنار رفت. با وجود حذف، سبک کشتی جسورانه میلاد این نوید را داد تا او در آینده با کسب تجربه بیشتر تبدیل به یکی از مدال‌آوران نامی ایران شود. در وزن 74 کیلوگرم، یونس امامی که آماده نشان می‌داد و انتظار می‌رفت تا فینال پیش برود، پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 6 بر صفر علی پاشا عمرپاشایف از بلغارستان را مغلوب کرد. او در دور بعد با نتیجه 6 بر صفر مغلوب زائوربک سیداکوف قهرمان المپیک و جهان از روسیه شد و با راهیابی این کشتی‌گیر به دیدار نهایی یونس امامی به جدول شانس مجدد راه یافت و باید برای کسب مدال برنز تلاش کند. در وزن 79 کیلوگرم هم محمد نخودی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 9 بر 4 رمضان ساری از ترکیه را شکست داد. او در دور بعد و در مرحله یک‌چهارم نهایی با نتیجه 5 بر 2 مغلوب احمد عثمان‌اف از روسیه شد و با توجه به حضور این کشتی‌گیر در فینال، محمد نخودی باید برای کسب مدال برنز در گروه بازنده‌ها به کار خود ادامه دهد. سرانجام هم در وزن 92 کیلوگرم، امیرعلی آذرپیرا که در دور اول با نتیجه 11 بر صفر مقابل وومین جانگ از کره جنوبی به پیروزی دست یافته بود، در دور بعد با نتیجه 12 بر 9 مغلوب زاهید والنسیا از آمریکا شد و با توجه به شکست این کشتی‌گیر در دور بعد، آذرپیرا حذف شد. به این ترتیب پرونده چهار وزن کشتی‌گیران ایرانی در روز دوم با دو حذف و فقط راهیابی دو ورزشکار به شانس مجدد بسته شد.

 

 

نظرسنجی

لاجوردی، نماینده مجلس گفته: «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می‌کند.» آیا قانون «عفاف و حجاب» می‌تواند به رعایت حجاب منجر شود؟

سایر رسانه‌ها