|

معاون بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت همدان؛

گران فروشان لباس فرم مدارس مبالغ اضافه را باید عودت دهند

معاون بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: نرخ لباس فرم مدارس استان ۲۵ تیرماه امسال به اتحادیه پوشاک و اتاق اصناف ابلاغ شده است و قیمت لباس فرم مدارس همدان از ۲۷۰ هزار تومان تا سایز‌های بزرگ ۴۵۰ هزار تومان ابلاغ شده است.

گران فروشان لباس فرم مدارس مبالغ اضافه را باید عودت دهند

به گزارش شرق،  مرتضی بیدآبادی معاون بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت همدان با بیان اینکه نرخ لباس فرم مدارس استان ۲۵ تیرماه امسال به اتحادیه پوشاک و اتاق اصناف ابلاغ شده است اظهار کرد: قیمت لباس فرم مدارس همدان از ۲۷۰ هزار تومان تا سایز‌های بزرگ ۴۵۰ هزار تومان ابلاغ شده است.

معاون بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به اینکه گران‌فروشی‌هایی در خصوص نرخ لباس فرم مدارس وجود دارد عنوان کرد: اگر شاکی خصوصی باشد و یا از سوی مدارس اعلام شود که گران‌فروشی صورت گرفته، پیگیری لازم انجام و در صورت تخلف به تعزیرات معرفی می‌شوند و باید تمام هزینه‌های اضافی برگردد.

وی خاطرنشان کرد: چندین مورد شکایت مردمی در خصوص نرخ لباس فرم دانش‌آموزان استان داشتیم که هم پول خانواده‌ها را برگرداندیم و هم جریمه‌های سنگینی برای خیاطی‌های متخلف در نظر گرفتیم.

بیدآبادی عنوان کرد: برای یک دانش‌آموز ابتدایی بهترین لباس پسرانه با قیمت ۲۸۰ هزار تومان و دخترانه با مقنعه حداکثر ۳۶۰ هزار تومان تمام می‌شود اما با توجه به اینکه خیاطی‌ها نرخی را اعلام می‌کنند و از طرف مدارس هم پیگیری نمی‌شود یا خود متخلف هستند، مبلغ بالاتری از خانواده‌ها دریافت می‌شود.

وی با تاکید به اینکه در حال حاضر برای جلوگیری از تخلف نرخ‌نامه اعلام شده تا مشکلات چنددستگی در قیمت ایجاد نشود خاطرنشان کرد: مدیران مدارس موظف هستند شماره تلفن تعزیرات حکومتی و اداره صنعت، معدن و تجارت را در معرض دید اولیای دانش‌آموزان در دفتر مدرسه و تابلو اعلانات نصب کنند.

معاون بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت همدان با بیان اینکه نرخ ابلاغی بر در نظر گرفتن پارچه نخی مرغوب و دوخت مناسب و اصلاح در نظر گرفته شده است متذکر شد: توجیهی ندارد که اضافه کردن لگو، نوار و طرح‌های مختلف به لباس باعث گران فروشی شود.

وی تصریح کرد: دریافت هر وجه اضافی در قالب لباس‌های مدارس یا سرویس با عناوینی چون همیاری مدارس و خدمات سفارشی هم ممنوع است به طوری که در صورت گران‌فروشی خانواده‌ها می‌توانند با شماره ۱۲۴ تماس یا با مراجعه حضوری به سازمان صنعت معدن و تجارت نسبت احقاق حق خود اقدام کنند.

بیدآبادی با بیان اینکه مدارس غیرانتفاعی قیمت لباس فرم دانش‌آموزان را تا ۶۵۰ هزار تومان هم بالا برده‌اند و خیاطی‌ها نیز جریمه شده‌اند اما چون شاکی خصوصی ندارند، مردم نفع آن را نمی‌برند و این اجحاف در حق آنهاست تاکید کرد: مدیران مدارس و انجمن اولیا و مربیان باید ورود کنند و جلوی تخلف را بگیرند‌.

وی با بیان اینکه جریمه‌های سنگینی در تعزیرات حکومتی برای برخی از متخلفان تا ۸۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شد خاطرنشان کرد: شاید خانواده‌ها برای ۴۰ یا ۵۰ هزار تومان تخلف، شکایتی نکنند اما جمع این مبالغ عدد بالایی می‌شود که باید انجمن اولیا و مربیان و آموزش و پرورش جلوی تخلف را بگیرند.

        ‌‌

 

 

نظرسنجی

لاجوردی، نماینده مجلس گفته: «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می‌کند.» آیا قانون «عفاف و حجاب» می‌تواند به رعایت حجاب منجر شود؟