|

افزایش شدید هزینه‌های سفر/ سفر به ترکیه ارزان‌تر از سفر داخلی شد

محبوب‌ترین کشور برای سفر خارجی ایرانی‌ها، ترکیه است. در نوروز 1402، بیش از یک میلیون ایرانی به خارج از کشور سفر کردند که بیشترین سفرها به مقصد ترکیه بوده است.

افزایش شدید هزینه‌های سفر/ سفر به ترکیه ارزان‌تر از سفر داخلی شد

به گزارش شبکه شرق، با یک دودوتا چهارتای ساده می‌توان برآورد کرد که یک سفر به مقصد شهرهایی مانند مشهد، شیراز یا شهرهای استان هرمزگان برای یک خانوار چهار نفره، برای مدت سه شب و چهار روز اقامت، ممکن است تا چهل میلیون تومان هزینه داشته باشد.

برآورد هزینه‌های مسافرت به شهرهای داخلی ایران، نشانگر آن است که اگر کسی بخواهد به‌صورت شخصی یا از طریق تور گردشگری مسافرت کند، باید برای سه شب و چهار روز اقامت، بین هفت تا 10میلیون تومان بابت هزینه حمل‌ونقل، اقامت و غذا پرداخت کند. این هزینه‌ها در مورد شهرهای جنوبی که این روزها در پیک سفر قرار دارند، تا 20 میلیون تومان هم افزایش می‌یابد.

برای نمونه، هزینه تور قشم حدود 10میلیون تومان است که تا 15میلیون تومان هم افزایش می‌یابد. همچنین کف قیمت تور تهران-کیش برای تاریخ پانزدهم تا هجدم اسفند، هفت میلیون‌ و نهصد هزار تومان است که تا بیست‌ویک میلیون تومان هم بالا می‌رود. این در حالی است که در حال حاضر، هزینه سه شب مسافرت به استانبول با پرواز بعدازظهر و هتل سه ستاره، حدود ده میلیون تومان است.

محبوب‌ترین کشور برای سفر خارجی ایرانی‌ها، ترکیه است. در نوروز 1402، بیش از یک میلیون ایرانی به خارج از کشور سفر کردند که بیشترین سفرها به مقصد ترکیه بوده است. این آمار در طول سال به 6میلیون نفر هم می‌رسد.

علت اصلی اینکه ترکیه نخستین مقصد گردشگری خارجی ایرانیان است، این است که ویزا نمی‌خواهد و هر زمان کسی اراده ‌کند می‌تواند به این کشور سفر کند. این در حالی است که کشورهای آسیایی مانند امارات متحده عربی، تایلند، مالزی و غیره نیاز به ویزا دارند. علاوه بر آن، دسترسی به ترکیه راحت‌ است و ایرانیان، هم از طریق مرز هوایی و هم از مرز زمینی می‌توانند به این کشور بروند.

ارزان‌ترین شهر ترکیه برای مسافرت، وان است. فاصله وان با شهرهای مرزی ایران کم است و سفر به آن برای ایرانیان مقرون به صرفه است. در حال حاضر، شروع قیمت تورهای تهران به وان به‌مدت سه شب از مسیر زمینی با اتوبوس از شش میلیون تومان به بالا است اما از 28 اسفندماه که پرواز رفت و برگشت وان-تهران شروع می‌شود قیمت‌ها بالاتر می‌رود و ممکن است تا بالای بیست میلیون تومان هم افزایش یابد.

علاوه بر وان، هزینه سه شب مسافرت به استانبول با پرواز بعدازظهر و هتل سه ستاره حدود ده میلیون تومان است. این هزینه نزدیک عید نوروز به بالای بیست میلیون تومان افزایش می‌یابد. علاوه بر ترکیه، تور باتومی گرجستان با هتل پنج ستاره، با صبحانه و شام در زمستان هشت تا ده میلیون تومان بوده که از مسافرت به کیش و قشم ارزان‌تر است.

منبع: روزنامه همشهری
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها