|

مازوت‌سوزی در نیروگاه شازند متوقف شد

استاندار استان مرکزی اعلام کرد: در آستانه سال نو و با پیگیری های وزارت نیرو، نیروگاه حرارتی شازند به صورت کامل گازسوز شد.

مازوت‌سوزی در نیروگاه شازند متوقف شد

به گزارش شبکه شرق، استاندار مرکزی گفت: مازوت‌سوزی در نیروگاه شازند متوقف شد.

فرزاد مخلص‌الائمه با اشاره به اعلام گازسوز شدن نیروگاه حرارتی شازند، اظهار کرد:
پس از پیگیری مستمر مسؤولان استان، بیستم بهمن‌ماه سوخت مازوت نیروگاه شازند قطع و با تخصیص گاز مورد نیاز، نیروگاه به‌طور کامل گازسوز شد.

وی افزود: اما متعاقباً با انفجار ناشی از خرابکاری در خطوط اصلی و سراسری گاز در ۲۵ بهمن‌ماه و سپس برودت هوای کم‌سابقه در سراسر کشور، شبکه‌های ملی گاز و برق در تنگنا قرار گرفتند و بسیاری از نیروگاه‌ها به ناچار مجبور به استفاده از سوخت دوم شدند.

استاندار مرکزی بیان کرد: مجدد پس از پیگیری‌های چند روزه، در آستانه سال نو، با مساعدت وزیر نیرو، نیروگاه حرارتی شازند از هفته گذشته به‌تدریج و در نهایت به‌صورت کامل گازسوز شد.

مخلص الائمه گفت: امسال استفاده از سوخت مازوت حدود یک ماه دیرتر آغاز شد و در این بازه زمانی به منظور کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش آلایندگی، یک واحد از چهار واحد تولید برق این نیروگاه به صورت کامل تعطیل بود همچنین تلاش شد هیچ‌گاه گاز تخصیصی به نیروگاه به طور کامل قطع نشود.

وی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته توسط مسئولین استانی در سطح ملی، حجم گاز تخصیص یافته به نیروگاه نسبت به فصل سرمای سال گذشته، رشد قابل توجه چندین برابری داشت.

استاندار مرکزی افزود: این نیروگاه با جانمایی اشتباه و فناوری قدیمی، میراث شوم گذشتگان برای ما است که با توجه به مسأله ریشه‌دار ناترازی انرژی، امروز به یک معادله چندوجهی تبدیل شده است، صرف‌نظر از اینکه ریشه‌های این مسأله در کجا است.

مخلص الائمه با اشاره به اینکه حل مساله مازوت سوزی نیروگاه شازند بر عهده نسل حاضر است، گفت: در عین حال دغدغه فعالان محیط زیست و گلایه شهروندان، به حق است و به لحاظ تمام این دشواری‌ها شرمنده تمام شهروندان هستیم.

استاندار مرکزی عنوان کرد: راه حل اساسی این معضل دیرینه، تعطیلی این نیروگاه و جایگزینی آن با فناوری پیشرفته به‌ویژه نیروگاه‌های تجدیدپذیر است چراکه با توجه به وضعیت ناترازی انرژی که یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور است، سال آینده نیز چشم‌انداز بهتری متصور نیست.

مخلص الائمه گفت: عزم دولت سیزدهم بر توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر جدی است، امری که سال‌ها پیش باید مورد توجه قرار می‌گرفت و استان مرکزی نیز در تولید تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی در کل منطقه پیشتاز و در احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز فعال است.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها