|

ماجرای جنجالی قطع درختان جنگل‌های هیرکانی نور تایید شد

سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور قطع درختان جنگل‌های هیرکانی در الیمالات نور را تایید کرد.

ماجرای جنجالی قطع درختان جنگل‌های هیرکانی نور تایید شد

به گزارش شبکه شرق، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در واکنش به اخبار قطع چهار هزار درخت جنگل‌های هیرکانی منطقه‌ «الیمالات» شهرستان «نور» اعلام کرد: بررسی‌ها حاکی از آن است که ۳۰ اصله درخت با قطر بیشتر از ۱۰ سانتی‌متر قطع شده‌اند که متخلف متعهد به جبران آن و کاشت ۵هزار درخت جایگزین شده است.

روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با صدرو اطلاعیه‌ای، درباره قطع درختان جنگل‌های هیرکانی در منطقه‌ «الیمالات» شهرستان «نور» در استان مازندران اعلام کرد:

«در منطقه الیمالات، در محدوده‌ی مربوط به ایجاد پارکینگ در حریم خطوط برق فشار قوی، تخلفاتی از قبیل خاک‌برداری و خاکریزی، پاک‌تراشی تعدادی نهال و قطع 30 اصله درخت از طرف سرمایه‌گذار حوزه گردشگری (که تاکنون در عرصه‌های جنگلی تجربه سرمایه‌گذاری نداشته) به دلیل عدم آگاهی از قوانین جاری رخ داده است.

با تنظیم صورت‌جلسه تخلف توسط کارشناسان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نور و ورود بهنگام دادستان شهرستان نور و دستور دادستان محترم مرکز استان، سرمایه گذار مربوطه موظف به بازگرداندن فضای مورد اشاره به وضعیت سابق و جبران خسارت‌های وارده شده است. ضمناً سرمایه‌گذار طرح گردشگری فوق‌الاشاره، به منظور جبران نهال‌های ازبین‌رفته، پیشنهاد غرس 5000 اصله نهال با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی استان مازندران در عرصه‌های مناسب را داده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد مجموعه اقدامات انجام شده خارج از مسئولیت دولت از جمله شرکت آب منطقه ای مازندران و خارج حریم سد بوده و این شرکت مسئولیتی در این خصوص نداشته و مجوزی صادر نکرده است.

پیرامون شبهات مربوط به قطع چهار هزار درخت نیز این مطلب تکذیب می‌شود و بررسی‌ها حاکی از آن است که تعداد 30اصله درخت با قطر بیشتر از 10سانتی متر قطع شده که متخلف متعهد به جبران آن و کاشت 5هزار درخت جایگزین شده است.

در پایان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از همدلی و همراهی همه دولت‌مردان، دستگاه قضایی کشور، به‌ویژه دادستان محترم مرکز استان مازندران و اصحاب رسانه که صادقانه در راستای حفظ و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی قلم می زنند و همچنین از هم‌‌میهنان شریف که مصداق بارز مشارکت مردم در نگه‌داری و حفاظت از منابع طبیعی و انفال هستند، تشکر و قدردانی می‌کند.»

منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها