|

کشف و ضبط ۲۱۲ قلم اشیای تاریخی و فرهنگی در لرستان

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی لرستان گفت: ۲۱۲ قلم اشیای تاریخی و فرهنگی از افراد سودجو و قاچاقچیان آثار تاریخی در استان  کشف و ضبط شد.

کشف و ضبط ۲۱۲ قلم اشیای تاریخی و فرهنگی در لرستان

به گزارش شبکه شرق، فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی لرستان از کشف ۲۱۲ قلم اشیای تاریخی و فرهنگی از قاچاقچیان در این استان خبر داد.

سرهنگ علی قدمی امروز یکشنبه در گفت‌وگو با رسانه‌ها از تشکیل ۱۳۱ پرونده قضایی در حوزه میراث‌فرهنگی لرستان در پنج‌ماهه گذشته خبر داد.

وی افزود: این تعداد پرونده در حوزه میراث‌فرهنگی استان بوده که با تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای این یگان در استان، تشکیل و به محاکم قضایی ارسال شده است.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی لرستان، اضافه کرد: از دی‌ماه سال گذشته این تعداد پرونده با تعامل و همکاری فرماندهی انتظامی استان تشکیل و در این راستا ۵۹ نفر متهم دستگیر شده‌اند.

سرهنگ قدمی، گفت: همچنین در این مدت تاکنون ۲۱۲ قلم اشیای تاریخی و فرهنگی از افراد سودجو و قاچاقچیان آثار تاریخی در استان کشف و ضبط شده است.

وی با اشاره به اینکه ساخت، خریدوفروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از هرگونه فلزیاب و همچنین ورود آن به کشور منوط به اخذ مجوز از میراث‌فرهنگی است، اظهار داشت: هرگونه کاوش و حفاری به‌قصد به‌دست‌آوردن اموال تاریخی فرهنگی ممنوع بوده و علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات ادوات حفاری، مرتکب به شش ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود و با متخلفان برابر قانون برخورد می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی لرستان، تصریح کرد: در مدت یاد و با تلاش‌های یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان ۳۳ دستگاه فلزیاب در سطح لرستان کشف و ضبط شده است.

 

منبع: مهر
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها