|
کدخبر: 845931

تهیه کننده و کارگردان برنامه تلویزیونی «کتاب باز»:

هنوز تکلیف برنامه و سروش صحت مشخص نیست

تهیه کننده و کارگردان برنامه تلویزیونی «کتاب باز» در واکنش به حاشیه‌های پیش آمده درباره پخش فصل این برنامه تلویزیونی در صفحه اینستاگرامی خود توضیحی ارایه کرد.

محمدرضا رضائیان تهیه کننده و کارگردان برنامه تلویزیونی «کتاب باز» در واکنش به حاشیه‌های پیش آمده درباره پخش فصل این برنامه تلویزیونی در صفحه اینستاگرامی خود توضیحی ارایه کرد.

برنامه تلویزیونی «کتاب باز» از سال ۹۵ به کارگردانی و تهیه کنندگی محمدرضا رضائیان روی آنتن شبکه نسیم رفته است. این برنامه به غیر از فصل اول خود که با اجرای امیرحسین صدیق روی آنتن رفته بود، فصل دو، سه و چهار را با اجرای سروش صحت همراه بود که اجرای این بازیگر، کارگردان و نویسنده به محبوبیت این برنامه اضافه کرد.

پس از اتمام فصل چهارم این برنامه، در ماه‌های اخیر زمزمه‌های درباره پخش نشدن فصل پنجم و یا پخش این برنامه بدون حضور مجری اصلی آن شنیده می‌شد که با واکنش‌های متفاوتی هم همراه بود.

یکی از احتمالات حضور وحید یامین‌پور معاون امور وزارت ورزش و جوانان به عنوان مجری در فصل پنجم این برنامه تلویزیونی بود که با یک توئیت از این فعال رسانه‌ای و فرهنگی، این احتمال رد شد.

محمدرضا رضائیان تهیه کننده و کارگردان برنامه تلویزیونی «کتاب باز» بالاخره سکوت طولانی مدت خود را درباره حواشی این برنامه تلویزیونی شکست و در صفحه اینستاگرامی خود یادداشتی را منتشر کرد.

 

متن یادداشت رضائیان به این شرح است:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

عید فطر سال ۱۴۰۱ پس از پخش آخرین قسمت از فصل پنجم کتاب‌باز، بلافاصله جلسات اتاق فکر برای تولید فصل جدید آغاز و بعد از آن طرح برنامه تقدیم شبکه‌ محترم نسیم شد.

در دوره مدیران سابق سازمان صدا و سیما، در حالی که مهیای مراحل اجرایی فصل جدید بودیم، شبکه از طرف یکی از معاونت‌های تلویزیون اعلام کرد: «تولید فصل جدید «کتاب‌باز» فعلاً متوقف شود.» از آن زمان طی جلسات و پیگیری‌های متعدد برای حل و فصل موانع، علت توقف را جویا شدم و متاسفانه پس از گذشت چند ماه، چرایی این تصمیم برای حقیر روشن نشد.

بعد از آن و به دلیل تغییرات مدیریتی جدید در سطوح عالی سازمان و روند انتصابات (که تا همین روزهای اخیر ادامه داشته) باز هم تصویر روشنی از وضعیت «کتاب‌باز» پیدا نکردم.

فاصله‌ یک‌ساله از پخش آخرین فصل برنامه، به درازا کشیدن پیگیری‌ها و دست خالی بنده برای پاسخگویی به مطالبه و چشم‌انتظاری خانواده بزرگ «کتاب‌باز»، فضای رسانه‌ای را برای انتشار گمانه‌زنی‌های مختلف مستعد کرد.

تا جایی که یکی از خبرگزاری‌ها مطلبی را منتشر کرد که منجر به انتشار خبرهای ضد و نقیض و ایجاد فضای غبارآلود رسانه‌ای شد.

به عنوان نمونه سوال یکی از خبرنگاران درباره‌ وضعیت «کتاب‌باز» و پاسخ ریاست محترم صدا و سیما، با تیترها و برداشت‌های بعضا متضاد روبرو شد. از تیتر «عدم ممنوع‌الکاری سروش صحت و حذف او توسط تهیه‌کننده» تا تیتر «عدم ممنوع‌الکاری سروش صحت و تغییر تهیه‌کننده‌ برنامه»؛ به این دو، انبوه عکس‌العمل‌ها، پیام‌ها و سوال‌های اهل رسانه، فرهنگ، هنر و… را هم اضافه کنید!

در این میان به دور از همه‌ حواشی و شایعات رسانه‌ای به‌وجود آمده، طی تماس‌ها و جلساتی سعی کردم وضعیت «کتاب باز» به فضای روشن‌تری نزدیک شود.

باتوجه به حسن نظر ریاست محترم سازمان نسبت به برنامه‌ «کتاب‌باز» در روزهای اخیر و تاکید ایشان مبنی بر روشن شدن وضعیت برنامه توسط مدیران شبکه نسیم و دست‌اندرکاران برنامه، امیدوارم تلاشی که طی شش سال گذشته در جهت امانت‌داری و حفظ این سرمایه‌ مهم فرهنگی داشته‌ایم، بار دیگر خانواده‌ بزرگ «کتاب‌باز» عزیز را به بهترین شکل ممکن گرد هم آورد.»