|
کدخبر: 842040

رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اجرا می‌شود

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: لایحه رتبه بندی معلمان از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اعمال و اجرا می‌شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه ایرادات شورای نگهبان در رابطه با لایحه رتبه بندی معلمان خارج از نوبت در جلسه علنی مجلس اصلاح شد، گفت: لایحه رتبه بندی معلمان از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اعمال و اجرا می‌شود.

علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی، بیان کرد: ایرادات مربوط به لایحه رتبه بندی معلمان خارج از نوبت در صحن علنی مجلس بررسی و اصلاح شد و لایحه به شورای نگهبان ارجاع شد.

وی یادآور شد: لایحه رتبه بندی به دلیل ایرادات جزئی شورای نگهبان به مجلس ارجاع داده شد که در نشست علنی امروز مجلس این ایرادات جزئی مورد اصلاح و تصویب قرار گرفت.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک به فرهنگیان بابت تصویب لایحه رتبه بندی معلمان، اضافه کرد: امیدوارم شورای نگهبان نیز تا ساعتی دیگر نظر نهایی خود را نسبت به لایحه رتبه بندی معلمان اعلام کند.

منادی سفیدان تأکید کرد: لازم می‌دانم از شورای نگهبان به دلیل نظر مثبتی که به فرهنگیان داشتند و نگاه مثبتی که در زمینه ارتقای کیفیت آموزش و بهبود جایگاه و منزلت فرهنگیان برای نهایی شدن این لایحه به خرج دادند تشکر کنم چراکه شورای نگهبان ایرادات مبتنی بر اصل 75 و بار مالی را مشمول این لایحه ندانست.

وی با بیان اینکه لایحه رتبه بندی معلمان از 31 شهریور 1400 اجرایی خواهد شد، افزود: از روز اولی که معلمان وارد کلاس درس می‌شوند، رتبه بندی خواهند شد، از طرفی همه کارکنان شریف وزارت آمورش و پروش که در حکم کارگزینی آنها معلم درج شده نیز شامل این لایحه خواهند شد و سه شاخصه حق شغل، حق شاغل و فوق العاده شغل فرهنگیان در رتبه بندی لحاظ می‌شود.

منادی سفیدان تصریح کرد: در رتبه بندی معلمان اولین رتبه، یعنی «آموزشیار معلم» 45 درصد، دومین رتبه «مربی معلم» 55 درصد، سومین رتبه «استادیار» معلم 65 درصد، چهارمین رتبه «دانشیار معلم» 75 درصد و پنجمین رتبه «استاد معلم» 90 درصد افزایش حقوق خواهند داشت.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس ضمن تشکر و قدردانی از رئیس مجلس شورای اسلامی برای همراهی و یاری اعضای کمیسیون آموزش اظهار کرد: همچنین از رئیس جمهور، اعضای دولت و شورای نگهبان، نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون آموزش که حقیر را یاری کرده و پشت این موضوع ایستادند تا به نتیجه مطلوب برسد، تشکر و قدردانی می‌کنم. امیدوارم این مهم باعث افزایش کیفیت در آموزش و پرورش و تحول در این وزارت خانه شود.