|
کدخبر: 838577

نوباوه: وقتی حاکمیت مذاکره را می‌پذیرد مجلس هم می‌پذیرد

معیارهای دوگانه مذاکره در دولت رئیسی و روحانی

یک عضو جبهه پایداری گفت: این سیاست دکترین جدید آمریکا و اروپایی‌هاست که سعی می‌کنند با زیرسؤال‌بردن جدیت ایران در مذاکرات و طرح درخواست‌های فرابرجامی از ایران امتیاز بگیرند.

به گزارش روزنامه شرق، روز گذشته بیژن نوباوه از نمایندگان مجلس و از اعضای جبهه پایداری گفته است: «این سیاست دکترین جدید آمریکا و اروپایی‌هاست که سعی می‌کنند با زیرسؤال‌بردن جدیت ایران در مذاکرات و طرح درخواست‌های فرابرجامی از ایران امتیاز بگیرند. این در حالی است که ایران با ارائه یک طرح کامل جدیت خود را در مذاکرات نشان داده و هیچ‌گونه مطالبات فراتر از برجام را مطرح نکرده است».


او با بیان اینکه آمریکا نمی‌تواند با طولانی‌کردن مذاکرات از ایران امتیازی بگیرد، گفت: «آمریکا با واردکردن آخرین ضربات خود به دنبال امتیازخواهی از ایران است اما همه دنیا می‌دانند که آمریکا و اروپا راهی جز پذیرش درخواست کاملا قانونی ایران برای بازگشت به برجام و لغو همه تحریم‌ها ندارند».


نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس حامی تیم مذاکره‌کننده است، گفت: «وقتی حاکمیت مذاکره را می‌پذیرد مجلس هم تابع همه مواضع جمهوری اسلامی است. بزرگ‌ترین خدمت مجلس به تیم مذاکره‌کننده تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران بود که باعث شد ایران دست برتر را در این مذاکرات داشته باشد. آمریکایی‌ها با استناد به قوانین کنگره به دنبال تأمین منافع مورد نظر خود بوده و هستند. ما هم با تصویب این طرح توانستیم دست هیئت مذاکره‌کننده ایران در مذاکره را برتر نشان دهیم». نوباوه این سخنان را در حالی مطرح می‌کند که تا پیش از روی‌کارآمدن دولت سید ابراهیم رئیسی یکی از مخالفان برجام بود. او در سال 97 در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس» گفته بود: «طرفداران FATF همان طرفداران برجام هستند؛ برجامی که امروز بر همه دنیا معلوم شده است که قراردادی یک‌طرفه، بدون تأمل، تعمق و تأنی کافی و بایسته بود که از سوی دیپلمات‌های ما امضا شد و حتی از داخل همان تیم مذاکره‌کننده جاسوس پیدا شد».


یا مثال نقض این جمله او که مجلس باید با تصمیم حاکمیت همراهی کند هم وجود دارد؛ به نحوی که او چند سال پیش گفته بود: «موقع تصویب برجام در مجلس گریه می‌کردیم، تصویب برجام ۱۷ دقیقه هم نشد».


سخنان تازه نوباوه در حالی بیان می‌شود که این پرسش وجود دارد که آیا مذاکرات در دوره روحانی تصمیم حاکمیت نبود؟ و آیا محمدجواد ظریف و تیم دیپلماسی دولت‌های یازدهم و دوازدهم سرخود به مذاکره با 1+5 می‌رفتند که او در آن زمان بر همراهی مجلس با تصمیم حاکمیت تأکید نمی‌کرد؟ یا شاید مسئله چیز دیگری باشد و آن ضرورت به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات و اجرائی‌شدن برجام در دولت همسو با اصولگرایان است. البته رئیسی تا اینجای کار به‌هیچ‌وجه وارد چنین جنجال‌هایی نشده است اما رویکرد متناقض برخی نیروها و خاصه نیروهای پایداری که در زمان روحانی شمشیر تخریب را از رو بسته‌ بودند، جای تأمل دارد.