|

پزشکیان و روحانی رکورد زدند

«مسعود پزشکیان»، وزیر بهداشت دولت اصلاحات و نماینده ادوار مجلس، توانست در انتخابات ریاست جمهوری، با مشارکت نزدیک به ۵۰ درصدی، راهی پاستور شود.

پزشکیان و روحانی رکورد زدند

به گزارش شبکه شرق، در میان سوابق پارلمانی روسای جمهور، «مسعود پزشکیان» و «حسن روحانی»، سابقه حضور در پنج دوره مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارند. پس از آن‌ها نیز، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، با حضور در مجالس اول، دوم و سوم در رتبه بعدی قرار دارد.

در میان سوابق پارلمانی روسای جمهور، «مسعود پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب و «حسن روحانی»، سابقه حضور در پنج دوره مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارند.

بالاخره سرنوشت نهمین رئیس‌جمهور ایران نیز مشخص شد و «مسعود پزشکیان»، وزیر بهداشت دولت اصلاحات و نماینده ادوار مجلس، توانست در انتخابات ریاست جمهوری، با مشارکت نزدیک به ۵۰ درصدی، راهی پاستور شود.

به همین بهانه، سابقه پارلمانی روسای جمهور ایران را بررسی کرده‌ایم.

نظام جمهوری اسلامی ایران تا به امروز چهارده انتخابات ریاست جمهوری و ۹ رئیس‌جمهور را به خود دیده است، اولین رئیس‌جمهور ایران «ابوالحسن بنی‌صدر» که پس از عزل او توسط مجلس، «محمدعلی رجایی»، نماینده مجلس اول به صندلی ریاست جمهوری رسید. اما با شهادت رجایی، «آیت‌الله علی خامنه‌ای»، نماینده مجلس وقت به ریاست جمهوری رسید و ۸ سال سکانداری پاستور به دست ایشان بود.

همچنین آیت‌الله «اکبر هاشمی رفسنجانی»، «سید محمد خاتمی» و «حسن روحانی» از دیگر روسای جمهوری بودند که تجربه حضور در مجلس اول را در کارنامه خود دارند. هاشمی رفسنجانی و روحانی، البته در دیگر ادوار مجلس نیز بر صندلی نمایندگی مجلس تکیه زده بودند.

«محمود احمدی‌نژاد» که در سال ۷۸ در انتخابات مجلس ثبت‌نام کرده و مورد حمایت حزب موتلفه و جامعه روحانیت و جبهه پیروان خط امام و رهبری قرار گرفت، نتوانست رأی مردم را برای حضور در بهارستان به دست بیاورد و در نهایت با کسب ۲۸۰٬۰۴۶ رأی از ۲٬۹۳۱٬۱۱۳ رأی ماخوذه در آن انتخابات، در رتبه ۶۸ قرار گرفت.

روحانی و پزشکیان رکورد زدند

اما در میان سوابق پارلمانی روسای جمهور، «مسعود پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب و حسن روحانی، سابقه حضور در ۵ دوره مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارند. پس از آن‌ها نیز آیت‌الله هاشمی، با حضور در مجالس اول، دوم و سوم در رتبه بعدی قرار دارد. لازم به ذکر است که آیت‌الله هاشمی در انتخابات مجلس ششم، نفر سی‌ام در تهران شد و در نهایت، از نمایندگی مجلس استعفا داد.

منبع: خبر آنلاین
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها