|

نامه ایران به شورای امنیت درباره تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران توسط کانادا

ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی و تحریم سپاه توسط دولت کانادا نامه نوشت.

نامه ایران به شورای امنیت درباره تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران توسط کانادا

به گزارش شبکه شرق، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در مورد اقدام کانادا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت و نیز دبیرکل سازمان ملل، آن را «اقدامی غیرقانونی، خطرناک و با انگیزه‌های سیاسی» دانست.

«امیرسعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت و نیز دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: متعاقب دستور دولت متبوعم، مایلم توجه شما را به نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد توسط دولت کانادا علیه جمهوری اسلامی ایران جلب نمایم.

متن نامه نماینده دائم ایران در سازمان ملل به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل در مورد اقدام کانادا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، به شرح زیر است:

«متعاقب دستور دولت متبوعم، مایلم توجه شما را به نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد توسط دولت کانادا علیه جمهوری اسلامی ایران جلب نمایم.

در اقدامی غیرقانونی، خطرناک و با انگیزه‌های سیاسی، کانادا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که شاخه رسمی و مبتنی بر قانون اساسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود را به عنوان به اصطلاح «گروه تروریستی» نامیده است. این اولین باری نیست که کانادا به صورت سیستماتیک هنجارها، قواعد و اصول حقوق بین‌الملل را علیه ایران نقض می‌کند. کانادا بارها اصول بنیادی حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد را نقض کرده است که جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشته تا علیه آن کشور به دلیل این نقض‌های جدی به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کند.

ایروانی تاکید کرد: با توجه به نقش مهم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه ما، جمهوری اسلامی ایران این اقدام غیرقانونی و تحریک‌آمیز دولت کانادا را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کند و آن را به عنوان یک عمل خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی در نظر می‌گیرد. این اقدام غیرقانونی و غیرمسئولانه نقض اصول شناخته‌شده حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد، از جمله اصول برابری حاکمیتی وعدم مداخله در امور داخلی است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: با عنایت به نقش، وظایف و مأموریت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که شامل تضمین ایمنی و امنیت دریایی در خلیج فارس، دریای عمان و فراتر از آن می‌شود، دولت کانادا به خوبی می‌داند که این اقدام غیرمسئولانه و تحریک‌آمیز تنش‌ها را افزایش داده و خطر حوادث و برخوردها بین نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح کانادا، چه به صورت مستقل و چه به عنوان بخشی از به اصطلاح ائتلاف، در منطقه‌ای که از قبل با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو است، افزایش می‌دهد. بدیهی است که کانادا، همراه با ایالات متحده و کشورهایی که علناً از این اقدام نادرست بین‌المللی حمایت کرده‌اند، مسئولیت کامل تمام عواقب چنین رفتار بی‌پروایانه‌ای را بر عهده خواهند داشت.

سفیر ایران در سازمان ملل یادآور شد: شایان ذکر است که نیروهای مسلح ایران، به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، همواره نقش محوری در حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی ایران، به ویژه در طول جنگ تحمیلی هشت‌ساله توسط رژیم صدام در عراق علیه ایران از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ ایفا کرده‌اند.

نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به ویژه سردار قاسم سلیمانی، فرمانده قهرمان نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۲۰ توسط نیروهای آمریکایی در فرودگاه بین‌المللی بغداد طی یک سفر رسمی به عراق به دعوت دولت عراق به شهادت رسید، در نبردها علیه گروه‌های تروریستی شناخته‌شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد مانند القاعده، داعش، جبهه النصره و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه، به طور گسترده توسط مردم و دولت‌های متاثر در منطقه به رسمیت شناخته شده و مورد تقدیر قرار گرفته است.

ایروانی ادامه داد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مصمم به انجام مسئولیت‌های منطقه‌ای و تلاش‌های ضد تروریسم خود هستند و همچنین در حمایت از ملت‌ها و دولت‌های منطقه، بنا به درخواست آن‌ها، در تلاش‌هایشان برای از بین بردن گروه‌های تروریستی تحت حمایت خارجی همکاری خواهند کرد. چنین اقدام تحریک‌آمیزی توسط دولت کانادا نه تاثیری خواهد داشت و نه مانع از این اراده محکم خواهد شد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حق ذاتی خود را برای اتخاذ اقدامات متقابل مناسب مطابق با حقوق بین‌الملل در پاسخ به این اقدام غیرقانونی و نقض جدی توسط دولت کانادا محفوظ می‌دارد.

او همچنین از رئیس دوره‌ای شورای امنیت خواست این نامه را به عنوان سند شورای امنیت و همچنین مجمع عمومی، ذیل بند ۸۳ دستور کار، ثبت و توزیع کند

 

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها