|

پیام مهم سیدمحمد خاتمی درباره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳/ ویدئو

«سیدمحمدخاتمی» با صدور یک پیام درباره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، بار دیگر بر حمایت از «مسعود پزشکیان» تاکید کرد و گفت: «این بنده کوچک خداوند که خیر و پیشرفت کشور و سربلندی ملت و والایی و توانمندی جامعه را می‌خواهد، به جناب دکتر پزشکیان رای خواهد داد.»

پیام مهم سیدمحمد خاتمی درباره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳/ ویدئو

 به گزارش شبکه شرق، «سیدمحمدخاتمی» با اشاره به فسادستیزی و شایسته‌سالاری «مسعود پزشکیان» در کنار ویژگی‌های برجسته راست‌گویی، پاک‌دستی، پاک‌دامنی، مردم‌داری و عدالت‌خواهی او تاکید کرد: «آمدن و آوردن رویکردی به صحنه که درد مردم را دارد و عزم آن را دارد که با کمک خود مردم و فرزندان شایسته مردم به درمان بپردازد و ان‌شاءالله شجاعت اقدام را دارد، امیدبخش و نویددهنده به آینده‌ای بهتر است.»

پیام تصویری «سید محمد خاتمی» رئیس دولت اصلاحات در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳، منتشر شد. رئیس دولت اصلاحات در این پیام بار دیگر با حمایت از مسعود پزشکیان در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کرد: «من در انتخابات گذشته، رای ندادم و با اکثریتی که احساس می‌کند، گوشی برای شنیدن صدای او و دست توانایی برای رفع مشکلات او وجود ندارد، هم‌صدا شدم. اینک اما فرصتی پیش آمده است که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود و تفاوتی هرچند اندک، در فضای کنونی پدید آید»

«سید محمد خاتمی»، رئیس دولت اصلاحات، در یک پیام ویدئویی گفت: «این بنده کوچک خداوند که خیر و پیشرفت کشور و سربلندی ملت و والایی و توانمندی جامعه را می‌خواهد، شرکت در انتخابات را در این مرحله موجه می‌داند و به جناب دکتر پزشکیان رأی خواهد داد.»

 سیدمحمدخاتمی در این پیام ویدئویی، با اشاره به فسادستیزی و شایسته‌سالاری «مسعود پزشکیان» در کنار ویژگی‌های برجسته راستگویی، پاکدستی، پاکدامنی، مردم‌داری و عدالت‌خواهی این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، تاکید کرد: آمدن و آوردن رویکردی به صحنه که درد مردم را دارد و عزم آن را دارد که با کمک خود مردم و فرزندان شایسته مردم به درمان بپردازد و ان‌شاءالله شجاعت اقدام را دارد، امیدبخش و نویددهنده به آینده‌ای بهتر است.

محمد خاتمی

محمد خاتمی

متن کامل اظهارات «سید محمد خاتمی» رئیس دولت اصلاحات در این پیام تصویری، به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

با یاد و نام خدای بزرگ و با درود و سلام به پیشگاه حضرت امام امیرالمؤمنین «علی ابن ابی‌طالب» و تبریک عید سعید غدیر و آرزوی سربلندی ملت شریف ایران

جامعه بحران زده ما، بیش و پیش از هر زمان، نیازمند اصلاح، تغییر و تحول ساختار، رویکرد و رفتار در عرصه حکمروایی است. تغییر و تحولی مبتنی بر باور به کرامت انسان که در عرصه اجتماعی، در حق حاکمیت مردم بر سرنوشت بروز و ظهور می‌کند. تغییر و تحولی در جهت رفع نیازهای فزاینده مردم و بخش های مختلف جامعه، که هر کدام به نوبه خود از جهتی در تنگنا و رنج به‌سر می‌برند.

این تغییر و تحول با براندازی- که نه ممکن است و نه مطلوب- حاصل نمی‌شود، همان‌گونه که رویکردها و رفتارهایی که به خود براندازی می‌انجامد نیز کمتر از براندازی دردناک و خسارت‌بار نخواهد بود.

بر این باورم که اکثریت قاطع ملت با اینکه تحول و تغییر را می خواهد، نمی‌خواهد با از هم پاشیدن نظم و انتظامات امور، جامعه و کشور با تهدید و خطرات روبرو شود.

به نظر من آنچه مردم می‌خواهند و شایسته داشتن آن‌اند، این است که همه مردم با هر سلیقه، گرایش، رویکرد، جنسیت و قومیت، به‌عنوان شهروندان صاحب حق و حرمت بتوانند از یک زندگی خوب برخوردار باشند و سرمایه‌های انسانی، اقتصادی، طبیعی، تاریخی و فرهنگی کشور که متعلق به فرزندان این مرز و بوم است رو به ضعف و افول ننهد؛ چنان‌که با کمال تاسف نهاده است.

کم‌هزینه‌ترین و پرفایده‌ترین امری که می‌تواند گذر از این وضعیت ناگوار را آسان کند، یک توافق همگانی و منطقی بر اساس مصالح ملی است. توافقی که در پرتو آن حقوق مردم و حدود حاکمیت روشن باشد و اطمینان حاصل شود که جامعه به جانبی می‌رود که در آن نیازهای فزاینده مردم، بخصوص در بخش‌های میانی و محروم‌تر جامعه که از تنگی معیشت رنج می‌برند و بالاخص نسل نوپای رو به آینده‌ای که در جهانی متفاوت با جهان نسل‌های پیشین زندگی می‌کند و زنان بزرگوار و ارجمندی که با محرومیت‌های مضاعف روبرو هستند برآورده شود و همگان احساس کنند در سایه عدالت که دامنه‌اش بسی گسترده‌تر از عرصه اقتصادی است، می‌توانند شاهد شکوفایی، توسعه، پیشرفت و امنیت کشور باشند و امیدشان به آینده افزایش یابد.

روشن است که اگر انتخابات به گونه‌ای باشد که حق حاکمیت مردم بر سرنوشت و حقوق شهروندی را تامین و حدود و مسئولیت‌های حاکمان در برابر مردم را تثبیت کند و سامان‌بخش تدبیر امور بر پایه خواست و اراده اکثریت مردم، با احترام به حقوق اقلیت باشد، ما به نتیجه مطلوب خواهیم رسید. با تاسف فراوان در موقعیت کنونی با چنین انتخاباتی فاصله‌ای زیاد داریم.

من در انتخابات گذشته، رای ندادم و با اکثریتی که احساس می‌کند، گوشی برای شنیدن صدای او و دست توانایی برای رفع مشکلات او وجود ندارد، هم‌صدا شدم. اینک اما فرصتی پیش آمده است که امیدوارم روزنه‌ای باشد به فضایی که در آن صدای اکثریت شنیده شود و تفاوتی هرچند اندک، در فضای کنونی پدید آید و گامی در جهت وضعیتی متفاوت با آنچه بوده است و خسارات فراوانی وارد آورده است، برداشته شود.

گرچه با تأسف فراوان، هنوز هم حق و حرمت بخش‌های زیادی از جامعه نادیده انگاشته شده است. به‌گونه‌ای که بسیاری از کسانی که شایستگی نمایندگی از مردم و خدمت به مردم را داشته‌اند حاضر نشدند به عنوان نامزد در عرصه انتخابات حاضر شوند و شایستگانی هم که حضور یافته‌اند، به ناحق از اینکه در معرض رأی مردم قرار بگیرند، ناکام ماندند.

ولی جای خوش‌وقتی است که بخش اصلاح‌طلب و تحول‌خواه جامعه، دست‌کم یک نامزد در عرصه دارد و می‌تواند امیدوار باشد که بخش‌های مهمی از جامعه که از فقر و فساد و ناامنی و تحقیرشدگی رنج می‌برند و روزبه‌روز ناراضی‌تر می‌شوند، دست‌کم، بخشی از خواست‌های نادیده انگاشته شده و حقوق پایمال‌شده خود را و حتی آرمان‌های خود را در مواضع و شخصیت ایشان ببینند و دریابند که می‌توان آرمان‌خواه بود و به ارزش‌ها پای‌بندی داشت بدون اینکه ارزش‌ها را وسیله توجیه و تحمیل روش‌ها و اموری کرد که ضدارزش‌ها و آرمان‌ها و برخلاف مصالح ملی هستند.

راست‌گویی، پاک‌دستی، پاک‌دامنی و پای‌بندی جناب دکتر پزشکیان به آرمان‌های انقلاب، قابل تردید نیست؛ اجازه می‌خواهم که چند ویژگی را به این خصوصیت‌ها اضافه کنم:

۱- مردم‌خواهی، مردم‌داری و مردمی بودن با پرهیز از مردم‌فریبی

۲- عدالت‌خواهی که دامنه‌ای فراختر از عرصه اقتصاد است

۳- فسادستیزی

۴- باور به شایسته‌سالاری و عزم باز کردن میدان برای فرزندان آگاه و شایسته ملت.

حضور آقای دکتر پزشکیان می‌تواند در دل اکثریت ناراضی از وضعیت موجود، امید ایجاد کند.

البته مردم می‌دانند و باید بدانند که مشکلات که روزبه‌روز بیشتر و متراکم‌تر می‌شود، به سادگی و زودی قابل رفع و حل نیست، ولی آمدن و آوردن رویکردی به صحنه که درد مردم را دارد و عزم آن را دارد که با کمک خود مردم و فرزندان شایسته مردم به درمان بپردازد و ان‌شاءالله شجاعت اقدام را دارد و باید داشته باشد، امیدبخش و نویددهنده به آینده‌ای بهتر است.

این بنده کوچک خداوند که خیر و پیشرفت کشور و سربلندی ملت و والایی و توانمندی جامعه را می‌خواهد، شرکت در انتخابات را در این مرحله، موجه می‌داند و به جناب دکتر پزشکیان رأی خواهد داد.

بقیه کار را به وجدان بیدار مردم واگذار می‌کنم و امیدوارم که جامعه آزرده‌خاطر و ناراضی از اوضاع و احوال، تصمیمی بگیرد که خیر جامعه و کشور را دربرداشته باشد و زمینه بهبود تدریجی امور را فراهم آورد و امید به آینده بهتر را افزایش دهد.

پیروز و شاد و کامروا باشید.»

منبع: جماران
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها