|

روایتی متفاوت «مستانه شو» از زندگی مسعود پزشکیان/ ویدئو

مستند دوم انتخاباتی مسعود پزشکیان پخش شد.

روایتی متفاوت «مستانه شو» از زندگی مسعود پزشکیان/ ویدئو

به گزارش شبکه شرق، دومین مستند انتخاباتی «مسعود پزشکیان» کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد.

مستند دوم انتخاباتی «مسعود پزشکیان» کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با عنوان «مستانه شو»، یکشنبه «۳ تیر ۱۴۰۳»، از شبکه دوم سیما پخش شد.

هر کدام از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۳، دو مستند را با هدف آشنایی مردم با ایشان و برنامه‌های آتی آنها، از شبکه‌های تلویزیونی صداوسیما روی آنتن خواهند برد؛ مستند دوم انتخاباتی «مسعود پزشکیان»، نیم‌نگاهی به انتخاب پزشکیان به عنوان وزیر بهداشت دولت اصلاحات و دیدارهای تبلیغاتی او در چند روز اخیر در شهرهای مختلف کشور داشت.

در این مستند که یکشنبه شب «۳ تیر ماه ۱۴۰۳»، ساعت ۲، از شبکه دوم سیما پخش شد، چهره‌های سیاسی و اجتماعی‌ای همچون عباس عبدی، شهیندخت مولاوردی، محمدرضا جلایی‌پور، محمد قوچانی، محمدجواد آذری جهرمی و محمدجواد ظریف نیز حضور داشتند.

این چهره‌ها هر کدام چند جمله‌ای در حمایت از مسعود پزشکیان صحبت کردند. عباس عبدی گفت: «من دور قبل انتخابات رای ندادم. ولی این دوره بلافاصله پس از تایید آقای پزشکیان اعلام حمایت کردم.»

«شهیندخت مولاوردی» نیز با تاکید بر این‌که بر سر یک دو راهی هستیم، اظهار کرد: «باید بین ادامه وضع موجود یا قدم گذاشتن به سمت جلو یکی را انتخاب کنیم.»

نمایش صحنه‌هایی از نطق‌های پزشکیان در صحن علنی مجلس، آغازکرد این مستند بود. این کاندیدای انتخاباتی در مقام یک نماینده گفت: «به حق باید رای داد. کدام نماینده رفته پول گرفته؟ نماینده ای که پول گرفته باید از مجلس اخراجش کنند. ترسو کسانی هستند که فقر و بدبختی و گرسنگی را می بینند و خودشان را به کوچه علی چپ می‌زنند.»

در بخش دیگری از این مستند، کارگردان تصاویری از زندگی روزمره خیابان را قاب گرفته بود و همزمان صدای مردم را منعکس می‌کرد که درباره نگرانی‌هایی چون گران شدن دلار، ازدواج و بیکاری حرف می‌زدند.

دختر مسعود پزشکیان که همیشه همراهش است نیز یکی از شخصیت‌های فعال این مستند بود. او در بخشی از این اثر، به زندگی شخصی پدرش اشاره کرد و گفت: «بابا عاشق ما و مادرم بود. مادر که از دنیا رفت، به خاطر علاقه‌ای که به ما داشت، هیچ وقت ازدواج نکرد.»

دختر مسعود پزشکیان همچنین متن نامه‌هایی را که از پدرش در زمان اقامت در آمریکا دریافت کرده بود، خواند.

«مسعود پزشکیان» در بخشی از این مستند گفت: «زمانی که سپاه تازه شکل گرفته بود و نیرو نداشت، تمام خدمات بهداشتی و درمانی را از طریق دانشکده پوشش می‌دادیم.»

او ادامه داد: «اگر ۱۰ نفر آدم می‌خواستند ۲۰ نفر می‌رفتیم و این چنین در جنگ و پشت جبهه کارهای مربوط به درمان مریض‌ها و مجروحان را انجام می‌دادیم.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهور افزود: «تنها چیزی که من رو تو دنیا وابسته کرد و بهش عشق می‌ورزیدم و باهاش تو دنیا خوش بودم همسرم بود.»

پزشکیان تصریح کرد: «تقوا به درستکاری و عمل درست است. نه اینکه هر کسی ریش گذاشت و یقه اش را بست بگوییم، این باتقواست و کار را بسپاریم به او. کار را باید به افراد کاردان سپرد نه ظاهر افراد. ظلمی بالاتر از این نیست که افراد کاردان را کنار بگذاریم.»

پزشکیان در بخش دیگری از مستند اشاره‌ای به اقامت کوتاهش در آمریکا داشت و گفت: «در آمریکا دوره دیدم. آنها می خواستند من را نگه دارند. اما من قبول نکردم. ما ترک‌ها یک ضرب‌المثل داریم که غربت اگر بهشت هم باشد، باز هم وطن خوب است.»

این کاندیدای انتخاباتی اشاره‌ای هم به فرار مغزها داشت و بیان کرد: «قبل از انقلاب دانشجویان راست و چپ در فکر درست کردن مملکت بودند. ولی الان بعضی دانشجویان به فکر ساخت مملکت‌شان نیستند. ما یک عده‌ای را به پوچی کشاندیم و به هر حال مقصریم.»

پزشکیان در بخش دیگری از مستند درباره حضورش در جبهه‌های دفاع مقدس گفت: «زمان شروع جنگ بچه‌های دانشکده را جمع کردیم تا ببینیم تخصص ما به چه درد جنگ می‌خورد. برای درمان راهی جبهه‌ها شدیم. در یک عملیات ۱۲۰ نفر پزشک در عملیات شرکت کردیم.»

او درباره رفاقتش با مهدی باکری، فرمانده شهید توضیح داد: «هر کسی که آن روزها را دیده باشد و با یکی مثل آقا مهدی نشسته باشد، نمی تواند نسبت به مملکتش بی تفاوت باشد.»

بر اساس آن چه دیدیم او زمان جنگ مسئول اعزام اکیپ‌های پزشکی به جبهه‌ها بوده و همزمان به‌صورت رزمنده و پزشک خدمت می‌کرده است. این کاندیدای انتخاباتی درباره نحوه ورودش به وزارتخانه بهداشت دولت اصلاحات یادآور شد: «زمانی که ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز را عهده‌دار بودم، با مشارکت مردم در عرض شش ماه ۶۳۰ خانه بهداشت در تبریز ساختیم. به خاطر کارهایی که در تبریز کردم من را کاندیدای وزارت بهداشت کردند. برای حقانیت دولت خاتمی همین کافی است. چون در تهران اساتید برجسته پزشکی بودند و من جزو حزب اصلاحات نبودم.»

در ادامه این مستند، بخش‎‌هایی از توییت‌های کاربران شبکه اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق)، در حمایت از پزشکیان نمایش داده شد. شرح سفرهای انتخاباتی پزشکیان به شهرهای شیراز، اصفهان و اهواز و سنندج بخش دیگری از محتوای این مستند بود. پزشکیان در جمع مردم گفت: «فساد و رانت و تبعیض عوامل بر هم زدن اقتدار و عزت هستند. امیدوارم اقتدار را دوباره به مملکت برگردانیم.»

در بخش پایانی مستند، مرد معترضی را دیدیم که از پزشکیان می‌خواست با سایر نامزدها تندتر صحبت کند. این مرد معترض خطاب به پزشکیان  می‌گوید: «راضی کردن رای‌های خاکستری برای ما کابوس شده است و اگر شما این گونه ادامه دهید آنها جذب نمی‌شوند.»

پزشکیان در پاسخ گفت: «من اهل دعوا نیستم. می‌توانم پرونده‌های برخی کاندیداها را دربیاوم. چون خیلی‌ها بیخود بالا آمده‌اند. خوب نیست در صداوسیما بگم‌بگم راه بیندازم. همین بگم‌بگم‌ها ما را به اینجا رسانده است.»

مسعود پزشکیان

بخشی از صحبت‌های «مسعود پزشکیان» کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در این مستند انتخاباتی را در فیلم زیر ببینید:

«مستانه شو»، مستند دوم مسعود پزشکیان

دومین مستند انتخاباتی «مسعود پزشکیان» کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد.

مستند دوم انتخاباتی «مسعود پزشکیان» کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با عنوان «مستانه شو» از شبکه دو سیما پخش شد.

مسعود پزشکیان در بخشی از این مستند گفت: «تنها چیزی که من را در دنیا وابسته کرد و به آن عشق می‌ورزیدم و باهاش در دنیا خوش بودم، همسرم بود.»

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها