|

روزولت به خاورمیانه می‌آید/ برنامه جدید آمریکا در منطقه چیست؟

بر اساس اعلام وزارت دفاع آمریکا، ناو هواپیمابر روزولت هفته آینده به خاورمیانه می‌رسد.

روزولت به خاورمیانه می‌آید/ برنامه جدید آمریکا در منطقه چیست؟

به گزارش شبکه شرق، وزارت دفاع آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس روزولت» (‌USS Theodore Roosevelt) که جایگزین ناو هواپیمابر «آیزنهاور» شده است، هفته آینده به منطقه خاورمیانه می‌رسد.

به نقل از الجزیره، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در این اطلاعیه اعلام کرده است که ناو هواپیمابر روزولت، هفته آینده پس از تکمیل رزمایش‌های خود در اقیانوس‌های هند و آرام، راهی منطقه خواهد شد.

پنتاگون اعلام کرده است: «یو‌اس‌اس روزولت برای تقویت بیشتر ثبات منطقه‌ای، بازدارندگی و حفاظت از جریان تجارت دریایی وارد منطقه خواهد شد.»

تارنمای «موسسه نیروی دریایی آمریکا» بامداد شنبه «دوم تیر ماه ۱۴۰۳»، به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، نوشته بود که ناو آیزنهاور و ناوشکن اسکورت آن به دریای مدیترانه منتقل خواهند شد اما تحت نظارت ناوگان پنجم آمریکا خواهند ماند.

این مقام افزود که «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا تصمیم گرفته است که ماموریت ناو آیزنهاور را در دریای سرخ تمدید نکند. این ناو بیش از هشت ماه است که در دریای سرخ حضور دارد.

ناو آیزنهاور «۱۳ اکتبر ۲۰۲۳»، به دریای سرخ اعزام شد و در آنجا در حمله نیروهای آمریکایی به یمن نقش داشت.

آخرین باری که یک ناو هواپیمابر آمریکا از اقیانوس آرام راهی خاورمیانه شد، در سال ۲۰۲۱ بود یعنی زمانی که آمریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد.

در آن هنگام، آمریکا ناو «یو.اس.اس رونالد ریگان» را که در ژاپن بود، به شمال دریای عرب فرستاد تا برای خروج نیروهای خود از افغانستان پوشش هوایی ایجاد کند.

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها