|

ظریف درباره ماجرای درگیری در کاشان چه گفت؟/ ویدئو

«محمدجواد ظریف» درخصوص درگیری ایجادشده در مراسم سخنرانی او در کاشان توضیحاتی ارائه کرد.

ظریف درباره ماجرای درگیری در کاشان چه گفت؟/ ویدئو

به گزارش شبکه شرق، «محمدجواد ظریف» در واکنش به درگیری ایجادشده در سخنرانی او در کاشان گفت: «به کسانی که سخنرانی مرا در کاشان به هم زدند گفتم کدامیک از شما با شرمندگی به خانه می‌روید؟»

«محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه دولت «حسن روحانی»، در «کلاب هاوس»، در خصوص درگیری ایجادشده در سخنرانی او در کاشان، و حمایتش از «مسعود پزشکیان» و احتمال عدم پیروزی او در انتخابات پاسخ داد.

«محمدجواد ظریف» وزیر سابق امور خارجه در کلاب هاوس «ایران من» در واکنش به درگیری ایجادشده در سخنرانی او در کاشان  گفت: «برخی می‌گویند چون انتخابات‌های قبلی را تحریم کردیم، به پزشکیان اجازه ورود داده شد؛ اینگونه نیست.»

اهم اظهارات ظریف را بخوانید؛

*فکر نکنیم همه محاسبات صاحبان قدرت درست است. آمریکا هم در حمله به عراق و افغانستان بعد از ۲۰ سال محاسباتش غلط بود و خروجش از افغانستان را از طالبان گدایی کرد.

*زمامداران، زیاد اشتباهات محاسباتی می‌کنند.

*پس (تحریمی‌ها) برای خودشان نوشابه باز نکنند! تحریم انتخابات به جایی نرسید و ترکیب مجلس را به جایی رساند که من نمی‌توانم با آن کار کنم. البته شاید خیلی‌ها بتوانند کار کنند، اما من ویژگی‌هایی دارم که به دلیل آن‌ها بود که کاندیدا نشدم.

*تحریم، این پیام را به خارجی‌ها می‌دهد که دیگر حمایت خارجی ندارند. این‌عدم حمایت هم باعث نمی‌شود کسانی که در خارج هستند با سلام و صلوات بیایند؛ آن‌ها ابزار فشار هستند.

*تحریم انتخابات باعث نمی‌شود منجی به ایران بیاید. عربستان هم دید که بعد از آرامکو آمریکا به دادش نرسید؛ این خاصیت جهان پساقطبی است. من در حال نگارش کتابی در این زمینه هستم. البته دوستان اندیشمندی هم هستند که مخالف دیدگاه من هستند.

*تحریم انتخابات باعث می‌شوند آن‌ها ببینند می‌توانند تحریم را به ما تحمیل کنند.

*به کسانی که سخنرانی مرا در کاشان به‌هم زدند، گفتم کدام‌یک از شما با شرمندگی به خانه می‌روید؟

*تحریم انتخابات باعث حاکم شدن خالص‌سازان می‌شود تا عده دیگری را خانه‌نشین کنند.

*وقتی فرد سالمی به میدان آمده، چرا تحریم کنیم؟! شما می‌گوید ۵ درصد اثر دارد؟! حتی اگر اینگونه هم باشد بهتر از صفر درصد یا بدتر شدن وضعیت است.

*در مورد برجام هم گفتم که به برجام نمره ۱۰۰ ندهید؛ نمره ۵ دهید! بیایبد همین ۵ درصد را تبدیل به دستاورد نقد کنید. اما این کار را نکردیم.

*پس اگر فرض می‌کنیم با تحریم پیامی را به کسی می‌دهیم، ببینیم که چه چیزی را به دست می‌آوریم؟ جز اینکه همان کسانی که از آن‌ها دلخور هستید ۴ سال یا ۸ سال- یا با توجه به تحولات سال‌های اخیر حتی بیشتر-حاکم شوند؟!

*دکتر پزشکیان دنبال هرج‌و‌مرج، تنش و جنجالی نیست. اینهایی که سخنرانی‌ها را به هم می‌زنند از ستادهای دیگر هستند.

*هراس‌افکنی یک بازی است و می‌گویند ظریف گفته ۹ تیر، پزشکیان رئیس‌جمهور است. بله! من ابراز امیدواری کردم اما به این معنا نیست که اگر نشود به خیابان می‌ریزیم. فتنه را آن‌هایی درست می‌کنند که این توییت‌ها را می‌زنند.

*من عضو هیچ ستادی نیستم و با توجه به فرصتی که شکل گرفته است، وارد صحنه شدم. هیچ آرزویی جز اینکه «استاد تمام» شوم ندارم و دنبال هیچ پست و مقامی نیستم.

*خیلی فرق می‌کند که مسعود پزشکیان در پاستور و شورای عالی امنیت ملی و جلسه با رهبری بنشیند یا سعید جلیلی.

*من با تک‌تک سلول‌های‌ام، این تفاوت را درک می‌کنم و می‌دانم چقدر برای کشور خطرناک است.

*بعید بدانم بتوانم با این مجلس کار کنم و بسیار آرزومندانه است که بتوانم از این مجلس حتی رأی اعتماد بگیرم. علی‌القاعده از من مشورت خواهند خوداست و من در خدمتشان هستم.

*در این سه سال، از من و عراقچی و تخت روانچی هیچ مشورتی نخواستند.

*البته یک‌بار رئیسی به من تلفن کرد و احوال‌پرسی کرد. ایشان آنقدر اهل انسانیت داشت که با کسی که رفیق بود تماس می‌گرفت و احوالش را می‌پرسید.

*اگر آقای جلیلی انتخاب شود، از همین دانشگاه هم مرا اخراج می‌کنند. قالیباف را نمی‌دانم! البته آقای جلیلی، شوخی می‌کنم!

منبع: جماران
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها