|

محمدجواد ظریف:

بگویید چه کسی تحریم آمریکاست؟/ من تحریم هستم یا جلیلی و قالیباف؟/ ویدئو

«محمدجواد ظریف» در حسینیه چهل تن کاشان گفت: «بگویید چه کسی تحریم آمریکاست؟ من تحریمم یا آقایان جلیلی و قالیباف؟»

بگویید چه کسی تحریم آمریکاست؟/ من تحریم هستم یا جلیلی و قالیباف؟/ ویدئو

به گزارش شبکه شرق، «محمدجواد ظریف» در حسینیه چهل تن کاشان گفت: «بگویید چه کسی تحریم آمریکاست؟ من تحریمم یا آقایان جلیلی و قالیباف؟»

«محمدجواد ظریف» عضو ستاد انتخاباتی «مسعود پزشکیان» کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری جمعه شب «اول تیر ماه ۱۴۰۳»، در حسینیه چهل تن کاشان گفت: «یک اقلیت کوچک نمی‌خواهند بگذارند مردم حرف حق را بشنوند.»

او گفت: «گروهی نمی‌خواهند شما و رای شما تاثیر داشته باشد. من به شما به عنوان کسی که با چند رئیس‌جمهور کار کرده می‌گویم که فرق می‌کند چه کسی رئیس‌جمهور باشد.»

ظریف اظهار داشت: «اگر قرار باشد کسی صحبت کند، آنقدر دارم که بگویم که شرم کنید، آقای پورمحمدی اصلاح‌طلب نیست، بلکه رئیس جامعه روحانیت مبارز است و یکی از ستون‌های انقلاب جامعه روحانیت مبارز است، روز گذشته در مناظره در مقابل جلیلی گفت که، جلیلی به من گفت اگر تو رئیس‌جمهور بودی، ما اف‌ای‌تی‌اف را می‌پذیرفتیم؛ آیا به خاطر مخالفت با روحانی این کشور را بدبخت کردید؟ شرم و حیا کنید و از این مردم خجالت بکشید! چرا با اف‌ای‌تی‌اف مخالفت کردید؟ بیایید بگویید پورمحمدی دروغ می‌گوید.»

او ادامه داد: «آقای جلیلی! آیا شما با آمریکایی‌ها مذاکره نکردید؟ آیا شما به جای اینکه در برابر همپای خود بنشینید در برابر معاون وزیر خارجه آمریکا ننشستید؟ آیا بد بود که من‌شان کشور را چنان بالا بردم که وزیر خارجه آمریکا به ملاقات من آمد؟ آیا بد بود هر بار مذاکره می‌کردند یک تحریم جدید و یک بیچارگی جدید بر مملکت تحمیل می‌کردند، ما هر بار مذاکره کردیم یک تحریم را برداشتیم آیا گناه کردیم؟ آقایان با چه رویی در برابر این مردم می‌ایستند؟ و دروغ می‌گویند؟ به مذاکره رفتن و دست خالی برگشتن خوب است؟ آیا شعار دادن و جیب مردم را خالی کردن خوب است؟»

او تصریح کرد: «مردم ما مقاومت کردند در برابر تحریم که گروهی پررو بیایند و باز هم از جیب آن‌ها خرج کنند و بگویند وضع خیلی خوب است؟ مردم ما به خاطر شعارهای شما شب گرسنه می‌خوابند. ما تنها زمانی می‌توانیم این کشور را بسازیم که در بین خود به اجماع برسیم و زمانی می‌توانیم این مملکت را آباد کنیم که از این بازی‌های سیاسی دست برداریم، تنها زمانی می‌توانیم به نسل آینده و جوانان و پیران امید دهیم که بتوانیم مثل ید واحد در مقابل این همه دشمن که کمر به زدن ما بسته‌اند بایستیم، در متن انگلیسی کتاب بنیامین نتانیاهو می‌گوید برجام بزرگترین خطر برای اسرائیل است و روزی که برجام تصویب شد قسم خوردم آن را نابود کنم چرا شما با نتانیاهو هم قسم هستید؟»

ظریف» گفت: «بگویید چه کسی تحریم آمریکاست؟ من تحریمم یا آقایان جلیلی و قالیباف؟»

ظریف  خطاب به گروه‌های فشار و تندرو که در سخنرانی او جنجال ایجاد کردند و او را دروغ‌گو خطاب کردند، گفت: «خجالت نمی‌کشید به کسی که رهبری انقلاب بارها به او گفته صادق، می‌گویید دروغگو؟! دروغگو شمایید! شرمتان باشد. دروغ می‌گویید اگر می‌گویید طرفدار رهبری و رئیسی هستید.»

بخش‌های پایانی این اظهارات محمدجواد ظریف از سوی رسانه‌های شبه‌انقلابی خذف شده است؛ ظریف در این بخش از اظهارات که حذف شده، گفته است: «ما مثل شما نیستیم که اقلیتی با چوب بر سر اکثریت بکوبد…ما در کشور درست مثل این جلسه اکثریتی هستیم که به شما اجازه حضور در جامعه را می‌دهیم.»

محمدجواد ظریف گفت: «ما برخلاف اقلیت پررو، دنبال غوغاسالاری نیستیم و به دنبال خفه کردن صدای مخالفت هم نیستیم؛ دنبال این هستیم که مخالف سخن بگوید، شما به اسم شهدا صدای مخالفانتان را خفه کرده‌اید، آیا صحبت‌های شهید سلیمانی را نشنیده‌اید که گفت دختران بدحجاب دختر من هستند؟ آیا نشنیدید؟ چرا توی سرش باتوم زدید؟ با خون شهدا کاسبی نکنید، ما طلبی از مردم نداریم این مردم هستند که از ما طلبکار هستند، دکتر پزشکیان انسان سالمی است، شورای نگهبان او را تایید کرده است، دکتر پزشکیان نهاده دامی و چای دبش در حسابش نیست و در حساب خانواده‌اش هم نیست.»

ظریف تصریح کرد: «شجاعت در تصمیم گیری و در هزینه کردن از خود درست است، شجاعت در هزینه کردن از جیب مردم درست نیست، مردم ما مستحق این هستند که ما در راه آن‌ها قربانی شویم، مردم ما مستحق این نیستند که قربانی مطامع حزبی و سیاسی ما شوند، مردم ما شهید دادند که با گوشت ۷۰۰ هزار تومانی زندگی کنند؟»

عضو ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان گفت: «مردم ایران اگر می‌خواهید اقلیت بر شما حاکم نشوند جمعه از خانه‌هایتان بیرون آمده و پای صندوق رای بیایید.»

او افزود: «دوقطبی‌سازی به ضرر روند رای‌گیری است؛ من به دنبال دوقطبی‌سازی نیستم، بلکه به دنبال فرستادن مردم پای صندوق رای هستم، رفتن مردم پای صندوق رای، قدرت مردم را افزایش می‌دهد، تا بتوانند در برابر ابرقدرت‌ها ایستادگی کنند و کسی جرات نکند ایران را تحریم کند. از این حرف من ناراحتید چرا ناراحتید؟ دوست دارید تعداد کمتری پای صندوق رای بروند؟ چرا ناراحتید؟ چرا وحشت کردید؟ ما به اقلیت احترام می‌گذاریم و توهین نمی‌کنیم، ما مثل اقلیت نیستیم که با اکثریت مردم مخالف هستند، یادتان نیست نماینده یا نا نماینده کاشان که روزگار را بر من در مجلس سیاه کرده بود گند چای دبش را درآورد؟»

ظریف در کاشان گفت: «فرق می‌کند که خاتمی در پاستور باشد یا احمدی‌نژاد. می‌خواهند فراموش کنید تحریم‌ها نتیجه ۸ سال نکبت احمدی نژاد است.»

«محمدجواد ظریف» وزیر سابق امور خارجه خطاب به کسانی که در سخنرانی او جنجال کردند، و این بخش از اظهارات او توسط برخی رسانه‌ها، حذف شده، گفته است: «ما مثل شما نیستیم که اقلیتی با چوب بر سر اکثریت بکوبد… ما در کشور درست مثل این جلسه اکثریتی هستیم که به شما اجازه حضور در جامعه را می‌دهیم.»

فیلم‌هایی از درگیری در جلسه سخنرانی «محمدجواد ظریف» منتشر شده است.

منبع: جماران
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها