|

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد/ ایران هشدار داد

«کانادا» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد؛ در پی این اقدام دولت کانادا، وزارت خارجه جمهوری اسلامی به تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران ایران توسط کانادا واکنش نشان داد.

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد/ ایران هشدار داد

به گزارش شبکه شرق، دولت فدرال کانادا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. 

پیشتر، دولت کانادا، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نیز در فهرست سازمان‌های  تروریستی قرار داده بود. 

به نقل از روزنامه «گلوب اند میل»، «دومینیک لوبلان» وزیر امنیت عمومی کانادا «چهارشنبه» شب، در کنفرانسی مطبوعاتی، خبر قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی توسط این کشور را اعلام کرد.

نمایندگان پارلمان کانادا در ماه می، با تصویب طرحی از دولت این کشور خواسته بودند تا سپاه پاسداران را در این فهرست قرار دهد.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه «۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳»، طرح مجلس عوام کانادا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را حرکتی نابخردانه و خصمانه و مغایر با موازین و اصول پذیرفته‌شده حقوق بین‌الملل از جمله برابری حاکمیت‌ها و عدم مداخله در امور داخلی دولت‌ها و مصداق تعرض به حاکمیت و امنیت ملی ایران دانست و آن را به شدت محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «سپاه پاسداران همگام با دیگر ارکان نیرو‌های مسلح، مسئولیت پاسداری از امنیت ملی و مرز‌های کشور و نیز کمک به امنیت و ثبات پایدار در منطقه از طریق مقابله با پدیده شوم تروریسم را برعهده دارد.»

شبکه سی‌بی‌سی کانادا، چهارشنبه، گزارش داده بود که دولت فدرال این کشور قصد دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

بر اساس این گزارش، در صورتی که گروهی در فهرست تروریستی دولت فدرال کانادا قرار بگیرد، پلیس این کشور می‌تواند هر فرد یا گروهی را که از سازمان تحریم‌شده حمایت مالی یا مادی به عمل آورد، تحت پیگرد قرار دهد. بانک‌ها نیز می‌توانند دارایی‌های آن را نیز مسدود کنند.

به نوشته رویترز، قانون‌گذاران اپوزیسیون کانادا از مدت‌ها پیش خواستار گنجاندن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی شده بودند، اما دولت لیبرال «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا با خودداری از این اقدام هشدار داده بود که این مساله می‌تواند پیامد‌های ناخواسته‌ای داشته باشد.

کانادا، پیشتر، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تروریستی قرار داده بود. این کشور در اکتبر ۲۰۲۲ نیز گفته بود که ورود سران ارشد سپاه پاسداران به کانادا را منع کرده و وعده داده بود که آنها را تحریم کند.

اوتاوا در سال ۲۰۱۲ روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران به اقدام کانادا در خصوص تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران

سخنگوی وزارت امور خارجه، اقدام دولت کانادا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شدیدا محکوم کرد.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، اقدام دولت کانادا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شدیدا محکوم کرد.

کنعانی این تصمیم دولت کانادا را حرکتی خصمانه و مغایر با موازین و اصول پذیرفته‌شده حقوق بین‌الملل، از جمله برابری حاکمیت‌ها و عدم مداخله در امور داخلی دولت‌ها و مصداق تعرض به حاکمیت ملی ایران دانست و گفت: «این حرکت غیرمسئولانه و تحریک آمیز، در امتداد مسیر اشتباهی است که دولت کانادا طی بیش از یک دهه اخیر تحت تاثیر طیف جنگ طلبان و ناقضین واقعی حقوق بشر و بانیان اصلى تروریسم در پیش گرفته است.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نهادی حاکمیتی برآمده از متن ملت ایران و دارای هویت رسمی و قانونی منبعث از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که همگام با دیگر ارکان نیرو‌های مسلح، مسئولیت پاسداری از امنیت ملی و مرز‌های کشور و نیز کمک به امنیت و ثبات پایدار در منطقه از طریق مقابله با پدیده شوم تروریسم را برعهده دارد.»

کنعانی تاکید کرد: «اقدام مشمئزکننده دولت کانادا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هیچ تأثیری در تولید قدرت مشروع و بازدارنده و افزایش سطح و دامنه اقتدار این نیروی پرافتخار برآمده از متن ملت ایران ندارد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد: «جمهورى اسلامى ایران حقوق خود را در پاسخ متناسب و متقابل در قبال این اقدام مغایر حقوق بین‌الملل و علیه ملت و دولت ایران برای خود محفوظ می‌داند.»

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها