|

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری چه گفت؟/ ویدئو

«امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری گفت: «در حوزه بهره‌وری در دولت رئیسی در دنیا، به عنوان کشور موفق شناخته شدیم و جایزه گرفتیم؛ این کار توسط بچه مسلمان‌های جوان انجام شد. اینکه می‌بینید ثباتی در بازار ارز داریم، ناشی از اقتدار سیاسی است.»

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری چه گفت؟/ ویدئو

به گزارش شبکه شرق، «امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» در اولین مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «طوری صحبت نکنیم که انگار دنیا از امروز شروع شده است و تمام گذشته را نقد کنیم.»

«امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برای برگزاری اولین مناظره انتخاباتی به سازمان صداوسیما رفت. پس از برگزاری مراسم استقبال، در مراسم قرعه‌کشی، صندلی شماره «یک» به امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی اختصاص یافت.

بر اساس این گزارش، پس از انجام قرعه‌کشی مناظرات انتخاباتی و مستقر شدن کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پس از اذان مغرب و اقامه نماز، اولین مناظره انتخاباتی آغاز شد و اقامه نماز به صورت زنده نمایش داده شد.

هر کاندیدا در هر مرحله ۸ دقیقه، فرصت پاسخگویی دارد که در مجموع، ۲۴ دقیقه وقت به او اختصاص می‌یابد و در پایان، ۶ دقیقه وقت برای جمع‌بندی به او خواهند داد. اگر کاندیداها از ۸ دقیقه وقت خود در زمان مقرر استفاده نکنند، این وقت‌ها به زمان جمع‌بندی آنها اضافه نخواهد شد. در این مناظره، میکروفون کاندیداها قطع نشد و مجری از آنها درخواست کرد تا در زمان مقرر پاسخ بگویند.

سوالات بخش اول مناظره، با محوریت برنامه هفتم توسعه و رشد اقتصادی به شرح زیر مطرح شد:

«داوود دانش جعفری» به همزمانی دولت چهاردهم و اجرای برنامه هفتم توسعه اشاره کرد و گفت: «این شرایط خاصی است، آیا دولت شما همه آن‌چه را که در برنامه هفتم پیش‌بینی شده است را قبول دارد و یا فکر می‌کنید باید برخی از آن اصلاح شود؟»

«طهماسب مظاهری» پرسید: «برای تحقق رشد ۸ درصدی برنامه شما برای جلب سرمایه‌گذاری خارجی در چارچوب قانون مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام چیست؟»

«سیدحمید پورمحمدی» پرسید: «برای بهبود فضای کسب و کار در سطح جهان به عنوان رئیس جمهور چه اقدام و برنامه‌ای دارید؟»

«محمود نجفی عرب» رئیس اتاق بازرگانی نیز پرسید: «برنامه‌های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برای ثبات در اقتصاد کشور و اینکه برنامه‌ریزی مشخص در حوزه‌های فعالیت‌های خود داشته باشند، چیست؟ زیرا امروز واقعاً با مشکل مواجه هستیم و تورم، نرخ ارز و خیلی از متغیرهای اقتصاد کلان، هر روز در حال تغییر است. لذا لزوماً در خصوص ثبات بخشی اقتصاد کلان کشور برنامه مدون خودشان را اعلام کند.»

قاضی‌زاده هاشمی: طوری صحبت نکنیم که انگار دنیا از امروز شروع شده است و تمام گذشته را نقد کنیم

بر اساس این گزارش، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به سوالات بخش اول مناظره گفت: «یاد رئیس‌جمهور عزیز را پاس می‌دارم. بنده به عنوان یکی از اعضای تیم دولت وظیفه دانستم پرچم رئیس‌جمهور را به دست بگیرم و مدل جدیدی از حکمرانی کشور را ارائه کنم. بنده که جوان‌ترین عزیزان هستم، نزدیک ۲۰ سال سابقه کار اجرایی در کشور دارم. همه افرادی که به عنوان رجل سیاسی شناخته می‌شوند سابقه کار طولانی دارند و متعلق به دولت و گفتمانی بودند.»

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: «همه این بزرگواران همکار یک دولت بودند، ما طوری صحبت نکنیم که انگار دنیا از امروز شروع شده است و تمام گذشته را نقد کنیم.»

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: «همچنین در بحث وعده‌ها، مردم واقعاً از وعده خسته شده‌اند؛ باید و نباید گفتن ساده است؛ باید بگوییم چگونه و توسط چه تیمی و با چه روشی می‌خواهیم کارها را انجام بدهیم؟ مثلاً قانون برنامه هفتم را چگونه انجام دهیم؟ آیا در سابقه‌مان نشانه‌ای برای اینکه چطور می‌خواهیم انجام بدهیم وجود دارد یا خیر.»

او افزود: «وقتی وعده به عمل نمی‌رسد، ناامیدکننده است و مردم با صندوق قهر می‌کنند. وگرنه می‌گویند اینها هم مثل گذشته چیزی می‌گویند و عمل نمی‌کنند.»

قاضی زاده هاشمی گفت: «برای رشد ۸ درصدی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد دلار نیاز به سرمایه گذاری داریم، شاید جدی‌ترین کار اجرای تام قانون هدفمندی یارانه هاست. درمورد سرمایه گذاری داخلی اکثر منابع دولت صرف هزینه‌های دولت می‌شود و باید بخش خصوصی را به عنوان شریک راهبردی وارد میدان کنیم و شوک‌های ارزی را کنترل کنیم.»

قاضی‌زاده هاشمی: حرف‌های کلی را باز شنیدیم که قبلاً هم تکرار شده بود

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در ادامه مناظره گفت: حرف‌های کلی را باز شنیدیم که قبلاً هم تکرار شده بود و در عمل برای ما یک دهه رشد اقتصاد منفی ایجاد کرده بود.

او افزود: هزینه تصمیمات اشتباه ما را مردم خواهند دید. به این دلیل اسم دولتم را دولت خانواده گذاشتم که دیدم تاوان هر تصمیمی که در مسائل داخلی و خارجی می‌گیریم را خانواده‌ها می‌دهند و سفره ایرانی هر روز کوچک‌تر خواهد شد.

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: اقتصاد ما پیش‌بینی ناپذیر است. باید پیش‌بینی‌پذیر شود. نباید از جیب صادرکننده تصمیم بگیریم. دست از مردم‌آزاری در اقتصاد برداریم. باید سرمایه‌گذاری، باید شهرک مشترک با خارجی‌ها و همسایه‌ها ایجاد کنیم. باید سیاست اقتصادی به نفع تولید و خانوار باشد.

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نفت خام را می‌فروشیم و روغن می‌خریم. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند همین را تولید کنند.

قاضی‌زاده هاشمی دست از مردم‌آزاری در بخش اقتصاد برداریم

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نفت خام را می‌فروشیم و روغن می‌خریم. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند همین را تولید کنند. دست از مردم آزاری در بخش اقتصاد برداریم؛ مثل برخی مسائل گمرک و مالیات و… کارهای خیلی خوبی در دولت آقای شهید رئیسی در این مسائل صورت گرفت.

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: خام فروشی را باید درست کنیم؛ به جای صدور نفت خام، فرآورده تولید کنیم و اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنیم. باید بسته مشترک و شهرک صنعتی مشترک برای سرمایه گذاری ایجاد کنیم. در راهبرد صنعتی سیاست‌های ارزی و تجاری باید به نفع تولید و رفاه خانوار و تولید شود.

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به مرحله دوم سوالات گفت: به احترام کارشناسان چند کلام بگویم. به عنوان یکی از افراد دولت آقای رئیسی، به برنامه‌های دولت ایشان و لایحه برنامه هفتم، خودم را ملزم می دانم و همه تعهدات را اجرا می‌کنیم.

او افزود: مردم هم وقتی اعتماد را از دست می‌دهند که سیاستمداران اعتماد به نفس نداشته باشند و سیاه نمایی کنند. در خصوصی سازی اشکالاتی داشتیم که علتش محل بحث است؛ اختصاصی سازی کردیم، سهام عدالت کار خوبی بود ولی اشکالش این بود که مدیریتش را دولت حفظ کرد و مدیریت سهام عدالت باید به مردم واگذار می‌شد نه اینکه حیاط خلوت سیاسیون شود.

او افزود: حقوق کارگر حفظ نشد و دولت و قوه قضائیه مجبور به ورود شدند. رقابت‌های اقتصادی باید پشت اتاق شیشه‌ای باشد. ابزار این بورس است. بنگاه‌های ناکارآمد باید بهره‌ور شوند و به بورس بروند و واگذار شوند. آن‌وقت مجبور نیستیم خیلی سریع برگردانیم.

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: این معنیش این نیست که سهم دولت را در سرمایه گذاری کم کنیم. دولت تصدی‌گری نباید بکند. به جز امور حاکمیتی که امنیت و بهداشت و آموزش است که دولت باید اینها را تضمین کند، جاهای دیگری که دولت هست یا جایی باشد که مردم نمی‌خواهند یا نمی‌توانند. اگر تعرفه بزرگراه‌ها واقعی شود سرمایه گذاران می‌آیند و انجام می‌دهند. این کار بخش خصوصی است. اما جاده روستایی را نمی‌توان انتظار داشت که او انجام دهد. اینجا دولت باید سرمایه گذاری کند

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت نباید با بخش خصوصی رقابت کند؛ بخش خصوصی شریک راهبردی دولت است. دولت باید تلاش کند و لذت ببرد از توسعه بخش خصوصی. چون درآمد مالیاتی‌اش افزایش می‌یابد و درآمدهای بخش عمومی و اشتغال بهتر می‌شود. یعنی هم درآمدهای دولت بیشتر می‌شود و هم هزینه‌های دولت کاهش می‌یابد.

قاضی‌زاده هاشمی: اگر نمی‌شود و نمی‌توانید پس چرا کاندیدای ریاست جمهوری شدید؟

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: ما هم به تجربه جهانی قائل هستیم اما هم تجارب مثبت هم تجارب شکست خورده را باید نگاه کرد. دوستان اگر می‌توانند یک نمونه از کشوری که نسخه‌های جهانی را رعایت کرده است و توانسته اقتصادش را درست کند در کشورهای در حال توسعه ذکر کنند. بعضی از اموری که اشاره می‌کنند در نسخه‌های بانک جهانی مفهومی به نام انسان و انسانیت را قبول ندارند.

او افزود: پرداخت کارکردی که ذکر شد منظورش این است که ما دیگر حقوق ثابت به کارمندان و کارگران ندهیم و به اندازه نقششان در تولید به آنها نقش دهیم. این مطالبی که دوستان می‌فرمایید اشتباه است و رویایی است. بنده هم سوال آقای زاکانی را می‌پرسم اگر نمی‌شود و نمی‌توانید پس چرا کاندیدای ریاست جمهوری شدید؟

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اینکه نامزدی از الان بگویید با این بخش مشکل دارم از همین الان دبه کند، وقتی به مواجهه با مردم برسد هزار بهانه می‌آورد. دولت نباید با مردم رقابت کند، این مخالف سیاست راهبردی است. بهره‌وری و بنگاه‌های دولتی تا انتصابات سیاسی از آن جمع نشود، حل نخواهد شد. مردم بهتر از هر کسی اقتصاد را رعایت می‌کنند، همان جوان ۱۶ یا ۱۷ ساله که جنگ را اداره کردند می‌توانند اقتصاد را اداره کنند.

موضوع بخش سوم مناظره، پس از استراحت ۱۵ دقیقه‌ای، مهار تورم بود.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در بخش سوم مناظرات گفت: متأسفانه بعضی از طرفداران یکی از کاندیدا هم در بحث وعده بورسی من خیلی مانور می‌دهند. کسی که با بورس آشنا باشد می‌داند بورس ناشی از مفهومی به نام انتظارات است. باید ببینید در دولت قبل از رئیسی چه کسانی یک‌شبه بورس را به خاک سیاه نشاندند و در یک شب تصمیم گرفتند، دیر اعلام کردند و زندگی بقیه را نابود کردند.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: آن افراد برایشان تشکیل پرونده شده شد، بله اگر کار دست ما باشد حتماً می‌توانیم سریع‌تر از این‌ها هم مشکل بورس را حل کنیم. چون بر اثر یک سیاست غلط بورس ریزش می‌کند و اگر آن سیاست غلط اصلاح شود بورس هم اصلاح می‌شود. باید بتوانیم اعتماد مردم را حفظ کنیم.

او افزود: اینکه صحبت از مردم می‌کنیم باید بتوانیم اول از همه اعتماد را حفظ کنیم. نباید حس شود عده‌ای در پس پستوها از تصمیمات مطلع می‌شوند؛ بعضی کارشناسان خودشان در بورس بودند اسمشان را به شما بعد مناظره می‌دهم. شاید بشناسیدشان. اینها سهام خود را به موقع فروختند و مردم را دست تنها گذاشتند. درباره ترکیه، احتمالاً شما نهضت بزرگ جاده سازی در دولت آقای احمدی نژاد و کارهای خوب در دوره آقای رئیسی را یادتان رفته. ۶۰۰ هزار مسکن الان در حال ساخت است فقط. نه ۳۰۰ هزار تا.

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مگر می‌شود کل کارشناسی کشور را یکی کرد؟ درباره حوزه سلامت در دنیا دو مکتب است؛ برخی می‌گویند دولتی کن، قبلاً هم بانک جهانی می‌گفت بدهید اقتصاد بازار. کدام را می‌خواهیم انتخاب کنیم؟ این‌طور نیست که نظرات کارشناسی همه جا یک‌جور باشد.

او افزود: درباره تورم هم همه کارشناسان معتقدند می‌شود تورم را تک‌رقمی کرد. علم اقتصاد از معدود جاهایی که راهکار روشن دارد مساله تورم دارد. منتها اقتدار سیاسی می‌خواهد از جنس اقتدار سیاسی شهید رئیسی و نه از جنس دیگران یعنی سازش با سایرین! برخی می‌گویند اگر سازش درست شد مساله داخلی‌مان درست می‌شود. همه امورات را می‌خواهند به بیرون وصل کنند.

قاضی‌زاده هاشمی: در حوزه بهره‌وری در دولت رئیسی در دنیا، به عنوان کشور موفق شناخته شدیم

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در ادامه گفت: «برای مهار تورم باید سه مساله راحل کنیم. یکی مسائل پولی مالی. بهبود بهره‌وری و مسائل سیاسی. جمع این سه باید باشد. در مسائل پولی مالی، هم کنترل نقدینگی مهم است هم انضباط بخشی به بودجه دولت است که اصلاح ساختار قانون بودجه خوشبختانه در مجلس تصویب شد و عملکردش شروع شده است.»

او افزود: «در حوزه بهره‌وری در دولت رئیسی در دنیا، به عنوان کشور موفق شناخته شدیم و جایزه گرفتیم؛ این کار توسط بچه مسلمان‌های جوان انجام شد. اینکه می‌بینید ثباتی در بازار ارز داریم، ناشی از اقتدار سیاسی است.»

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: «اینکه می‌بینید ثباتی در بازار ارز داریم هم ناشی از اقتدار سیاسی است. علی‌رغم درگیری با دشمن تا دندان مسلح توانستیم نرخ ارز را تا حد زیادی کنترل کنیم. نه اینکه با یک مصاحبه قیمت‌ها تغییر کند.»

او افزود: «در اصلاح نظام بانکی باید اول جلوی دخالت اشخاص غیرمسئول و تسهیلات سفارشی را بگیریم. همین بانک دی پر از تسهیلات سفارشی سیاسیون بود که علیه‌شان اقدام کردیم تا با فشار دادگاه بتوانیم این تسهیلات را بگیریم. بانک قرض‌الحسنه باید ایجاد کنیم. بانک مهر ایران و رسالت، خوب و موفق عمل کردند. باید برای اشتغال و ازدواج و… تسهیلات قرض‌الحسنه را توسعه دهیم.»

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: «بانک‌ها و سهامدارانش را باید پاسخگو کنیم تا تورم را به مردم منتقل نکنند. بودجه رفتار مدیران را کنترل می‌کنند؛ ما در بنیاد شهید بودجه را بر مبنای برنامه عملیاتی دادیم؛ اگر طبق برنامه انجام نداد بودجه ندادیم و عزلش کردیم.»

قاضی‌زاده هاشمی: با خزانه‌ی بدهکار، دولت را به رئیسی تحویل دادند ولی رئیسی این دولت را به خوبی اداره کرد

قاضی‌زاده هاشمی در مرحله جمع‌بندی پایانی گفت: «لازم می‌دانستم که به ظلم‌هایی که به رئیسی می‌شود، پاسخ دهم ولی امروز متوجه شدم که به نظام ظلم می‌شود. انگار ما هیچ کارشناسی در کشور نداریم و حتی لازم است کارشناس وارد کنیم. بله؛ ما از تجربه مدیریت جهان استفاده کنیم، ولی کارشناسان برجسته در کشور داریم. می‌گویند ما باید وارد میدان‌های بزرگ شویم در حالی که ما میدان‌دار بزرگ هستیم.»

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: «این‌که این حرف‌ها را می‌زنیم بخاطر این است که به مردم پشت کرده‌ایم. آقای پزشکیان در حلقه بسته‌ای هستند که مجلس خودشان خود آقای پزشکیان را هم تحمل نکرد.»

او افزود: «با خزانه‌ی بدهکار، دولت را به رئیسی تحویل دادند ولی رئیسی این دولت را به خوبی اداره کرد. در فروش نفت تحریم‌ها بیشتر شد ولی در دولت رئیسی فروش نفت چند برابر شد. روابط با همسایگان در قبل دچار مشکل و با برخی روابط قطع بود ولی این مسئله در دولت رئیسی حل شد. رشد تورم در دولت رئیسی کاهش یافته است. رشد اقتصادی کشور در گذشته در دولت قبل صفر بود ولی رشد ۶ درصدی در دولت رئیسی ایجاد شد.»

قاضی‌زاده هاشمی در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری چه گفت؟

اولین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم در رسانه ملی با موضوع برنامه هفتم توسعه و رشد اقتصادی و با محوریت مردمی‌سازی اقتصاد و سپس مهار تورم برگزار شد.

«امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری گفت: «در حوزه بهره‌وری در دولت رئیسی در دنیا، به عنوان کشور موفق شناخته شدیم و جایزه گرفتیم؛ این کار توسط بچه مسلمان‌های جوان انجام شد. اینکه می‌بینید ثباتی در بازار ارز داریم، ناشی از اقتدار سیاسی است.»

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها