|

بیانیه تروئیکای اروپا در رابطه با توسعه فعالیت‌های هسته‌ای ایران

فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک گام‌های ایران را برای گسترش بیشتر برنامه هسته‌ای خود، آن‌طورکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کرده است، محکوم کردند.

بیانیه تروئیکای اروپا در رابطه با توسعه فعالیت‌های هسته‌ای ایران

به گزارش شبکه شرق، تروئیکای اروپا با اشاره به جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گام‌های اخیر تهران در توسعه برنامه هسته‌ای‌ خود را محکوم کرد.

انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک گام‌های ایران را برای گسترش بیشتر برنامه هسته‌ای خود، آن‌طورکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کرده است، محکوم کردند.

تروئیکای اروپایی در نشست فصل اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای سیاسی را به تصویب رساندند و ایران را به عدم همکاری با آژانس متهم کردند.

این سه کشور اروپایی بدون اشاره به بدعهدی خود در اجرای تعهداتشان ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و خروج یک‌جانبه واشنگتن از این توافق در سال ۲۰۱۸ که به تضعیف توافق هسته‌ای منجر شد، مدعی شدند: ایران با بهره‌برداری از ده‌ها سانتریفیوژ پیشرفته مضاعف در سایت غنی‌سازی نطنز و همچنین اعلام اینکه هزاران سانتریفیوژ دیگر را در سایت‌های فردو و نطنز خود نصب خواهد کرد، گام‌های بیشتری را در خنثی کردن برجام برداشته است.

آن‌ها در ادامه ادعا کردند این تصمیم، تشدید هرچه بیشتر برنامه هسته‌ای ایران به شمار می‌آید که خطرات قابل توجهی برای اشاعه هسته‌ای دارد.

این ادعاها در حالی به‌طور مکرر از سوی غرب و آمریکا مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی ایران همواره بر ماهیت کاملا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای تهران تاکید و خاطر نشان کرده است که ایران هیچ قصدی برای تولید سلاح هسته‌ای ندارد.

ایران پیشتر هشدار داده بود به هر گونه تصویب قطعنامه در آژانس واکنش نشان خواهد داد.

 

منبع: ایسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها