|

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

ایران افزایش غنی‌سازی اورانیوم و نصب سانتریفوژ‌های جدید را آغاز کرد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی برای اعضای شورای حکام، از تصمیم ایران برای افزایش ظرفیت تولید اورانیوم غنی‌شده در دو سایت نطنز و فردو خبر داده است.

ایران افزایش غنی‌سازی اورانیوم و نصب سانتریفوژ‌های جدید را آغاز کرد

به گزارش شبکه شرق، در گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: «ایران به سرعت دو آبشار یا خوشه دیگر از سانتریفیوژ‌های غنی‌سازی اورانیوم را در سایت فردو نصب کرده و کار روی نصب آبشار‌های بیشتر در سایر سایت‌های غنی سازی را آغاز کرده است.»

خبرگزاری «رویترز» امروز «پنج‌شنبه»، اعلام کرد که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی برای اعضای شورای حکام، از تصمیم ایران برای افزایش ظرفیت تولید اورانیوم غنی‌شده در دو سایت نطنز و فردو خبر داده است.

روز پنج‌شنبه، یک منبع آگاه ادعا کرد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی برای اعضای شورای حکام از تصمیم ایران برای افزایش ظرفیت تولید اورانیوم غنی‌شده در دو سایت نطنز و فردو خبر داده است.

در این گزارش که به رویت رویترز رسیده ادعا شده است؛ ایران به سرعت دو آبشار یا خوشه دیگر از سانتریفیوژ‌های غنی‌سازی اورانیوم را در سایت فردو نصب کرده و کار روی نصب آبشار‌های بیشتر در سایر سایت‌های غنی سازی را آغاز کرده است.

در این گزارش آمده است: «در ۹ و ۱۰ ژوئن ایران به آژانس اطلاع داد که هشت آبشار هر کدام حاوی ۱۷۴ سانتریفیوژ «IR-۶» را در واحد «۱ FFEP» (کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو) طی سه تا چهار هفته آینده نصب خواهد شد.»

گزارش یادشده می‌افزاید که «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نصب دو آبشار از سانتریفیوژ‌های نوع «IR-۶» را در سایت فردو راستی آزمایی کرده و چهار آبشار دیگر در دست اجراست.»

این تحول در حالی صورت می‌گیرد که قطعنامه پیشنهادی سه کشور انگلیس و فرانسه و آلمان درباره برنامه هسته‌ای ایران، هفته پیش با ۲۰ رای موافق، دو رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع در شورای حکام تصویب شد. در این قطعنامه، از تهران خواسته شده تا برای حل‌و‌فصل مسائل پادمانی، «اقدامات ضروری و فوری» صورت دهد.

قطعنامه یادشده همچنین از ایران می‌خواهد بیانیه موسوم به «۴» مارس درباره حل‌وفصل تمام موضوعات باقی‌مانده بین ایران و آژانس را «بدون تاخیر» اجرا کند و مجوز بازرسان آژانس را که ایران بر اساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده «۹» موافقت‌نامه جامع پادمان لغو کرده است، احیا کند.

در این سند، از تهران خواسته شده که در خصوص «ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در دو مکان اعلام‌نشده در ایران، توضیحات معتبر ارائه کند و آژانس را از مکان (های) فعلی مواد هسته‌ای و یا تجهیزات آلوده مطلع کند»

ایران نیز به همکاری خود با آژانس در چارچوب موافقت‌نامه جامع پادمان ادامه داده و تاکید دارد که مسائل باقی‌مانده با رویکرد حرفه‌ای و بدون جانب‌داری آژانس قابل حل است. با این حال، در قطعنامه شتاب‌زده و غیرسازنده تروئیکا ادعا شده است که در صورت عدم «همکاری لازم، کامل و بدون ابهام ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل‌و‌فصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده»، ممکن است از مدیرکل آژانس خواسته شود که یک «ارزیابی جامع و به‌روزشده در مورد احتمال حضور یا استفاده از مواد هسته‌ای اعلام نشده در ارتباط با مسائل باقی‌مانده گذشته و حال، در مورد برنامه هسته‌ای ایران، بر اساس اطلاعات موجود ارائه کند.»

جمهوری اسلامی ایران پیشتر، هشدار داده بود که هرگونه اقدام سیاسی در شورای حکام، با واکنش متناسب، موثر و فوری مواجه خواهد شد.

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها