|

سعید لیلاز:

حاکمیت خود را برای رئیس‌جمهور شدن پزشکیان آماده کرده است

«مسعود پزشکیان» در حوزه سیاست داخلی، بنای رویارویی با هسته سخت قدرت را ندارد. این مورد بسیار مهم و برآمده از دهه‌ها حاکمیت دوگانه در ایران است. در ایران ۳۵سال حاکمیت دوگانه وجود داشته، اگر ایران پیش نرفته است، به دلیل همین حاکمیت دوگانه بوده است.

حاکمیت خود را برای رئیس‌جمهور شدن پزشکیان آماده کرده است

به گزارش شبکه شرق، سعید لیلاز گفت: «به نظرم جمهوری اسلامی با تایید صلاحیت «مسعود پزشکیان»، دست به کار بزرگ و حرکت عظیمی زده است. فرض حاکمیت این است که ممکن است «مسعود پزشکیان» رئیس‌جمهور هم شود و برای این احتمال آماده است. اگر این اتفاق رخ ندهد، اشتباه و کم‌کاری از ما (جریان اصلاحات و طرفداران پزشکیان) بوده است.»

«سعید لیلاز»، فعال سیاسی و تحلیل‌گر مسائل اقتصادی گفت: «فرض حاکمیت این است که ممکن است «مسعود پزشکیان» رئیس‌جمهور هم شود و برای این احتمال آماده است.»

بخش‌های مهم این گفت‌وگوی سعید لیلاز را در ادامه می‌خوانید:

*معتقدم با این تایید صلاحیت، پس از دولت سید محمد خاتمی، بزرگ‌ترین فرصت ایجاد شده تا ملت تغییرات بنیادینی در اداره کشور ایجاد کنند. بسیار خوشبینم. به نظرم جمهوری اسلامی با تایید صلاحیت مسعود پزشکیان، دست به کار بزرگ و حرکت عظیمی زده است. فرض حاکمیت این است که ممکن است مسعود پزشکیان رییس‌جمهور هم شود و برای این احتمال آماده است. اگر این اتفاق رخ ندهد، اشتباه و کم‌کاری از ما (جریان اصلاحات و طرفداران آقای پزشکیان) بوده است.

*تحرکات جدیدی در کشور پدید آمده و دوران تازه‌ای آغاز شده است. تصورم این است که حتما بالای ۴۰میلیون ایرانی در انتخابات شرکت می‌کنند. امکان اینکه پزشکیان در دور اول پیروز شده و راهی پاستور شود، وجود دارد. همه ملت ایران را ابتدا باید به رای دادن و سپس رای به پزشکیان دعوت کنیم.

*ترامپ دیگر کاری نمی‌تواند بکند. تنها کاری که امریکا ممکن است انجام دهد و منجر به فشار به ایران شود، پایان دادن به جنگ اوکراین است. حتی اگر ترامپ روی کار بیاید ممکن است از طریق جنگ اوکراین به ایران ضرباتی بزند. اما چون بلافاصله تضادهای امریکا با چین بیشتر می‌شود، ایران می‌تواند از طریق شکاف‌های موجود بین‌المللی حیات خود را استمرار بخشد.

*پزشکیان در حوزه سیاست داخلی بنای رویارویی با هسته سخت قدرت را ندارد. این مورد بسیار مهم و برآمده از دهه‌ها حاکمیت دوگانه در ایران است. در ایران ۳۵سال حاکمیت دوگانه وجود داشته اگر ایران پیش نرفته به دلیل همین حاکمیت دوگانه بوده است.

منبع: روزنامه اعتماد
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها